فال حافظ آنلاین از دیوان حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل

فال حافظ و تفال به دیوان حافظ از دیرباز در میان مردم ایران زمین مرسوم بوده است. خواجه حافظ شیرازی حافظ کل قرآن بوده و به لسان الغیب معروف می باشد. علت این تخلص به اعتقادی که مردم نسبت به او و اشعارش دارند باز می گردد.

فال گرفتن با دیوان حافظ و آداب آن
فال گرفتن با دیوان حافظ و آداب آن

ایرانیان اشعار حافظ را گویای اسرار الهی می دانند و بر این باورند که با تفال زدن به دیوان حافظ می توانند از درست و نادرست بودن کارهای خود باخبر شوند.

حضرت حافظ، خود نیز در برخی اشعار به این مسئله اشاره کرده است:

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
زده‌ام فالی و فریادرسی می‌آید

و در جایی دیگر آمده است:

به ناامیدی از این در مرو بزن فالی
بود که قرعه دولت به نام ما افتد

زندگی نامه حافظ شیرازی

خواجه حافظ شیرازی با نام کامل خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی، شاعر بزرگ و نامی قرن چهاردهم میلادی یا سده هشتم می باشد. حافظ شیرازی در سال 726 هجری قمری در شیراز متولد و در سال 792 هجری قمری و در سن 65 سالگی دیده از جهان فروبست.

از جمله القاب حافظ می توان به ناظم الاولیا، لسان العرفا، لسان الغیب و ترجمان الاسرار اشاره کرد.

دیوان حافظ شامل اشعار به سبک های مختلف غزل، قصیده، مثنوی، قطعه و رباعیات می باشد اما غزلیات حافظ از شهرت خاصی برخوردار است.

اشعار حافظ تاکنون به زبان های مختلف ترجمه شده و آوازه او نه تنها شرق، بلکه جهان غرب و اروپا را نیز فراگرفته است به طوری که گوته، شاعر و دانشمند شهیر آلمانی در دیوان شرقی از حافظ یاد کرده است.

ماجرای اولین فال حافظ که گرفته شد

بعد از مرگ حافظ شیرازی، تعدادی از مخالفان او با دفن این شاعر بزرگ در گورستان مصلی مخالفت کرده و مانع این کار شدند. برای رفع اختلاف و حل مشکل تصمیم بر این شد تفالی به دیوان حافظ زده و راه حل را از خود ایشان جویا شوند.

غزل های حافظ را نوشته و داخل ظرف قرار دادند.سپس از کودکی خواستند تا تصادفی یکی از غزل ها را بردارد. وقتی غزل مورد نظر خوانده شد، همه حاضران در بهت فرو رفته و از آن پس حافظ را لسان الغیب خواندند. غزلی که از ظرف خارج شد غزل 82 دیوان حافظ بود:

کنون که می‌دمد از بوستان نسیم بهشت
من و شراب فرح‌بخش و یار حورسرشت

مکن به نامه سیاهی ملامت من مست
که اگه است که تقدیر بر سرش چه نوشت؟

قدم دریغ مدار از جنازه حافظ
که گرچه غرق گناهست، می‌رود به بهشت

آداب تفال زدن به دیوان حافظ شیرازی

برخی افراد معتقدند بهتر است فال گیرنده فرد کم سن و بی گناه باشد، برخی دیگر ترجیح می دهند فال توسط افراد دانا و با تجربه گرفته شود. اما این مسئله چندان مهم نیست و هر فرد می تواند به تنهایی برای خودش فال حافظ بگیرد.

توصیه می شود برای گرفتن فال حافظ، زمان مناسب را انتخاب کنید، بهترین زمان وقتی است که خسته نباشید تا بهتر بتوانید تمرکز کنید، لباس راحت پوشیده و از محلی استفاده کنید که انرژی مثبت به شما منتقل می کند.

دیوان مورد استفاده نباید پاره یا ناقص باشد.

