افراد موفق چگونه از تعطیلات خود استفاده می کنند؟

مقالات بی شماری درباره آنچه افراد موفق در تعطیلات آخر هفته ی خود انجام می دهند وجود دارد. آیا می خواهید بدانید چه نکاتی در گذران اوقات فراغت این گونه افراد وجود دارد؟

افراد موفق چگونه از تعطیلات خود استفاده می کنند؟
افراد موفق چگونه از تعطیلات خود استفاده می کنند؟

آن ها در واقع همان رویه ای را دارند که در طول هفته هم دارند. بنابر گفته ی ارسطو : شاکله ی شخصیت مارا همان کار هایی تشکیل می دهند که در طول روز و مرتبا انجام می دهیم. بنابراین برای تعالی یافتن لازم نیست که یک عمل را انجام دهیم بلکه بایستی روی عادات خود کار کنیم.

در این مقاله به بررسی 12 عادتی که افراد موفق در تعطیلات آخر هفته ی خود انجام می دهند می پردازیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. رابرت ایگر : زود بیدار شوید

این مدیر عامل کمپانی دیزنی، تنها فرد موفقی نیست که ادعا می کند حتی در روزهای تعطیل هم راس ساعت 4:30 صبح بیدار می شود.

هیچ انسان موفقی روز تعطیل خود را با خوابیدن تا ساعت 11 صبح یا 2 بعد از ظهر به هدر نمی دهد. تحقیقات نشان می دهد که مغز ما دو و نیم تا چهار ساعت بعد از بیدار شدن از خواب بهترین عملکرد را دارد.

بنابراین آخر هفته های خود را با سحرخیزی آغاز کنید تا شروعی زودتر از بقیه انسان ها در سراسر دنیا داشته باشید.

2. بنجامین فرانکلین : برنامه ریزی داشته باشید

این فرد که از بنیانگذاران ایالات متحده ی آمریکا بوده است، هر روز صبح از خود سؤال می کرد : امروز چه کاری بایستی انجام دهم؟

افراد موفق اهمیت داشتن اهداف روزانه را می دانند، تعطیلات آخر هفته نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه این اوقات می تواند موقعیت مناسبی برای بازیابی انرژی های از دست رفته در طول هفته باشد، اما اهمیت این زمان ها فراتر از این است که صرفا برای بازیابی انرژی هزینه شود.

3. تیموتی فریس : چند کار را همزمان با هم انجام ندهید

ممکن است تصور این امر وسوسه انگیز باشد که آخر هفته ی خود را با دویدن روی تردمیل هنگام صحبت کردن تلفنی با مادرتان و دنبال کردن اخبار مورد علاقه ی خود به حداکثر بهره وری برسانید اما افراد موفق به خوبی می دانند که انجام همزمان چند کار با هم میزان کارآیی فرد را کاهش می دهد.

در عوض سعی کنید روی یک کار تمرکز کنید. فریس (دانشمند به نام در زمینه ی اختر شناسی و کیهان شناسی) توصیه می کند که حداکثر دو هدف یا کار را در طول روز برای اطمینان از کسب نتایج و دستاورد های بهتر برای خود مشخص کنید.

4. آنا وینتور : فعال بمانید

آنا وینتور که یک روزنامه نگار فعال اهل بریتانیا و سر دبیر نشریه ی ووگ، هر روز یک ساعت تنیس بازی می کند. این در حالی است که او یک شخصیت مطرح ورزشی نیست اما برای این کار زمان می گذارد.

ریچارد برانسون که یکی از سرشناس ترین کار آفرینان جهان و نیز موسس خطوط هوایی و نیز فروشگاه های ویرجین است آخر هفته ی خود را با بادبادک ها می گذراند و چهارمین میلیاردر ثروتمند در هند هم یک دونده ی ماراتن است.

افراد موفق اهمیت داشتن یک بدن فعال را برای داشتن یک ذهن فعال به خوبی می دانند و حتی آخر هفته ها نیز از این امر غفلت نمی کنند.

5. استیو جابز : آنچه مهم است را در اولویت قرار دهید

استیو جابز جمله ی معروفی دارد که می گوید : برای این که چیزی را مهم قلمداد کنید نیازی نیست که آن عنصر، توانایی تغییر جهان را داشته باشد.

آخر هفته ها زمانی برای یادآوری چیز های کوچک فراموش شده است تا هماهنگی لازم را بین کار و زندگیتان ایجاد کنید و یا در صورت نیاز آن را بازنگری کنید و روالش را تغییر دهید.

گذراندن ساعاتی در کنار دوستان، همسر و فرزندانتان شاید دقیقا کاری نباشد که آن روز سود شما را افزایش دهید یا شما را به سمت کانون توجهات ببرد اما این چیزی از اهمیت این موضوع نمی کاهد.

