بیوگرافی کامل و عکس های ادوارد نورتون و همسرش شانا رابرتسون و پسرشان

ادوارد نورتون (Edward Norton) با نام کامل “ادوارد هریسون نورتون” بازیگر و فیلمساز آمریکایی در تاریخ 18 اوت سال 1969 در بوستون ماساچوست متولد شده است.

قد ادوارد نورتون 1.83 متر است.

ادوارد نورتون
ادوارد نورتون

زندگی نامه ادوارد نورتون

ادوارد نورتون اولین فرزند ادوارد نوئر نورتون جونیور (ستوان نیروی دریایی سابق و محافظ محیط زیست در آسیا) و لیدیا رابینسون (معلم زبان انگلیسی) می باشد. او در کلمبیا بزرگ شده است.

ادوارد یک خواهر و برادر کوچکتر از خودش به نام های مولی و جیم دارد.

او از 5 سالگی به بازیگری و اجرا علاقه داشت و در همان کودکی به همراه پدر و مادرش در چند نمایش در مرکز هنرهای تئاتر کلمبیا بازی کرده است.

نورتون سال 1987 از دبیرستان لیک وایلد کلمیا فارغ التحصیل و وارد دانشگاه ییل شد و سال 1991 در رشته هنر در تاریخ از دانشگاه فارغ التحصیل شد.

پس از فارغ التحصیلی، مدتی در شرکت پدربزرگش در ژاپن مشغول به کار شد، اما او که عاشق بازیگری بود مدتی بعد به نیویورک برگشت تا در زمینه تئاتر فعالیت کند.

فیلم شناسی ادوارد نورتون

ادوارد نورتون اولین بار در سال 1996 و با بازی در فیلم “ترس کهن” وارد دنیای سینما شد و در اولین بازی اش تا مرحله نامزدی جایزه اسکار پیش رفت و جایزه گلدن گلاب را به دست آورد.

ادوارد نورتون و برد پیت در باشگاه مبارزه
ادوارد نورتون و برد پیت در باشگاه مبارزه

از فیلم های موفق ادوارد نورتون می توان به تاریخ مجهول آمریکا (1998)، باشگاه مبارزه (1999) با بازی برد پیت، امتیاز (2001) با بازی رابرت دنیرو، اژدهای سرخ (2002) با بازی آنتونی هاپکینز، ساعت بیست و پنجم (2002)، کسب و کار ایتالیایی (2003) با بازی شارلیز ترون و مارک والبرگ، هالک شگفت انگیز (2008) با بازی لیو تایلر، میراث بورن (2012) با بازی جرمی رنر، هتل بزرگ بوداپست (2014)، بردمن (2014) و زیبایی موازی (2016) با بازی ویل اسمیت اشاره کرد.

ادوارد نورتون با بازیگرانی همچون مت دیمون در فیلم راندرز (1998)، اورلاندو بلوم و نیام لیسون در قلمرو بهشت (2005)، جسیکا بیل در شعبده باز (2006)، رابین ویلیامز در مرگ بر اسموچی (2008)، کالین فارل در غرور و افتخار (2008)، رابرت دنیرو در استون (2010) و بروس ویلیس در قلمرو طلوع ماه (2012) هم بازی بوده است.

فیلم حفظ ایمان (2000) تنها فیلمی است که او کارگردانی کرده، نورتون این فیلم را به مادرش که سال 1997 بر اثر تومور مغزی از دنیا رفت، تقدیم کرده است.

ادوارد نورتون تاکنون جایزه اسکار دریافت نکرده اما برای سه فیلم ترس کهن، تاریخ مجهول آمریکا و بردمن نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

ازدواج و همسر ادوارد نورتون

ادوارد نورتون از سال 1996 و به مدت سه سال با کورتنی لاو (خواننده) رابطه داشت. سپس با سلما هایک (بازیگر) دوست شد. رابطه آن ها تا سال 2003 ادامه پیدا کرد، آن ها در فیلم فریدا (2003) نیز با هم همبازی بودند.

نورتون سال 2011 با شانا رابرتسون (تولید کننده فیلم) نامزد کرد و سال 2012 رسما ازدواج کردند. حاصل این ازدواج پسری به نام اطلس نورتون (متولد سال 2013) می باشد.

عکس ادوارد نورتون و همسرش شانا رابرتسون
عکس ادوارد نورتون و همسرش شانا رابرتسون

حقایق جالب درباره ادوارد نورتون

 • ثروت ادوارد نورتون حدود 80 میلیون دلار برآورد شده است.
 • در زمینه حفاظت از محیط زیست فعالیت می کند.
 • اغلب در نقش افرادی که شخصیت دوگانه دارند شناخته شده و بیشتر در نقش افراد باهوش اما مضطرب ظاهر می شود.
 • در کمپانی پدربزرگش مشاور اقتصادی بوده است، این کمپانی در زمینه خانه دار کردن افراد بی بضاعت فعالیت می کند.
 • از معدود بازیگرانی است که در مراسم عروسی برد پیت و جنیفر آنیستون (سال 2000) حضور داشته است.
 • شخصیت “وورم” در فیلم راندرز در حقیقت سیگاری بوده اما از آن جا که نورتون شدیدا با سیگار مخالف است فیلمنامه بازنویسی شد.
عکس ادوارد نورتون و پسرش اطلس
عکس ادوارد نورتون و پسرش اطلس
 • قبل از بازیگری، مدتی به عنوان پیشخدمت و دستیار کارگردان در نیویورک کار کرده است.
 • با زبان ژاپنی آشنایی دارد و اسپانیایی، ایتالیایی و آلمانی صحبت می کند.
 • بازی در نقش رایان در نجات سرباز رایان (1998) را رد کرد.
 • برای فیلم مردی روی ماه (1999) پیشنهاد شد اما نقش به جیم کری رسید.
 • پدرش مدتی وکیل جیمی کارتر (رئیس جمهور آمریکا) بوده است.
 • نقش بروس بنر در هالک (2003) را رد کرد.
 • به گفته خودش اگر بازیگر نمی شد دوست داشت خلبان شود.
 • در حال حاضر در نیویورک زندگی می کند.
 • با برد پیت دوست است.