تست هوش و سنجش خلاقیت؛ آیا فردی خلاق با توانایی ذهنی بالا هستید؟

501

در قرن بیستم میلادی، دو روانشناس به نام های الیس پل تورانس و جوی پل گیلفورد ، توانایی تفکر افراد را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و سیستم تست منحصر به فردی ابداع نمودند. آن ها با استفاده از این تست ، سطح هوش و خلاقیت افراد را ارزیابی می کردند.
در آن زمان، این تست هوش برای آموزش پرسنل نظامی مورد استفاده قرار گرفت ولی امروزه به عنوان بخشی از برنامه های درسی مدارس در نظر گرفته شده است.
با پرشین استار همراه باشید و با استفاده از تست هوش جالبی که در ادامه قرار داده ایم، توانایی تفکر و میزان خلاقیت خود را ارزیابی کنید.

در زیر 10 تصویر مشاهده می کنید، به دقت به آن ها نگاه کرده و بگویید در عکس ها چه می بینید، اگرچه ممکن است پاسخ تست ها ساده و مشخص به نظر می رسد، پیشنهاد می کنیم سریع جواب نداده و کمی بیشتر فکر کنید!
نتایج تست در انتهای مقاله قرار داده شده است.
برخلاف تست هوش های رایج، این تست یک پاسخ درست و غلط ندارد، بلکه آنچه خلاقیت شما را نشان می دهد این است که پاسخ شما چقدر با واضح ترین جواب های ممکن تفاوت دارد و چه تعداد پاسخ ممکن برای آن دارید.

تست هوش و ارزیابی خلاقیت افراد
تست هوش و ارزیابی خلاقیت افراد

حال جواب های خود را با مواردی که در پایین ذکر کرده ایم مقایسه کنید:

تست جالب برای تعیین خلاقیت ذهنی
تست جالب برای تعیین خلاقیت ذهنی

1. یک فرد معمولی احتمالا شمعی روی پایه می بیند اما اگر با دقت بیشتری به تصویر نگاه کنید می تواند یک در بطری بازکن باشد که در چوب پنبه گیر کرده است!
2. آیا به نظرتان این تصویر فقط ردپایی داخل دایره است؟ بعضی افراد معتقدند این عکس فرود یک چترباز روی زمین را نشان می دهد.
3. تصویر در نگاه اول یک قطب نما را نشان می دهد، اما افرادی با ذهن و تفکر غیرمعمولی آن را جوجه گرسنه در لانه می بینند که مادرش را می خواهد. (از سمت بالا)
4. این تصویر به نظر گودالی در جاده است اما در واقع بخشی از بدن زرافه است که از پنجره طبقه دوم دیده می شود.
5. در نگاه اول به نظر شبیه چیزی نیست اما با کمی دقت، می توان پنجه های خرسی را دید که در حال کشیدن درخت است.
6. آیا شما هم یک چرخ ماشین دیده اید؟ اگر بیشتر دقت کنید می توانید یک شخص با کلاه پهن در حال رقص مکزیکی را مشاهده کنید. ( از سمت بالا)
7. افراد معمولی، نیمی از یک سوسیس یا جای پاشنه کفش می بینند اما افراد خلاق تر قطاری را مشاهده می کنند که از تونل خارج می شود. ( از سمت روبرو)
8. آیا شما فکر کردید این یک پیراهن مردانه با کراوات است؟ بعضی افراد معتقدند این عکس یک پیشخدمت ناراحت است که بین درهای آسانسور گیر کرده است!
9. کسانی که به ماشین علاقه دارند سرعت سنج می بینند، فیزیکدانان یک فشارسنج می بینند اما افرادی با ذهن و تفکر غیرمعمولی، یک آدم برفی می بینند. ( از سمت بالا)
10. اغلب مردم می گویند در این تصویر، کسی پشت چیزی پنهان شده است. اما جالب تر آن است مرزبانانی با سگ های شان را ببینم که پشت سنگر پنهان شده اند.

ارزیابی تست هوش و سنجش خلاقیت

پاسخ های شما چقدر به جواب های بالا شباهت داشت؟! ممکن است شما نیز از جمله افرادی باشید که بیش از یک پاسخ برای هر تصویر یادداشت کرده اید.

1 تا 2 پاسخ : متاسفانه خلاقیت شما به اندازه خلاقیت اکثر مردم کره زمین می باشد به عبارت دیگر فردی هستید با تفکر و خلاقیت معمولی. اگر تست را چندان جدی در نظر نگرفته و پاسخ های عجولانه و بدون کنجکاوی داده اید. نتیجه تست برای شما صدق نمی کند، زیرا حس کنجکاوی ارتباط نزدیکی با میزان خلاقیت افراد دارد.

3 تا 5 پاسخ : اگر پاسخ ها از نظر مفهومی با هم متفاوت هستند و شما تمام شب را صرف پیدا کردن آن ها نکرده اید، به شما تبریک می گوییم. شما توانایی تفکر غیر معمول را داشته و هنگام حل مسائل خلاقانه عمل می کنید. اگر بخواهید می توانید کوه ها را حرکت دهید!

6 پاسخ یا بیشتر : هیچ چیز توان مقاومت در برابر پشتکار شما را ندارد. خلاقیت شما فوق العاده است و تفکری ورای چارچوب های معمول دارید. به احترام شما کلاه مان را از سر برمی داریم!!

منبع: brightside