روش گرفتن فال حافظ : از دیرباز تاکنون آداب خاصی برای گرفتن فال حافظ در نظر گرفته شده است که از آن جمله می توان به وضو داشتن، خواندن حمد و سوره و ذکر 7 صلوات (مخصوص مسلمانان) و تمرکز داشتن قبل از تفال اشاره کرد.

همچنین عرف است قبل از باز کردن دیوان حافظ شعر زیر خوانده شود:

ای خواجه حافظ شیرازی تو محرم و حافظ هر رازی
تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که بدهی به من جوابت
آنچه صلاح است را آشکار ساز گر مصلحت است آرزویم برآورده ساز

(منظور از شاخ نبات، معشوقه حافظ می باشد)

یا

ای خواجه حافظ شیرازی
تو که دانای هر رازی
آینده ما را خوب بنوازی

یا

ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، ما طالب یک فالیم، بر ما بنما رازی

اما در کل نیت صحیح، مهم ترین بخش گرفتن فال حافظ می باشد. بعد از انجام کارهای ذکر شده، دیوان حافظ را در دست چپ گرفته و با دست راست باز کنید.
فال اصلی و شاهد فال: فال موردنظر اولین غزل در صفحه سمت راست می باشد، اگر غزل از صفحه قبل شروع می شود، به ابتدای غزل بروید. اولین بیت غزل بعدی نیز به عنوان شاهد فال (تایید کننده فال) مشهور است. برخی نیز معتقدند یکی از بیت های 1، 3 یا 5 غزل بعدی شاهد فال می باشد.

معمولا یک یا چند بیت از غزل اصلی جواب نیت فال گیرنده خواهد بود اما اگر احساس کردید پاسخ خود را نگرفتید، به سراغ شاهد فال بروید.

از گرفتن فال بیش از یکبار برای یک نیت خودداری کنید زیرا این کار نوعی بی احترامی به حضرت حافظ به شمار می رود.

فال حافظ
فال حافظ

مراسم فال گیری

مردم ایران زمین از گذشته های دور، در مراسم مختلف مذهبی و ملی فال حافظ می گرفتند. از جمله مهم ترین زمان ها برای گرفتن فال حافظ می توان به شب یلدا و عید نوروز اشاره کرد که افراد خانواده یا فامیل دور هم جمع شده و برای هریک از افراد حاضر در مجلس، توسط فرد معتقد و سخنوری که مورد قبول همگان است، فال حافظ گرفته می شود.

امروزه برای مراسم مختلف از جمله مراسم خواستگاری و ازدواج، تولد فرزندان، شغل جدید و … نیز فال حافظ گرفته می شود.

از ویژگی های شعر حافظ که باعث شده سالیان سال میان مردم ایران و جهان محبوب باشد، استفاده جالب از صنعت ایهام، متنوع بودن موضوعات و تفسیرهای متفاوت از یک شعر می باشد، به طوری که هر فردی که دیوان حافظ را باز می کند و فال خود را می خواند، طبق شرایط و حال روحی که در آن قرار دارد برداشت متفاوتی از شعر خواهد داشت و اینطور به نظر می رسد که لسان الغیب از طریق فال، جواب او را داده است.

جالب است بدانید روز 20 مهرماه در تقویم رسمی ایران به عنوان روز بزرگداشت حافظ نامگذاری شده است که در این روز مراسمی در آرامگاه وی با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می شود.

فال حافظ اصلی

اگر می خواهید به صورت آنلاین فال حافظ بزنید می توانید از فال حافظ کوکا استفاده نمایید. کافیست نیت کرده و سپس پاسخ فال و استخاره خود را با معنی و تعبیر کامل از میان 500 غزل دیوان حافظ شیرازی مشاهده نمایید.

برای ورود به صفحه فال حافظ سایت کوکا روی لینک زیر کلیک فرمایید.

فال حافظ اصلی از دیوان حافظ شیرازی

فال حافظ کوکا