بیوگرافی کامل و عکس های رابرت داونی جونیور و همسرش سوزان لوین و فرزندانش

رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) بازیگر و خواننده آمریکایی در تاریخ 4 آوریل سال 1965 در منهتن نیویورک متولد شد.

قد رابرت دی جونیور 1.74 متر است.

رابرت داونی جونیور
رابرت داونی جونیور

زندگی نامه رابرت داونی جونیور

رابرت داونی جونیور فرزند رابرت داونی استار (بازیگر و فیلمساز) و السی آن (بازیگر) است. پدرش از تبار یهودیان لیتوانی، مجارستانی و ایرلندی است. رابرت و خواهر بزرگترش آلیسون در روستای گرینویچ بزرگ شدند.

رابرت داونی جونیور از کودکی و در سن 6 سالگی توسط پدر معتادش با ماری جوانا آشنا شد و استفاده مکرر از الکل و مواد مخدر باعث اعتیاد شدید او شد.

جونیور کوچک در دوران کودکی در چندین فیلم پدرش بازی کرد و در نوجوانی وارد مرکز آموزش هنرهای نمایشی نیوجرسی شد.

زمانی که 13 ساله بود پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند و او به همراه پدرش به کالیفرنیا رفت اما 5 سال بعد از دبیرستان اخراج شد و مجددا به نیویورک بازگشت تا تمام وقت به بازیگری بپردازد.

فال
عکس رابرت داونی جونیور و پدرش
عکس رابرت داونی جونیور و پدرش

او تا سال ها از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برد و بارها به ترک آن اقدام کرده بود. سرانجام سال 2003 اعلام کرد که به کمک همسرش به طول کامل از اعتیاد خلاص شده است.

فیلم شناسی رابرت داونی جونیور

رابرت داونی جونیور از پردرآمدترین بازیگران هالیوود است، او طی سه سال متوالی (2015-2012) رتبه اول در فهرست پردرآمدترین بازیگران مجله فوربز را از آن خود کرده است.

اولین بار و در سن پنج سالگی وارد دنیای سینما شد و در فیلم پوند (1970) به کارگردانی پدرش بازی کرد، پس از چندین نقش فرعی در دهه 70 و 80 از جمله توف توربو (1985)، علوم عجیب (1985)، کمتر از صفر (1987) و معتقد واقعی (1989) در سال 1992 و با فیلم چاپلین برای اولین بار در نقش اصلی ظاهر شد. این فیلم نامزدی جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد.

سال 2000 و پس از آزاد شدن از زندان به خاطر اتهامات مربوط به مواد مخدر، در سریال الی مک بیل حضور داشت و موفق به دریافت جایزه گلدن گلاب شد اما پس از دو بار بازداشت شدن در اوایل سال 2001 کاراکتر او از سریال حذف شد.

از جمله فیلم های رابرت داونی جونیور در طی این سال ها می توان به میانبرها (1993)، کاراگاه آواز خوان (2003) با بازی مل گیبسون و کتی هولمز، بوس بوس بنگ بنگ (2005) و زودیاک (2007) با بازی جک جیلنهال اشاره کرد.

سال 2008 نقطه عطف بازیگری جونیور است، او با بازی در نقش “مرد آهنی” به کمپانی مارول پیوست و با حضور در سری فیلم های آیرون من طی سال های 2008، 2010 و 2013 توانست به شهرت جهانی دست پیدا کند.

عکس رابرت داونی جونیور در نقش مرد آهنی
عکس رابرت داونی جونیور در نقش مرد آهنی

جونیور سال 2008 و برای بازی در تندر استوایی برای دومین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در فیلم هایی همچون شرلوک هولمز (2011-2009) و قاضی (2014) حضور پیدا کرد.

رابرت جونیور علاوه بر مرد آهنی، در فیلم های متعدد شرکت مارول از جمله هالک شگفت انگیز (2008) با بازی ادوارد نورتن، انتقام جویان (2012) با بازی کریس ایوانز، کریس همسورث و اسکارلت جوهانسون، انتقام جویان: عصر اولتران (2015)، کاپیتان آمریکا (2016)، مرد عنکبوتی (2017) و انتقام جویان: جنگ ابدیت (2018) بازی کرده است که اغلب آن ها به فروش بالایی دست پیدا کردند، از جمله جنگ ابدیت که فروش آن به بیش از 2 میلیاد دلار رسید.

جونیور با فیلم های بعدی انتقام جویان و شرلوک هولمز در سال های 2019 و 2020 روی پرده سینما خواهد رفت.

ازدواج و همسر رابرت داونی جونیور

رابرت دی جونیور در فیلم اولین بار (1984) با سارا جسیکا پارکر (بازیگر) آشنا شد و مدتی با او رابطه داشت. اما سرانجام به دلیل اعتیاد جونیور از هم جدا شدند.

سال 1992 با دبورا فالکونر (بازیگر و خواننده) ازدواج کرد و سال 1993 صاحب پسری به نام ایندیو فالکونر جونیور شدند.

رابرت داونی جونیور و پسرش
رابرت داونی جونیور و پسرش

اعتیاد جونیور و بستری شدن مکرر او در مراکز توانبخشی و رفتن به زندان باعث شد ازدواج آن ها دوام پیدا نکند و در نهایت بعد از آخرین دستگیری و محکوم شدن طولانی مدت جونیور، همسرش به همراه پسرش او را ترک کرد و سال 2004 رسما طلاق گرفتند.

سال 2003 با سوزان لوین (تهیه کننده) هنگام بازی در فیلم گوتیکا آشنا شد و سال 2005 با هم ازدواج کردند. این زوج سال 2012 صاحب یک پسر به نام “اکستون الیاس” و سال 2014 صاحب یک دختر به نام “آوریل روئل” شدند.

عکس رابرت داونی جونیور و همسرش سوزان لوین
عکس رابرت داونی جونیور و همسرش سوزان لوین

حقایق جالب درباره رابرت داونی جونیور

ثروت رابرت دی جونیور حدود 300 میلیون دلار تخمین زده شده است.

سال 1996 حین رانندگی با سرعت زیاد در حالی که مست بود و مقداری هروئین و اسلحه خالی به همراه داشت دستگیر شد. طی سال های 1997 تا 2001 چندین بار زندانی شده و به قید وثیقه آزاد شد و چندین بار نیز در مرکز توانبخشی بستری شد.

بعد از ترک تحصیل مدتی در رستوران و فروشگاه کفش کار کرده است.

برای ترک اعتیاد به وینگ چون کنگ فو روی آورد.

هنگامی که برای اکران مرد آهنی (2008) به ژاپن رفته بود در بدو ورود بازداشت شد زیرا مقامات ژاپنی پس از بررسی پاسپورت و سابقه او متوجه سوابق کیفری او ( بازداشت های مکرر به دلیل اعتیاد به مواد مخدر) شدند. برای توجیه آن ها، رابرت دی جونیور حدود 6 ساعت مورد بازجویی قرار گرفت، اگرچه سرانجام با ورود او به ژاپن برای اکران “مرد آهنی” موافقت شد اما او دیگر هرگز اجازه مسافرت به این کشور را ندارد.

در اوایل دهه 80 میلادی با کیفر ساترلند هم اتاقی بوده است.

با مل گیبسون، جیمز اسپیدر، مارک روفالو، اسکارلت جوهانسون و جانی دپ دوستی نزدیکی دارد.

او درباره اعتقادات مذهبی خود گفته که به نوعی مذهب یهودی – بودایی گرایش دارد.