بیوگرافی و عکس های جف بزوس مدیر عامل آمازون و همسر و فرزندانش

جفری پرستون بزوس (jeff bezos) کارآفرین، سرمایه گذار، بشردوست، رئیس و مدیر اجرایی شرکت آمازون، بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی در جهان می باشد.

جف بزوس
جف بزوس

زندگی نامه جف بزوس

جفری بزوس در تاریخ 12 ژانویه سال 1964 در البوکرکی، نیومکزیکو متولد و در هوستون تگزاس بزرگ شد. مادرش، جاکلین جسی جورجنسون در آن زمان نوجوانی هفده ساله بود و پدرش تدی جورجنسون صاحب مغازه دوچرخه فروشی و اهل شیکاگو بود.

والدین جف زمانی که او کودکی یک ساله بود از یکدیگر جدا شده و مادرش در سال 1968 با مایک بزوس، مهاجر کوبایی ازدواج کرد و مدتی بعد نام فامیل جف از جورجینسون به بزوس تغییر پیدا کرد.

عکس جف بزوس و مادر و ناپدری اش
عکس جف بزوس و مادر و ناپدری اش

جف بزوس از کودکی به فناوری و مهارت های تکنولوژی و فضانوردی علاقه داشت. در سن پنج سالگی با دیدن برنامه “the Apollo 11 moon landing” تصمیم گرفت فضانورد شود، در هشت سالگی والدینش متوجه شدند او بیش از حد سرگرم مطالعه است بنابراین او را در کلاس های متعدد ورزشی ثبت نام کردند.

پدر واقعی جف بزوس بعد از جدا شدن از مادرش، هرگز سراغ خانواده اش را نگرفت و تا سال 2013 خبری از پسرش نداشت، جف درباره پدرش می گوید:”تا جایی که به من مربوط است پدر واقعی من مایک است.”

او در سال 1986 از دانشگاه پرنستون و در رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد. طی سال های 1986 تا 1994 در زمینه های مختلف در وال استریت فعالیت کرد.

او پیشنهادات کاری از شرکت های اینتل و بل دریافت کرد اما در شرکت فیتل – یک شرکت ارتباط دور مالی – مشغول به کار شد، کار او شبکه سازی برای تجارت بین المللی بود.

زندگی نامه جف بزوس مدیرعامل شرکت آمازون
زندگی نامه جف بزوس مدیرعامل شرکت آمازون

مدتی بعد به عنوان مدیر توسعه و خدمات مشتری ارتقا یافت، پس از آن به مدت دو سال در شرکت Bankers Trust به عنوان مدیر تولید مشغول به کار شد و بین سال های 1990 تا 1994 در شرکت کامپیوتری D. E. Shaw & Co فعالیت کرد.

در اواخر سال 1994 بعد از نقل مکان به سیاتل شرکت آمازون را تاسیس کرد. آمازون در ابتدا یک کتابفروشی آنلاین بود. به مرور حیطه فعالیت شرکت گسترش پیدا کرد و محصولات و خدمات مختلف از جمله محصولات ویدئویی و صوتی نیز عرضه کرد، شرکت آمازون امروز به عنوان بزرگ ترین فروشگاه آنلاین اینترنتی و بزرگ ترین ارائه دهنده سرویس زیربنای ابری در جهان به کار خود ادامه می دهد.

زندگی خصوصی و همسر جف بزوس

جف بزوس و همسرش مک کینزی و فرزندانش
جف بزوس و همسرش مک کینزی و فرزندانش

جف بزوس در سال 1992 هنگامی که در شرکت D. E. Shaw & Co کار می کرد با :مک کینزی تاتل: آشنا شد، مک کینزی رمان نویسی است که در آن زمان به عنوان کارمند پژوهشی در این شرکت مشغول به فعالیت بود.

جف و مک کینزی در سال 1993 با هم ازدواج کرده و سال 1994 به سیاتل نقل مکان کردند. آن ها هم اکنون صاحب سه پسر و یک دختر هستند. این زوج دخترشان را از چین به فرزندی قبول کرده اند.

