بیوگرافی و عکس های جیمز مک اووی و همسرش آن ماری داف و پسرش

جیمز مک آووی با نام کامل جیمز اندرو مک آووی جونیور (جیمز مک آوی) بازیگر مشهور اسکاتلندی در تاریخ 21 آوریل سال 1979 در گلاسکو، اسکاتلند متولد شد. او فرزند جیمز مک اووی راننده اتوبوس و الیزابت (نیو جانستون) پرستار بیماران روانی است.

قد جیمز مک آووی 1.70 متر است.

جیمز مک آووی
جیمز مک آووی

زندگی نامه جیمز مک آووی

هنگامی که هفت ساله بود پدر و مادرش از هم جدا شدند و جیمز نزد پدربزرگ و مادربزرگ مادری اش بزرگ شد. او یک خواهر به نام جوی و یک برادر به نام دونالد دارد. اغلب اوقات مادرش هم با آن ها زندگی می کرد اما از کودکی با پدرش هیچگونه ارتباطی نداشته است.

جیمز مک اووی در کودکی قصد داشت کشیش کاتولیک شود و به همه جای جهان سفر کند. در مدرسه راهنمایی سنت توماس آکویناس در جوردن هیل گلاسکو تحصیل کرد و در طول تحصیلات در یک نانوایی محلی مشغول به کار شد.

عکس جیمز مک آوی و خواهرش جوی مک آوی
عکس جیمز مک آوی و خواهرش جوی مک آوی

در نوجوانی هنگامی که از مدرسه بازیگری “دیوید هیمن” دیدن کرد به بازیگری علاقمند شد و با اشتیاق پیشنهاد بازیگری هیمن را قبول کرد.

فیلم شناسی جیمز مک آووی

اولین بازی او در سن 16 سالگی برای فیلم اتاق نزدیک (1995) می باشد.

او سپس در آکادمی سلطنتی نمایش و موسیقی اسکاتلند پذیرفته و در سال 2000 میلادی فارغ التحصیل شد. جیمز مک آووی تا سال 2003 در چندین کار تلویزیونی بازی کرد اما موفقیت چندانی به دست نیاورد.

اما مدتی بعد و در سال 2005 با بازی در سریال مشهور بریتانیایی “بی شرم” به چهره شناخته شده ای در میان مردم بریتانیا تبدیل شد و با بازی در فیلم سرگذشت نارنیا: شیر، کمد و جادوگر (2005) و پادشاه اسکاتلند (2006) در آمریکا نیز به شهرت رسیده و نامزد دریافت چندین جایزه مختلف شد.

جیمز مک اووی، علاوه بر فیلم و سریال در چندین کار تئاتر نیز حضور داشته و نامزد دریافت جایزه لورسن اولیویر برای بهترین بازیگر مرد شده است.

موفقت های او با بازی در فیلم کثافت (2013) به اوج خود رسیده و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره فیلم بریتانیا را برایش به ارمغان آورد. مک آووی با بازی در سری فیلم های مردان ایکس به شهرت جهانی دست پیدا کرد. او در این سری فیلم ها، نقش جوانی پروفسور چارلز کاویر را بازی کرده است.

از جمله فیلم های جیمز مک آووی می توان به ویمبلدون (2004)، آخرین پادشاه اسکاتلند (2006)، تاوان (2007)، تحت تعقیب (2008)، مردان ایکس: کلاس اول (2011)، کثافت (2013)، مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (2014)، مردان ایکس: آپوکالیپس (2016)، شکافته (2016)، بلوند اتمی (2017) و مردان ایکس: ققنوس سیاه (2018) اشاره کرد.

عکس جیمز مک آووی و همسرش ماری داف
عکس جیمز مک آووی و همسرش ماری داف

ازدواج و همسر جیمز مک آووی

جیمز مک آووی سر صحنه فیلمبرداری سریال بی شرم (2005) با آن ماری داف آشنا شد و در 11 نوامبر 2006 با هم ازدواج کردند.

این زوج در سال 2010 صاحب پسری به نام براندان مک اووی شدند، اما ازدواج آن ها دوام پیدا نکرد و در سال 2016 از هم جدا شدند و برای اینکه در زندگی پسرشان اختلالی ایجاد نشود گاهی در ویلای خانوادگی خود در لندن دور هم جمع می شوند.

جیمز مک آووی و پسرش براندان
جیمز مک آووی و پسرش براندان

حقایق جالب درباره جیمز مک آوی

از ویژگی های منحصر به فردش، چشمان آبی، موهای مجعد و لهجه اسکاتلندی است.

خواهر کوچکترش، جوی مک اووی بازیگر و خواننده است که در فیلم کثافت (2013) در نقش “استل” با برادرش همبازی بود.

قبل از شروع جدی بازیگری قصد داشت وارد نیروی دریایی شود.

در سال 2007 به عنوان یکی از جذاب ترین افراد زنده جهان توسط مجله people انتخاب شد.

برای بازی در صحنه های اکشن فیلم تحت تعقیب (2008) تمرینات زیادی انجام داد و در طول فیلمبرداری صحنه های تیراندازی چندین بار زخمی شد، مچ پایش پیچ خورد و زانویش آسیب دید.

با تام الیس و بندیکت کامبربچ دوستان صمیمی هستند.

جیمز مک آووی و بندیکت کامبربچ
جیمز مک آووی و بندیکت کامبربچ

به شدت به اسب آلرژی دارد و صحنه های تیراندازی فیلم توطئه گر(2011) برایش سخت بود.

او و آن ماری داف در مراسم ازدواج خود از بازیگران و افراد سرشناس دعوت نکردند زیرا جیمز نمی خواست در این روز فرد مشهوری باشد.

در سن 30 سالگی گواهی نامه رانندگی گرفت اگرچه سال ها از موتورسیکلت استفاده می کرد.

جیمز مک آووی برای حفظ جایگاهش در هالیوود لهجه محلی خود را پنهان می کرد و بسیاری از کارگردانان را توجیه می کرد که انگلیسی است. حتی هنگام بازی در فیلم شکافته (2016) کارگردان گمان می کرد او انگلیسی است.

علاوه بر بازیگری و دنیای علمی تخیلی، به فوتبال نیز علاقه دارد.

ارزش خالص ثروت جیمز مک آووی در سال 2018- 2017 حدود 17 میلیون دلار برآورد شده است.