بیوگرافی و عکس های لیام نیسون و همسرش ناتاشا ریچاردسون و فرزندانش

لیام نیسون با نام کامل “لیام جان نیسون” بازیگر ایرلندی (ایرلند شمالی) در تاریخ 7 ژوئن سال 1952 در بالیمنا، کانتی آنتریم ایرلند شمالی متولد شد.

قد لیام نیسون 1.93 متر است.

لیام نیسون
لیام نیسون

زندگی نامه لیام نیسون

لیام نیسون فرزند کاترین نیسون (آشپز) و برنارد نیسون (سرپرست مدرسه پسرانه) می باشد. او سومین فرزند خانواده 6 نفره شان است و 3 خواهر به نام های الیزابت، برنادت و روزالین دارد.

لیام در سن 9 سالگی در باشگاه بوکس ثبت نام کرد و تا قبل از 17 سالگی به مسابقات قهرمانی بوکس جوانان ایرلند راه یافت اما به دلیل بیهوشی بعد از یکی از مسابقات، بوکس را کنار گذاشت.

اولین تجربه بازیگری او به سن 11 سالگی برمی گردد، زمانی که معلم انگلیسی از او خواست نقش اصلی یک نمایش مدرسه ای را برعهده بگیرد و از آن جایی که دختر مورد علاقه اش هم در آن نمایش بازی می کرد، لیام این نقش را پذیرفت.

لیام نیسون سال 1971 به عنوان دانشجوی رشته علوم کامپیوتر و فیزیک وارد دانشگاه شد اما پس از مدتی ترک تحصیل کرد و به بالیمنا برگشت. او در این مدت مشاغل مختلفی از جمله اپراتور بالابر و راننده کامیونی را تجربه کرد.

لیام نیسون و همسرش ناتاشا ریچاردسون
لیام نیسون و همسرش ناتاشا ریچاردسون

فیلم شناسی لیام نیسون

لیام نیسون سال 1976 به تئاتر بلفاست پیوست و اولین تجربه بازیگری حرفه ای او بازی در نمایش “مردم به پا خواسته” بود. او دو سال بعد با بازی در نقش عیسی مسیح در فیلم سیر و سلوک زائر (1978) وارد دنیای سینما شد.

در سال های اولیه در فیلم هایی همچون باونتی در کنار آنتونی هاپکینز، مأموریت در کنار رابرت دنیرو، استخر مرده در کنار کلینت ایستوود، مرد تاریکی و در امتداد درخشش در کنار مایکل داگلاس حضور یافت و برای فیلم فهرست شیندلر (1993) نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

از فیلم های موفق لیام نیسون می توان به نل (1994) با بازی جودی فاستر، فراموش نشدنی (1999) با بازی کاترین زتا جونز، دار و دسته نیویورکی ها (2002) با بازی دی کاپریو و دانیل دی لوئیس، کینزی (2004)، قلمرو بهشت (2005) با بازی اورلاندو بلوم، سرگذشت نارنیا 1 و 2 و 3، ربوده شده 1 و 2، برخورد تایتان‌ ها (2010)، تیم آ (2010) با بازی بردلی کوپر، ناشناس (2011)، خشم تایتان ها (2012)، نبرد ناو ( 2012)، گوینده 2: افسانه ادامه دارد (2013)، بدون توقف (2014)، تد 2 (2015) با بازی مارک والبرگ، شکارچی: جنگ زمستان (2016) با بازی کریس همسورث و مسافر همیشگی (2018) اشاره کرد.

او با مریل استریپ در فیلم قبل و بعد، اوما تورمن در فیلم بینوایان، جسیکا لنگ در فیلم راب روی، هریسون فورد در فیلم کی-19: ویدومیکر، جولیان مور در کلویی، راسل کرو در سه روز آینده و شارلیز ترون در یک میلیون راه برای مردن در غرب هم بازی بوده است.

لیام نیسون در فیلم های پرفروش جنگ ستارگان نیز در نقش “کوای‌گان جین” خوش درخشیده است.

ازدواج و همسر لیام نیسون

لیام نیسون اوایل دهه 80 میلادی با هلن میرن رابطه عاشقانه داشت. آن ها سر صحنه اکس کالیبور (1981) با هم آشنا شده بودند.

نیسون سال 1993 با ناتاشا ریچاردسون آشنا شد و سال 1994 با هم ازدواج کردند. حاصل این ازدواج دو پسر به نام های مایکل ریچارد آنتونیو (متولد سال 1995) و دانیل جک (متولد سال 1996) می باشد.

عکس لیام نیسون و پسرش
عکس لیام نیسون و پسرش

ناتاشا ریچاردسون سال 2009 در یک حادثه اسکی در شمال غربی مونترال دچار آسیب مغزی شد و فوت کرد. خانواده اش اعضای بدن او را اهدا کردند.

حقایق جالب درباره لیام نیسون

 • نیسون با مذهب کاتولیک رومی بزرگ شده و نام او از نام کشیش محله شان گرفته شده است.
 • در دوران دانشگاه فوتبال بازی می کرده است.
 • سال 2009 مدرک دکترای افتخاری خود را دریافت کرد.
 • ابتدا به دنبال شغل معلمی بود اما در نهایت به سمت بازیگری جذب شد.
 • سال 1995 توسط مجله امپایر به عنوان یکی از جذاب ترین ستارگان سینمای تاریخ انتخاب شد.
 • در سن 15 سالگی حین تمرینات بوکس بینی اش شکست.
 • برای بازی در فیلم جیمز باند (1995) پیشنهاد شد اما این نقش به پیرس برازنان رسید.
 • برای نقش ون هلسینگ در دراکولای برام استوکر (1992) انتخاب شد اما آنتونی هاپکینز به این نقش علاقه نشان داد و نلسون نقش را رد کرد.
 • شرم آورترین لحظه زندگی اش را وقتی می داند که در اوایل دوران بازیگری، برای نقش فزیک غول پیکر در شاهزاده خانم عروس (1987) تست داد اما کارگردان به ظاهر او نگاهی انداخته و وقتی فهمید نیسون فقط 1.93 متر قد دارد! او را رد کرد.
 • با رالف فاینس، هنری هرمن و کیران هایندز دوستی نزدیکی دارد.
لیام نیسون و رالف فاینس
لیام نیسون و رالف فاینس
 • ترس شدید از ارتفاع دارد.
 • به نظرش محمد علی کلی مشهورترین بوکسوری بوده که تاکنون دیده است.
 • بازیگر قطعی فیلم لینکلن (2012) بود اما به دلیل تاخیرهایی که پیش آمد، قبل از فیلمبرداری نقش را نپذیرفت چون احساس می کرد برای آن زیادی پیر است. دانیل دی لوئیس جایگزین او شد و جایزه اسکار دریافت کرد.