چه عادت هایی باعث از دست دادن پول و سرمایه می شوند؟

صرفه جویی در مسائل مالی در شرایط امروز ممکن است گاهی غیرممکن باشد. آیا تا به حال با این شرایط مواجه شده اید که درآمد خوبی را در ابتدای ماه کسب کنید اما تا پایان ماه پولی به اندازه ی کافی برای شما نمانده باشد؟

چگونه پولمان را مدیریت کنیم؟
چگونه پولمان را مدیریت کنیم؟

با نگاهی گذرا به عادت های مالی خود و شناخت و ارزیابی نحوه استفاده مان از پولی که در اختیار داریم، می توانیم به سمت برنامه ریزی مجدد برای یک سبک زندگی هدفمند و بهینه حرکت کنیم.

اما برای این که بتوانید متوجه پولی که خرج می کنید باشید، بایستی چه کاری انجام دهید؟

در این مقاله به بررسی 8 عادت رایج و نا آگاهانه ای که بسیاری از افراد در زمینه ی مسائل مالی دارند و معمولا آنها را به دردسر می اندازد، خواهیم پرداخت. با پرشین استار همراه باشید؛

1. خودتان را برای خریدن چیز های ارزان قیمت توجیه می کنید

بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر اجناس یا خدمات ارزان تری را تهیه کنند، در حقیقت در هزینه های خود صرفه جویی کرده اند در حالی که این دقیقا بر عکس واقعیت است. وقتی شما کالا یا خدماتی را به قیمت ارزانی تهیه می کنید، در حقیقت از کیفیت طولانی مدت آن صرف نظر می کنید و در فاصله ی زمانی کوتاهی مجددا ناچار به خرید آن خواهید بود.

این در حالی است که اگر در هنگام خرید به کیفیت توجه کنید، حتی اگر هزینه ی بیشتری را هم پرداخت کنید در عوض مدت طولانی تری می توانید از خرید خود بهره ببرید و این در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما خواهد شد. پس این نگاه اشتباه را کنار بگذارید.

2. در هنگام مواجهه با فروش ویژه خوددار نیستید

معمولا این اعتقاد وجود دارد که خرید اقلام مصرفی در هنگام فروش های ویژه، یک حرکت مثبت اقتصادی است. این یک باور کاملا درست است ولی مشروط به این که در هنگام خرید صرفا اقلامی را که در حال حاضر به آنها نیاز دارید، تهیه کنید و نه چیزی بیشتر از آن.

در غیر این صورت نه تنها حرکت شما صرف جویانه نبوده بلکه به ضررتان هم تمام خواهد شد و شما در نهایت کالا هایی را خریده اید که به نیمی از آن ها نیاز جدی نداشته اید.

3. دسترسی به حساب پس اندازتان بسیار آسان است

این روزها به لطف بانکداری اینترنتی، دسترسی به انواع سپرده های بانکی و جا به جایی پول در آن ها بسیار ساده شده است. در حالی که پول های تان به آرامی در حساب پس انداز تان ذخیره می شوند، اگر دسترسی به آن آسان باشد، همیشه این فرض را در گوشه ذهن تان دارید که در صورت لزوم وقتی پول کم آوردید می توانید به سراغ پس اندازتان بروید.

همین فرض باعث می شود که پس انداز شما در امنیت نبوده و هر لحظه امکان مصرف آن وجود داشته باشد. پس پیشنهاد می کنیم که حساب پس اندازی پیدا کنید که در دسترس نبوده و نتواند با حساب جاری شما مرتبط شود.

4. قانون 30 روز را رعایت نمی کنید

این قانون به شما می گوید که قبل از خرید هر کالای غیر ضروری، 30 روز صبر کنید، اگر دیدید که همچنان به آن نیاز دارید، اقدام به خرید کنید در غیر این صورت قیدش را بزنید.

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که احساسی خرید می کنید یعنی این قانون را اصلا رعایت نمی کنید. خرید های احساسی می توانند در کمترین زمان ممکن، تمام موجودی ما را ببلعند و افرادی که احساسی خرید می کنند بهترین توجیه کنندگان روی زمین هستند!

