بیوگرافی، حقایق جالب و عکس های مارک والبرگ و همسر و همه فرزندانش

مارک والبرگ (Mark Wahlberg) با نام کامل “مارک رابرت مایکل والبرگ” بازیگر، تولید کننده، تاجر، مدل سابق، رپر و ترانه سرای آمریکایی است که در تاریخ 5 ژوئن سال 1971 در دورچستر بوستون، ماساچوست متولد شده است.

قد مارک والبرگ 1.73 متر است.

مارک والبرگ
مارک والبرگ

زندگی نامه مارک والبرگ

مارک والبرگ آخرین فرزند آلما الین (کارمند بانک و دستیار پرستار) و دونالد ادموند والبرگ (راننده کامیون) می باشد. او 8 خواهر و برادر بزرگ تر از خودش دارد.

والدین مارک زمانی که او 11 ساله بود از هم جدا شدند و مارک گاهی در کنار مادرش و گاهی کنار پدرش زندگی می کرد.

مارک والبرگ در مدرسه کوپلی در بوستون تحصیل کرده است اگرچه زمانی که 13 ساله بود دچار اعتیاد به کاکوئین و سایر مواد مخدر شد و نتوانست تحصیلاتش را به اتمام برساند. او بعدها در سال 2013 دیپلم خود را گرفت.

والبرگ از سنین نوجوانی رفتار شرورانه و افکار نژادپرستانه داشت، از جمله یک بار به همراه سه تن از دوستانش چند کودک آمریکایی – آفریقایی را با فریاد “کاکا سیاه ها رو بکشید” اذیت کردند. بار دیگر نیز گروهی از بچه های سیاهپوست را با پرتاب سنگ و شعارهای نژادپرستانه مورد آزار قرار داد.

به همین دلیل سال 1986 در دادگاه به دلیل نقض حقوق مدنی سیاهپوستان محاکمه شد. او در سال های بعد نیز به کارهای ناشایست خود ادامه داد تا این که به دلیل ضرب و شتم دو مرد ویتنامی و فحش دادن به آن ها، به جرایم حمله و اقدام به قتل متهم و گناهکار شناخته شد.

او برای دوسال به کانون اصلاح نوجوان فرستاده شد، اگرچه تنها 45 روز در کانون بود.

این رفتار والبرگ تا سنین جوانی ادامه پیدا کرد به طوری که در سن 21 سالگی در حمله ناگهانی فک همسایه اش را شکست.

عکس نوجوانی مارک والبرگ
عکس نوجوانی مارک والبرگ

اما در زندان از کارهایی که کرده بود احساس پشیمانی کرده و بعد از آزادی تصمیم گرفت با راهنمایی های کشیش زندگی خود را اصلاح کند.

مارک والبرگ در سن 13 سالگی به گروه موسیقی برادر بزرگترش دانی والبرگ پیوست و از اعضای اصلی گروه شد اما بعد از چند ماه از این گروه خارج شد.

سال 1990 به همراه خواننده ها و رپرهایی همچون اسکات راس، هربرت باروس، آنتونی توماس و تری یانسی گروهی تشکیل داده و به زودی اولین آلبوم خود را با نام “موسیقی برای مردم” منتشر کردند که با استقبال خوبی روبرو شد.

او طی دهه 90 آلبوم های دیگر از جمله زندگی در خیابان‌ها و تعدادی تک آهنگ منتشر کرد.

فیلم شناسی مارک والبرگ

مارک والبرگ با بازی در فیلم جانشین (1993) وارد دنیای سینما شد.

از فیلم های موفق او می توان به مسافر (1997)، سه پادشاه (1999) با بازی جرج کلونی، محوطه (2000) با بازی خواکین فینیکس و شارلیز ترون، کاملا طوفانی (2000)، سیاره میمون ها (2001) با بازی تیم راث، کسب و کار ایتالیایی (2003) با بازی شارلیز ترون و ادوارد نورتن، رفتگان (2006) در کنار دی کاپریو، مت دیمون و جک نیکلسون، اتفاق (2008)، مکس پین (2008) با بازی میلا کونیس و ستخوان های دوست داشتنی (2009) با بازی سیرشا رونان اشاره کرد.

