بیوگرافی کامل و عکس های خواکین فینیکس و نامزدش رونی مارا + حقایق جالب

خواکین فینیکس (Joaquin Phoenix) یا واکین فینیکس با نام کامل “خواکین رافائل فینیکس” بازیگر و تولید کننده آمریکایی است که به واکین فونیکس یا لیف فونیکس نیز مشهور می باشد و در تاریخ 28 اکتبر سال 1974 در سان خوآن، پورتوریکو متولد شده است.

قد خواکین فینیکس 1.73 متر است.

خواکین فینیکس
خواکین فینیکس

زندگی نامه خواکین فینیکس

خواکین فینیکس سومین فرزند جان لی باتوم و آرلین است. او 1 برادر 3 خواهر به نام های ریور (رودخانه)، رین (باران)، لیبرتی (آزادی) و سامر (تابستان) و یک خواهر ناتنی از ازدواج اول پدرش به نام جودین دارد.

مادر خواکین پس از ترک خانواده اش، در کالیفرنیا با پدر خواکین آشنا شد، آن ها بعد از ازدواج به فرقه مذهبی فرزندان خدا پیوستند و شروع به سیاحت در آمریکای جنوبی کردند. حدود 9 سال بعد از فرقه خارج شده و دوباره به کالیفرنیا برگشتند.

آن ها نام فامیل خود را به فینیکس (که به معنای ققنوس می باشد) تغییر دادند تا نمادی از شروع تازه زندگی شان باشد.

خواکین در دوران کودکی نام مستعار لیف (به معنای برگ) را برای خودش انتخاب کرد، او این نام را هنگام چمن زنی با پدرش انتخاب کرده بود تا مانند خواهر و برادرانش اسمی مرتبط با طبیعت داشته باشد. اگرچه در سن 15 سالگی دوباره اسمش را به خواکین تغییر داد.

خانواده خواکین وضعیت مالی مناسبی نداشت، به همین دلیل بچه ها برای کمک به تامین هزینه های مالی خانواده به اجرای نمایش های خیابانی، شرکت در رقابت های استعدادیابی، آواز و نوازندگی روی آوردند.

عکس خواکین فینیکس و پدر و مادر و خواهر و برادرانش
عکس خواکین فینیکس و پدر و مادر و خواهر و برادرانش

مادر خواکین در لس آنجلس به عنوان منشی NBC مشغول به کار شد و پدرشان نیز باغبانی می کرد.

سرانجام آیریس برتون – استعدادیاب کودکان هالیوود – جذب استعدادهای خواکین و برادر و خواهرانش شد و آن ها را وارد کارهای تبلیغاتی و تلویزیونی کرد.

فیلم شناسی خواکین فینیکس

خواکین فینیکس سال 1982 در حالی که تنها 8 سال داشت به همراه برادرش ریور در یک اپیزود از سریال تلویزیونی “هفت عروس برای هفت برادر” بازی کرد و رسما وارد دنیای بازیگری شد و پس از نقش آفرینی در چند سریال تلویزیونی در سال 1986 با بازی در فیلم کمپ فضایی (1986) به عرصه سینما راه یافت.

از فیلم های موفق خواکین فینیکس می توان به محوطه (2000) با بازی مارک والبرگ و شارلیز ترون، گلادیاتور (2000) با بازی راسل کرو، دهکده (2004) با بازی آدرین برودی، نردبان 49 (2004) با بازی جان تراولتا، سر به راه باش (2005) با بازی ریس ویترسپون و استاد (2012) با بازی امی آدامز اشاره کرد.

او با ستارگان هالیوود همچون نیکول کیدمن در فیلم به خاطرش مردن، شان پن و جنیفر لوپز در دور برگردان، نیکلاس کیج در 8 میلی متری، کیت وینسلت در قلم پرها، مل گیبسون در نشانه ها، مارک والبرگ در شب مال ماست، مارک روفالو در جاده رزرو، گوئینت پالترو در دو عاشق و امی آدامز در او هم بازی بوده است.

جدیدترین فیلم خواکین فینیکس فیلم جوکر (2019) می باشد که در مرحله ساخت قرار دارد.

عکس خواکین فینیکس در نقش جوکر
عکس خواکین فینیکس در نقش جوکر

خواکین فینیکس از بازیگران توانای هالیوود است که در کمال تعجب تاکنون موفق به دریافت جایزه اسکار نشده اما برای فیلم های گلادیاتور، سر به راه باش و استاد تا نامزدی جایزه اسکار پیش رفته است.

ازدواج و همسر خواکین فینیکس

خواکین فینیکس از سال 1995 تا 1998 با لیو تایلر (بازیگر) رابطه داشته و بین سال های 2001 تا 2005 با توپاز پیج گرین (مدل آفریقایی) دوست بود.

این بازیگر از سال 2013 تا اوایل 2015 با دی جی الی تیلز رابطه عاشقانه داشت و از اواخر سال 2016 با رونی مارا (بازیگر) وارد رابطه شده است.

عکس خواکین فینیکس و نامزدش رونی مارا
عکس خواکین فینیکس و نامزدش رونی مارا

حقایق جالب درباره خواکین فینیکس

 • برادر بزرگش، ریور فینیکس نیز بازیگر بود. او سال 1993 و در سن 23 سالگی به دلیل مصرف زیاد مواد مخدر از دنیا رفت. خواکین با مرگ برادرش به مدت یک سال از انظار عمومی پنهان شد.
 • اواخر سال 2008 به طور ناگهانی اعلام کرد فیلم “دو عاشق” آخرین فیلمش خواهد بود و او قصد دارد از بازیگری بازنشسته شده و به عنوان رپر فعالیت کند، اما این حرف بیشتر شبیه یک شوخی بود و او سال 2010 در فیلم “من هنوز اینجا هستم” به ایفای نقش پرداخت.
 • از سه سالگی گیاهخوار است و از پوشیدن لباس و کفش هایی که از پوست حیوانات ساخته شده به شدت خودداری می کند، برای بازی در فیلم های گلادیاتور، قلم پر و سر به راه باش از لباس های چرم مصنوعی استفاده کرده است.
 • در نیویورک در همان آپارتمانی زندگی می کرده که خواهرش سامر و دوستش کیسی افلک سکونت داشتند.
 • کیسی افلک همسر خواهرش سامر بوده است، آن ها سال 2016 از هم جدا شدند.
 • او معمولا با مادر یا یکی از خواهرانش در مراسم اسکار و سایر مراسم رسمی ظاهر می شود.
 • با مت دیمون دوستی نزدیک دارد و با کیانو ریوز و هیث لجر (بازیگر سابق جوکر که فوت شده است) دوست است.
خواکین فینیکس و مت دیمون و لیو تایلر
خواکین فینیکس و مت دیمون و لیو تایلر
 • برخلاف باور عموم، لب شکری نبوده است و اثر زخم بالای لبش مادرزادی می باشد.
 • سال 2005 برای درمان الکل به مرکز توانبخشی مراجعه کرد.
 • سخنگوی مشهور سازمان حمایت از حقوق حیوانات (پیتا) است.
 • او و برادرش ریور اولین برادرانی هستند که هر دو برای جایزه اسکار نامزد شده اند.
 • جاش برولین بازیگر مورد علاقه اش است.