بیوگرافی و عکس های ادریس البا، جذاب ترین مرد سال 2018 و نامزد و فرزندانش

ادریس البا (Idris Elba) با نام کامل “ادریس اکونا البا” بازیگر، تهیه کننده، موسیقی دان و دی جی بریتانیایی در تاریخ 6 سپتامبر سال 1972 در هاکنی لندن متولد شد.

قد ادریس البا 1.9 متر است.

ادریس البا
ادریس البا

زندگی نامه ادریس البا

ادریس البا تنها فرزند وینستون البا و ایو است. پدرش اهل سیرالئون آفریقا و مادرش اهل غنا هستند، آن ها پس از ازدواج از سیرالئون به لندن مهاجرت کردند و هر دو در کارخانه خودروسازی فورد مشغول به کار شدند.

ادریس از همان دوران مدرسه استعداد خود در بازیگری را نشان داد. دیدن یک آگهی تبلیغاتی بازیگری در روزنامه راه او را به دنیای بازیگری باز کرد.

در 16 سالگی مدرسه را رها کرد و وارد تئاتر موزیکال ملی جوانان شد. در سال های اولیه در نقش های کوچک و کم اهمیت ظاهر شد و برای تامین مخارج خود، تا مدتی همزمان با بازیگری در مشاغلی همچون نصب تایر، فروشندگی و نگهبانی در کارخانه فورد کار کرد.

فیلم شناسی ادریس البا

اولین نقش برجسته او در سریال پزشکی به نام برامول (1995) بود، او در فصل اول این سریال خوش درخشید. سپس در برخی سریال های بریتانیایی همچون “بیل” و “اسرار روث رندل” به عنوان نقش های حاشیه ای ظاهر شد.

از دیگر سریال های او می توان به امور خانواده، فرابنفش و دنجرفیلد اشاره کرد. بازی در سریال جنایی وایر (2002) نقطه عطفی در کارنامه بازیگری ادریس البا محسوب می شود، او در نقش “استرینگر” یکی از بازیگران اصلی این سریال ظاهر شد و بارها مورد نقد مثبت منتقدان قرار گرفت.

البا اولین بار و با بازی در فیلم بلما من (1999) وارد دنیای سینما شد.

از فیلم های مشهور ادریس البا می توان به روح سوار (2012)، حاشیه اقیانوس آرام (2013)، فراتر از پیشتازان فضا (2013) و سری فیلم های ابرقهرمانی ثور اشاره کرد.

عکس ادریس البا در فیلم ثور
عکس ادریس البا در فیلم ثور

او تاکنون با بازیگران مشهوری همچون جرمی رنر در 28 هفته بعد (2007)، گری اولدمن در فیلم متولد نشده (2009)، پل واکر در مصرف کنندگان (2010)، شارلیز ترون در پرومتئوس (2012)، متیو مک کانهی در برج تاریک (2017)، کریس همثورت در ثور (2011)، ناتالی پورتمن و آنتونی هاپکینز در ثور: دنیای تاریک (2013)، کیت بلانشت در ثور:رگنراک (2017)، کیت وینسلت در فیلم کوه میان ما (2017) و جسیکا چستین در بازی مالی (2017) هم بازی بوده است.

البا برای فیلم لوتر (2010) جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگر را دریافت کرده و برای فیلم های ماندلا (2014) و جانوران بدون کشور (2015) نامزد جایزه گلدن گلاب شده است.

پدر دختران کوچک، بازنده ها، عمل بد، روز باستیل و جانوران بدون کشور از دیگر فیلم های ادریس البا هستند، او در انیمیشن های زوتوپیا و کتاب جنگل نیز به عنوان صداپیشه حضور داشته است.

ازدواج و همسر ادریس البا

ادریس البا سال 1999 با هانه نورگارد ازدواج کرد، این زوج سال 2003 از هم طلاق گرفتند. حاصل این ازدواج دختری به نام ایسان (متولد 2002) است که در حال حاضر با مادرش زندگی می کند.

عکس ادریس البا و دخترش
عکس ادریس البا و دخترش

دومین همسر ادریس البا، سونیا نیکول هالمین است، این زوج سال 2006 با هم ازدواج کردند اما بعد از چهار ماه از یکدیگر جدا شدند.

ادریس البا مدتی با نیانا گارث رابطه داشت و حاصل این رابطه پسری به نام وینستون (متولد 2014) می باشد.

او از سال 2017 با سابرینا داور نامزد شده است.

ادریس البا و نامزدش سابرینا داور
ادریس البا و نامزدش سابرینا داور

حقایق جالب درباره ادریس البا

 • پدربزرگش پلیس بوده است.
 • او خود را یک انسان معنوی می داند.
 • از دوران نوجوانی طرفدار آرسنال است.
 • سال 2009 به عنوان سفیر علیه جرم و جنایت انتخاب شد.
 • سال 2007 و 2018 به عنوان جذاب ترین مرد سال مجله people انتخاب شده است.
 • سال 2016 در فهرست “100 فرد تاثیرگذار جهان” مجله تایم جای گرفت.
عکس های ادریس البا
عکس های ادریس البا
 • تنها مردی است که عکسش در جلد مجله ماکسیم چاپ شده است.
 • علاوه بر بازیگری، در زمینه موسیقی نیز فعالیت می کند، اولین تجربه موسیقی او در سال 1986 و با کمک به گروه موسیقی در مراسم ازدواج عمویش رخ داد.
 • در سن 14 سالگی به همراه دوستانش وارد دنیای موسیقی شد.
 • در سن 19 سالگی مدتی با نام مستعار Big Driis در کلوب های شبانه به عنوان دی جی فعالیت کرد، او تاکنون در چند موزیک ویدئو از جمله عاشق نور، هاستل آن و دنس آف حضور داشته است.
 • به نظر دانیل کریگ (بازیگر جیمز باند)، ادریس البا تنها بازیگری است که می تواند در نقش جیمز باند ظاهر شود.
 • تاکنون آموزش رسمی بازیگری ندیده است.
 • از سال 2016 عضو آکادمی هنرهای رزمی است.
 • با جیمی فاکس دوستی نزدیک دارد.
 • در جشنواره برترین های فیفا 2017 و 2018 مجری بوده است.