خاطرات بسکتبال با بازی لئوناردو دی کاپریو، ترس با بازی ریس ویترپسون، ضربه بزرگ، مفسد، ستاره راک با بازی جنیفر آنیستون، چهار برادر، شکست ناپذیر، تک تیرانداز، شب مال ماست با بازی خواکین فینیکس، شب قرار، شهر ویران با بازی راسل کرو، رنج و گنج با بازی دواین جانسون، قمار باز با حضور بری لارسون، روز میهن پرستان و تمام پول های جهان با بازی میشل ویلیامز نیز از فیلم های او هستند.

مارک والبرگ در فیلم های مشهوری هم چون مردانی دیگر (2010) در کنار ویل فرل و مایکل کیتون، مشت زن (2010) در کنار کریستین بیل، قاچاق (2012)، فیلم کمدی تد (2012) در کنار میلا کونیس، دو اسلحه (2013) در کنار دنزل واشتگتن، تنها بازمانده (2013)، تد 2 (2015)، خونه بابا 1 و 2 و دیپ‌ واتر هورایزن (2016) خوش درخشیده است.

بازی در فیلم های پرفروش تبدیل شوندگان (2017-2014) نیز از نقاط عطف کارنامه هنری او محسوب می شود و برای فیلم رفتگان به کارگردانی مارتین اسکورسیزی نامزد جایزه اسکار شده است.

ازدواج و همسر مارک والبرگ

مارک والبرگ از سال 2001 با ریا دورهام (مدلینگ) رابطه داشته است. آن ها سال 2009 در کلیسایی در بورلی هیلز با هم ازدواج کردند.

عکس مارک والبرگ و همسرش ریا دورهام
عکس مارک والبرگ و همسرش ریا دورهام

حاصل این ازدواج 4 فرزند به نام های الا رائه (متولد 2003)، مایکل (متولد 2006)، براندان جوزف (متولد 2008) و گریس مارگارت (متولد 2010) می باشد.

عکس مارک والبرگ و همسر و فرزندانش
عکس مارک والبرگ و همسر و فرزندانش

حقایق جالب درباره مارک والبرگ

 • ثروت مارک والبرگ حدود 225 میلیون دلار برآورد شده است.
 • والبرگ با مذهب کاتولیک رومی بزرگ شده است.
 • او تا سال های بعد از حمله به مرد ویتنامی اظهار پشیمانی می کرد زیرا باعث شده بود آن مرد یک چشمش را از دست بدهد و تا مدت ها دنبال او بود تا پیدایش کند، سرانجام سال 2016 اعلام کرد که آن مرد را یافته و او به مارک گفته که چشمش قبلا در جنگ ویتنام نابینا شده بوده است.
 • سال 1992 توسط مجله people به عنوان یکی از 50 فرد زیبای جهان انتخاب شد.
 • رابطه صمیمی با مادرش دارد و یک عمارت 5 میلیون دلاری در بورلی هیلز برای او خریده است.
 • در دنیای موسیقی با اسم “مارکی مارک” شناخته شد اما بعد از ورود به دنیای بازیگری دیگر از آن ها استفاده نکرد.
 • خواهر بزرگش سال 2003 و درست همان روزی که دختر بزرگ مارک به دنیا آمد از دنیا رفت.
 • با لئوناردو دی کاپریو، جیمی باتلر و ویل فرل دوستی نزدیکی دارد.
مارک والبرگ و لئوناردو دی کاپریو
مارک والبرگ و لئوناردو دی کاپریو
 • او و تعدادی از دوستانش قرار بود با هواپیمایی که در 11 سپتامبر 2001 به برج های دوقلو اصابت کرد پرواز کنند اما به دلیل تغییر برنامه سوار هواپیما نشدند.
 • نسبت فامیلی دوری با مدونا و سلن دیون دارد.
 • در نوجوانی دلال مواد مخدر بوده است.
 • اعتراف کرده که همه عمرش با افزایش وزن مبارزه کرده است.
 • سال 2010 ستاره ای به نام او در پیاده روی مشاهیر هالیوود حک شد.
 • برای بازی در فیلم سریع و خشن (2001) پیشنهاد شد اما نقش به پل واکر رسید.
 • سال 2017 با درآمد 68 میلیون دلار پردرآمدترین بازیگر سال شد.