بنابراین اگر احساس می کنید که یک کالا بسیار برای شما دوست داشتنی و احتمالا مورد نیاز است، یک ماه دست نگه دارید، مطمعن باشید از اینکه ذهن شما چقدر می تواند در این دوره تغییر کند تعجب خواهید کرد و غالبا متوجه خواهید شد که دیگر نیازی به خرید آن ندارید یا حتی بهتر از این، جایگزین ارزان تری را پیدا می کنید.

5. راهکار های سختی برای رسیدن به اهداف تان دارید

وقتی قصد صرفه جویی در هزینه هایتان را دارید، ایده های بزرگی برای این کار ممکن است به ذهن شما برسد، اما این ایده ها هرچقدر هم که عالی باشد تا زمانی که راهکار مناسبی برای رسیدن به اهدافتان در پیش نگیرید، کارآمد نخواهند بود، و به همین جهت نمی توانید پس انداز کردن را در طولانی مدت ادامه دهید و دوباره به روال اشتباه خود بازخواهید گشت.

به طور مثال اگر روی تقویم برنامه ریزی کنید که بایستی تا پایان ماه N تومان پس انداز کنید و این مبلغ واقعا زیاد باشد، به دلیل سخت بودن پس انداز کردن این مبلغ پس از مدتی خسته خواهید شد و آن را رها خواهید کرد. پس در هدف گذاری و ایده پردازی برای رسیدن به اهداف تان، معقولانه رفتار کنید.

6. قبل از خرید کردن لیست تهیه نمی کنید

بسیاری از افراد تنها با یک هدف کلی به خرید می روند. یعنی به طور مثال با هدف خرید لباس یا خرید مواد غذایی به سراغ مراکز خرید می روند. اما این عادت اشتباهی است.

اگر شما برای پس انداز کردن قصد جدی دارید، بایستی قبل از رفتن به خرید اقلامی را که می خواهید برای تهیه ی آن ها اقدام کنید در یک لیست مشخص کنید. حتی برآورد کنید که به چه میزان از آن ها نیاز دارید (یک عدد یا چند عدد). در تهیه ی این لیست بایستی دقت کنید که تنها مصارف ضروری تان را لحاظ کنید و لاغیر.

در هنگام خرید نیز به لیست خود کاملا پایبند باشید و چیزی را خارج از آن تهیه نکنید. بنابراین می بینید که داشتن یک لیست در هنگام خرید تا چه اندازه می تواند مهم و کلیدی باشد پس حتما این کار را انجام دهید.

7. زمان زیادی را برای خرید های ارزان قیمت صرف می کنید

تاکید بر این نکته از این جهت لازم است که بسیاری از ما بیشتر وقت خود را صرف تحقیق می کنیم تا بهترین و ارزان ترین خرید را داشته باشیم اما به محض این که به مبالغ ارزان می رسیم نمی توانیم به خوبی قضاوت کنیم که آیا علاوه بر ارزان بودن، این کالا بهترین هم هست یا نه؟

بنابراین علاوه بر این که زمان زیادی را گذاشته ایم ممکن است خرید خوبی را هم انجام ندهیم. لازم است که به زمان هم به چشم سرمایه نگاه کنیم و بیش از حد وقت خود را پای خرید های ارزان قیمت و فاقد ارزش تلف نکنیم.

8. شما وقتی را به نیاز های واقعی تان اختصاص نمی دهید

همه ی ما علاوه بر نیاز های اولیه و طبیعی مان، نیاز هایی خود ساخته ای نیز داریم. نیاز هایی که حاصل طرز تفکر و سبک زندگی ما هستند. اما چه اندازه از این نیاز ها برای داشتن یک زندگی شاد و سالم، ضروری است و چه تعداد شان دوای هیچ دردی نیست؟

از این رو لازم است که زمانی را به بررسی نیازهای تان اختصاص دهید. آن ها را ارزیابی کنید و آن هایی را که واقعا جایگاه معقولی در زندگی شما ندارند کنار بگذارید و از تلاش برای دستیابی به آن ها هم دست بکشید.

پرورش این طرز فکر چیزی است که بیشترین سرمایه را در درازمدت به شما خواهد داد و به شما کمک می کند تا آنچه را که برای شما مهم است در اولویت قرار داده و آنچه را که مهم نیست رها کنید تا آسوده تر و شادتر باشید.

منبع : lifehack