بالاخره تکلیف بنزین با تک نرخی شدن حل شد!

96

با حذف بنزین سهمیه ای 700 تومانی، بنزین تک نرخی و 1000 تومان شد. بنزین سوپر 100 تومان گران شد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
مردم عادت کرده بودند که اول هر ماه منتظر سهمیه بنزین 60 لیتری برای استفاده در یک ماه باشند. بر همین اساس قرار بود ساعت 12 بامداد روز جمعه اول خرداد، سهمیه ماهانه بنزین، 60 لیتر به ازای هر خودروی شخصی به کارت‌های سوخت واریز شود، اما این اتفاق نیفتاد. بطوریکه سهمیه بنزین خردادماه همه خودروهای عمومی از جمله تاکسی، وانت بار و آژانس، ساعت 24 پنجشنبه (31 اردیبهشت ماه) در کارت سوخت آنها شارژ شد، ولی سهمیه بنزین خودروهای شخصی واریز نشد.

به گزارش تابناک؛ در ابتدا هیچکس نمی دانست چه اتفاقی افتاده است. برخی از رسانه خبر از اختلالات در سیستم کارت سوخت می دادند؛ اما جایگاه‌داران با رد این شایعه معتقد بودند که دولت دستور واریز سهمیه را نداده است. به تدریج مشخص شد که حق با جایگاه‌داران بوده است و دولت عامدانه بنزین را به کارت ها واریز نکرده است.

اگر چه این اقدام بدون هر گونه اطلاع رسانی صورت گرفته و از اتحادیه جایگاه‌داران سوخت گرفته تا شرکت پخش فراورده‌های نفتی و سازمان حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت از علت آن بی‌خبر بودند اما منابع غیر رسمی علت واریز نشدن سهمیه بنزین را تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین اعلام کردند.

در سال های اخیر دولت ها برای اجرای اقدامات اقتصادی رویه های جدیدی در پیش گرفته اند که به نتیجه لازم هم متاسفانه نائل می گردد. در واقع دولت تصمیمات مهم اقتصادی را از قبل می گیرد و بدون اطلاع افکار عمومی و آمادگی دست اندرکاران و سازمان های مربوطه به ناگاه سیاست جدید را اعلام و اجرایی می کند.

هنوز افکار عمومی از یاد نبرده اند که احمدی نژاد اعلام آغاز اجرای هدفمندی یارانه ها را از طریق گفت و گوی خبری اعلام کرد که حتی این اقدام موجب نارضایتی نیروی انتظامی نیز شد. چرا که این ارگان هیچ آمادگی جهت برخود با اغتشاشات احتمالی نداشت و حتی این عدم آمادگی باعث به آتش کشیدن چندین پمپ بنزین در سطح کشور شد.

حال دولت تدبیر و امید در یک اقدام ابتکاری تنها بدون اعلام قبلی سهمیه بنزین خودرو ها را حذف کرده است. در همین زمینه مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورد های نفتی با اشاره به جلسه برگزار شده در زمینه تعیین و تکلیف قیمت بنزین، گفت: در جلسه یاد شده تصمیم بر این شد که قیمت بنزین با نرخ 1000 تومان تک نرخی شود. براین اساس، از این به بعد بنزین برای خودروهای شخصی، با حذف نرخ سهمیه‌ای معادل 1000 تومان در هر لیتر فروخته خواهد شد.

عباس کاظمی افزود: دارندگان سهمیه 700 تومانی که ماههای پیشین به کارتشان واریز شده بود می توانند تا پایان شهریورماه سهمیه خود را مصرف کنند. معاون وزیر نفت همچنین اظهار داشت: نرخ بنزین سوپر نیز 1200 تومان و گازوئیل 300 تومان تعیین شده است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

شایان ذکر است، با شروع اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها در ایران در اواخر سال 1389، قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب 400 و 700 تومان در هر لیتر تعیین شد. همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اوایل اردیبهشت سال گذشته نیز نرخ بنزین سهمیه‌ای و آزاد با 300 تومان افزایش در هر لیتر به ترتیب به 700 و 1000 تومان رسید. بطوریکه هر لیتر بنزین نیمه یارانه‌ای معمولی و سوپر به ترتیب 700 و 800 تومان و بهای هر لیتر بنزین معمولی و سوپر آزاد به ترتیب با قیمت 1000 و 1100 تومان در جایگاه های سوخت کشور عرضه می‌شد.