شرکت آمازون

عکس جف بیزوس مدیرعامل شرکت آمازون
عکس جف بیزوس مدیرعامل شرکت آمازون

جف بزوس در اواخر سال 1993 تصمیم گرفت یک کتابفروشی آنلاین تاسیس کند و به همین دلیل کار در شرکت D. E. Shaw & Co را رها کرده و در 5 ژوئیه سال 1994، به همراه همسرش از نیویورک به سیاتل نقل مکان و آمازون را در گاراژ منزلش راه اندازی کرد. او این نام را از رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی گرفته است.

در ابتدای کار حدود 300 هزار دلار از پدر و مادرش قرض گرفت و در آمازون سرمایه گذاری کرد، او همچنین به همه افراد سرمایه گذار هشدار داد که احتمال شکست آمازون حدود 70% است.

اگرچه آمازون کارش را با فروش کتاب آغاز کرد اما بزوس برنامه های بزرگی برای آن داشته و قصد داشت از آن برای فروش سایر محصولات نیز استفاده کند. سه سال بعد آمازون رسما تاسیس شد و فعالیت خود را به صورت عمومی گسترش داد.

بزوس در سال 1998 فروش آنلاین موسیقی و ویدئو را به لیست فروش شرکت افزوده و تا پایان همان سال برخی کالاهای مصرفی را نیز به لیست اضافه شدند. در سال 2002 سرویس وب آمازون Amazon Web Services راه اندازی شد.

اواخر سال 2002 اوضاع مالی شرکت آشفته شد، بزوس حدود 2 میلیارد دلار به بانک های مختلف بدهی داشت در حالی که تنها 350 میلیون دلار در حساب شرکت باقی مانده بود، آمازون به مرز ورشکستگی رسیده بود به طوری که مراکز توزیع را بسته و حدود 14 درصد نیروهای خود را حذف کرد.

سال 2003 با سود مالی 400 میلیون دلاری، بی ثباتی مالی آمازون تا حدی برطرف شد و کم کم گام های بزرگ تری در جهت تبدیل شدن به غول دنیای بیزینس و فناوری برداشته شد.

بیوگرافی جفری بزوس
بیوگرافی جفری بزوس

شرکت آمازون در سال 2013 عنوان بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان را دریافت کرد.

سال 2015 روزنامه نیویورک تایمز مقاله ای منتشر کرد مبنی بر این که فضای کاری در شرکت آمازون بسیار سرد و فاقد احساس است، بزوس به سرعت ادعاهای مطرح شده را رد کرده و گفت هرکس این حرف ها را قبول دارد با او تماس بگیرد.

جف بزوس در سال 2016 حدود یک میلیون سهام شرکت را به مبلغ 671 میلیون دلار فروخت و این بیشترین پولی بود که تاکنون بابت فروش سهام شرکت به دست آورده بود.

در همان سال مجددا یک میلیون سهام شرکت را این بار با ارزش 756.7 میلیون دلار فروخت، یک سال بعد بزوس 130 هزار کارمند جدید برای مراکز توزیع نقاط مختلف استخدام کرد.

در ژانویه 2018 سهام بزوس از شرکت آمازون به حدود 109 میلیارد دلار رسیده و در همین حین او مقداری از سهام شرکت را برای تامین هزینه سایر شرکت هایش از جمله بلواورجین به فروش رساند. در تاریخ 1 فوریه 2018 آمازون با درآمد سه ماهه حدود 2 میلیارد دلار به بالاترین سود خود رسید.

در دسامبر 2018 دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، آمازون و بخصوص بزوس را به اجتناب از پرداخت مالیات فروش، مسیرهای پستی نادرست و اقدامات ضدرقابتی متهم کرد، نظرات منفی ترامپ باعث کاهش 9 درصدی قیمت سهام آمازون شد و ثروت شخصی بزوس 10.7 میلیارد دلار کاهش یافت.

سایر فعالیت های جف بزوس

جف بزوس مدیرعامل شرکت بلواورجین
جف بزوس مدیرعامل شرکت بلواورجین

از آن جایی که جف بزوس از کودکی به فضانوردی علاقه داشت، در سال 2000 شرکت بلواورجین را تاسیس کرد، این شرکت در زمینه هوافضا فعالیت می کند. هدف بزوس از تاسیس بلواورجین سهولت هر چه بیشتر سفرهای فضایی بوده است.

او در سال 2013 اعلام کرد قصد دارد روزنامه واشنگتن پست را به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری کند. در همان سال توافقات اولیه انجام شده و جف بزوس به عنوان رئیس روزنامه واشنگتن پست و نشریات وابسته آن شروع به فعالیت کرد.

جف بزوس در شرکت های مختلف دیگر نیز سرمایه گذاری انجام داده است. از جمله خرید بخشی از سهام شرکت گوگل در سال 1998 با مبلغ 250 هزار دلار می باشد.

حقایق جالب درباره جف بزوس

جالب است بدانید در روزهای اولیه تاسیس آمازون، یک ایراد برنامه نویسی در آن وجود داشت که اگر خریدار تعداد منفی کتاب سفارش می داد آمازون پول به حساب خریدار واریز می کرد!

آمازون اولین نامی نبود که برای شرکت انتخاب شد بلکه بزوس در ژوئیه 1994 نام “Cadabra” را برای آن انتخاب کرد (به معنای اجی مجی لاترجی) که طی یک مکالمه تلفنی با وکیل به اشتباه “cadaver” (جسد) شنیده شد، در ماه سپتامبر همان سال بزوس نام “Relentless” را پیشنهاد داد که به نظر دوستانش تکراری بود، یک سال بعد بزوس شرکت خود را با نام “Amazon” معرفی کرد اگرچه هنوز مالک دامنه Relentless.com است که به صفحه اصلی آمازون هدایت می شود.

در ابتدای کار شرکت آمازون از زنگ استفاده شد و هر بار مشتری سفارشی ثبت می کرد زنگ شرکت به صدا در می آمد.

هنگامی که جف و همسرش در سفر جاده ای به سیاتل بودند و در حالی که همسرش رانندگی می کرد، جف بزوس برنامه کلی آمازون را طراحی می کرد.

قبل از ازدواج از دوستانش خواسته بود دختری برای ازدواج به او معرفی کنند و تنها معیار ازدواجش این بود که آن دختر باهوش و کاردان باشد تا اینکه با همسر فعلی اش مک کینزی آشنا شد.

سال 2013 جف بزوس هزینه یک ماموریت دریایی را تامین کرد که به دنبال یافتن بخشی از موتورهای موشک F-1 از دوران آپولو بودند، تیم بزوس قطعاتی از دو موتور را در اقیانوس اطلس شناسایی کردند که مشخص شد به ماموریت آپولو 11 که نیل آرمسترانگ، بویز آلدرین و مایکل کالینز را به فضا برده بود تعلق داشته اند.

اولین بار و در سال 1999 با دارایی 10.1 میلیارد دلار در لیست میلیاردرهای مجله فوربس قرار گرفت. در سال 2010 با ثروت 12.6 میلیارد دلار در رتبه 43 و سال 2015 با ارزش خالص 50.3 میلیارد دلار در رتبه 10 جای گرفت.

جف بزوس در سال 2016 رتبه 5 مجله فوربس را دریافت کرد اگرچه نوسانات سرمایه و بازار باعث شد در اکتبر همان سال پس از وارن بافت و با ثروتی حدود 66.5 میلیارد دلار به عنوان سومین فرد ثروتمند جهان شناخته شده و ژوئیه 2017 بیل گیتس افسانه ای را کنار زده و جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را از آن خود کند.

هنگام انتشار لیست فوربس در سال 2017 او با ثروتی حدود 72.8 میلیارد دلار عنوان سوم لیست را دریافت کرد.

در مارس 2018 رسما در رتبه 1 لیست میلیاردرهای جهان به انتخاب مجله فوربس قرار گرفت، ارزش خالص دارایی او 112 میلیارد دلار برآورد شده و اولین میلیاردری است که ثروتش به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده است، در این لیست ثروت بیل گیتس حدود 90 میلیارد دلار ثبت شده است.

سخنان جف بزوس

تنها راه خارج شدن از جعبه تنگ و تاریک این است که خودت راهی به بیرون ایجاد کنی.

دو نوع شرکت وجود دارد، شرکت هایی که سعی می کنند هزینه ها را افزایش دهند و شرکت هایی که به دنبال کم کردن هزینه ها هستند، ما از نوع دوم هستیم.

اگر نمی توانی منتقدان را تحمل کنی، هیچ اقدام تازه یا جالبی انجام نده.

منبع: wikipedia msn cnn