نکته ای که امروز بعضی رسانه ها به ناحق به آن پرداخته اند این موضوع بود که رضایت مردم از حذف بنزین سهمیه ای در دو روز اول باعث شده است که دولت تصمیم به قطع بنزین یارانه ای کند. هنوز معلوم نیست این گونه مصادره به مطلوب علاقه و حمایت مردم از یک طرحی که هنوز هیچ جنبه ای از آن مشخص نیست چگونه شکل گرفته است؟

جالب اینکه بیژن حاج محمدرضا، رییس انجمن جایگاه‌داران سوخت در پاسخ به سئوالی پیرامون اینکه چرا سهمیه خودروهای عمومی واریز نشده است به صراحت می گوید: ما این دروغ را سر زبان‌ها انداختیم چون برخوردها تند شده بود و باید کاری می‌کردیم تا ماجرا بالا نگیرد. بسیاری از بلاتکلیفی عصبی‌تر بودند، ما هم به دروغ گفتیم اشکال نرم‌افزاری است و مشکل به زودی حل می‌شود. او با اشاره به اینکه بهتر بود دولت حداقل متولیان توزیع بنزین را در جریان تصمیمات جدید خود قرار می‌داد، گفت: در نامه‌ای که به آقای زنگنه نوشتیم، اعتراض خود را به عدم واریز بنزین سهمیه‌ای بدون اطلاع‌دادن به جایگاه‌داران ابراز کردیم.

این اقدام دولت از چند جهت قابل ارزیابی است. پیامدهای اقتصادی حذف بنزین یارانه ای به خصوص در تورم خود می تواند یکی از موضوعات مهم قلمداد شود که نیازمند توجه جدی است. از سوی دیگر غیرقابل پیش بینی بودن دولت در تصمیم گیری می تواند در ادامه بازار را ملتهب و دوباره به سمت بی ثباتی سوق دهد. البته مهمتر از همه این موضوعات جهت گیری غیر تدبیرانه دولت تدبیر و امید است که ممکن است مورد نقد مردم قرار بگیرد. چرا مردم انتظار دارند که دولت یازدهم بر اساس شعارها و اصولی که در انتخابات مطرح کرده است عمل نماید و دوباره مردم را به یاد عملکردهای گذشته که مورد نقد جدی بود نیندازد.

بنا به اعلام آخرین خبر در این رابطه؛ معاون وزیر نفت با اشاره به عرضه تک نرخی بنزین با دو قیمت 1000 و 1200 تومان اعلام کرد: سهمیه بنزین 700 تومانی تا شهریور ماه اعتبار دارد. عباس کاظمی در گفتگو با مهر با اشاره به توقف تخصیص سهمیه بنزین 700 تومانی به خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها، گفت: در کمیته امروز سوخت درباره بنزین تصمیم گیری شد و قیمت بنزین تک نرخی و با قیمت 1000 و 1200 تومان عرضه می شود.

معاون زنگنه با اعلام اینکه دارندگان سهمیه بنزین 700 تومانی که در ماه‌های پیشین واریز شده می‌توانند سهمیه خود را تا شهریورماه مصرف کنند تصریح کرد: طبق تصمیم گرفته شده از پایان شهریور به بعد سهمیه‌های بنزین 700 تومانی فاقد اعتبار خواهد بود. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد: قیمت هر لیتر بنزین سوپر 1200 تومان و قیمت هر لیتر گازوییل 300 تومان تعیین شده است.

پی نوشت: “کارهای احمدی نژادی” اصطلاحی است که توسط مردم وارد ادبیات سیاسی و عمومی کشور شده و به کارها و تصمیمات خلق الساعه و بی اندیشه ای اطلاق می شود که پیامدهای منفی اش گریزناپذیر است.

مردم در انتخابات سال 92، از بین کاندیداهای رقیب به فردی رأی دادند که بیشترین فاصله را با احمدی نژادیسم داشت و اتفاقاً شعارش تدبیر و امید بود، دو مقوله ای که در ۸ سال پیش از آن، بسیار کمرنگ شده و آسیب های متعددی به کشور وارد کرده بود. از انصاف نیز نباید گذشت که دولت یازدهم، در مجموع خردمندانه تر از دولت قبل عمل کرده است ولی این دلیل نمی شود که از اشتباهات آن با بی اعتنایی عبور کنیم.

بی هیچ تعارفی باید گفت که ماجرای اخیر بنزین، به طور واضحی در زمره کارهای احمدی نژادی است که هیچ نشانه ای از تدبیر در آن وجود نداشت. ناگهان در موعدی که قرار بود سهمیه بنزین 700 تومانی به کارت های سوخت واریز شود، این اتفاق رخ نداد. ابتدا هیچ مسؤولی در این باره پاسخگو نبود، سپس گفتند که فقط یک نقص فنی در میان بوده است و نهایتاً گفتند که صبر کنید! داریم تصمیم گیری می کنیم … الان هم خبر آمده که سهمیه بنزین 700 تومانی حذف شده و بنزین تک نرخی شده است!

البته 60 لیتر بنزین 700 تومانی که تنها 300 تومان با بنزین آزاد تفاوت قیمت داشت، در سبد ماهانه خانوارها چندان اثر گذار نبود؛ گذشته از پیامدهای این قضیه که بهر تقدیر تورم و مشکلات متعدد اقتصادی فعلی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما آنچه مردم را ناراحت می کند، این احساس است که آنها آشکارا مورد بی احترامی قرار گرفته اند و مسئولان دولت تدبیر و امید عملا با آنها رفتاری غیرصادقانه دارند.