حتی در مقام ریاست جمهوری هم که باشید لازم است که زمانی را برای شام خوردن در کنار خانواده تان بگذرانید.

6. وارن بافت : برای سرگرمی هایتان وقت بگذارید

او را می توان موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم دانست اما در اوقات فراغت خود، ترجیح می دهد که با ساز یوکللی کار کند.

انسان های موفق، اغلب مردمان جالبی هستند و این ویژگی آن ها ارتباط زیادی با سرگرمی هایشان دارد به عنوان مثال بایستی بگوییم که مطمئنا گلف بازی در روز های آخر هفته می تواند راهی عالی برای پیشرفت در عرصه ی اینترنت و منبعی برای فرصت های شغلی باشد. حتی سرگرمی های انفرادی مانند بافندگی که سرگرمی مورد علاقه ی مریل استریپ بازیگر هالیوودی بود و یا نقاشی با رنگ روغن که کار خواستنی جورج دبلیو بوش بودهم می توانند با تقویت خلاقیت و رفع استرس به موفقیت شما کمک کنند.

7. اوپرا وینفری : تمرین سکوت کنید

اوپرا وینفری که محبوب ترین سلبریتی در سال 2013 از دید نشریه فوربس شناخته شده است، روزانه دو مرتبه و هر مرتبه به مدت 20 دقیقه تمرین سکوت می کند. اتفاقی که امروزه در یوگا نیز به یک روش رایج مبدل شده است. حتی شرکت های بزرگ دارای شخصیت حقوقی نیز امروزه به مزایای مراقبه و ذهن آگاهی در کاهش استرس، بهبود بهره وری، تسهیل خلاقیت و حفظ سلامت عمومی اذعان می کنند.

ایام آخر هفته می تواند برای شما حتی شلوغ تر از ایام عادی هفته نیز سپری شود به واسطه ی فعالیت هایی نظیر ورزش کردن، ارتباطات خانوادگی، حضور در شبکه های اجتماعی و کار های بیشتری که حتی به بیش از 48 ساعت زمان نیاز دارند. اما انسان های موفق در این میان و تحت هر شرایطی زمانی را به تمرین سکوت و کسب آرامش اختصاص می دهند.

8. رندی زاکربرگ : ترس از دست دادن را رها کنید و از داشته هایتان لذت ببرید

تا کنون اغلب ما این کار را انجام داده ایم، یک عکس از ویژه ترین و ویترینی ترین اتفاق آخر هفته مان گرفته ایم و در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته ایم، برای گرفتن لایک از فالور ها و شاید هم برانگیختن حسادت برخی از اطرافیانمان!

یک کلیک می کنیم و وارد دنیای ترس از دست دادن ها می شویم. ترس از دست دادن بازدید ها، ترس از دست دادن لایک ها و ترس از دست دادن فالور ها و فراموش شدن در دنیای مجازی. آخر هفته ها ما بیشتر نگران این موضوع می شویم.

اما بنیانگذار و مدیر عامل زارکربرگ مدیا، خواهر مارک زاکربرگ بنیان گذار فیس بوک، معتقد است که افراد بایستی بر روی لذت فراغت از فضای مجازی تمرکز کنند. به بیان روشن تر او بر این باور است که انسان ها باید به این دیدگاه برسند که منتظر لذت بردن از یک جای دور دست نباشند و از همان جایی که در آن قرار دارند لذت ببرند.

داشتن این نوع نگاه باعث تقویت نگرش شکرگزاری در افراد می شود. بنابراین مقاومت کردن در مقابل فضا های مجازی می تواند یک آخر هفته ی عالی را برای شما به ارمغان آورد و آیا به راستی شادی و خوشبختی نشانه ی اصلی موفقیت نیست؟

9. بیل گیتس : وقت بگذارید تا تامل کنید

خالق مایکروسافت جمله ی معروفی دارد که می گوید : خوب است که موفقیت را جشن بگیریم اما توجه به درس هایی که از شکست ها گرفته ایم مهم تر است.

تامل کردن بایستی یک تمرین روزانه باشد اما آخر هفته ها فرصت مناسبی برای عقب نشستن و تامل کردن در درس های هفته قبل و برنامه ریزی برای پیشرفت در روز های آینده است.

گرتچن روبین نویسنده پروژه خوشبختی پیشنهاد می کند که برای تمرین عادت تامل کردن روزانه یک مجله از نوشته های یک جمله ای تولید کنید. یعنی هر روز حاصل افکارتان را در قالب یک جمله بنویسید و مجموع آن ها را به صورت یک مجله برای خود در بیاورید و در روز های شنبه و یکشنبه نوشته های طول هفته ی خود را مطالعه کنید و در مورد آن ها قدری تامل کنید.

10. ریچارد برانسون : به نیازمندان کمک کنید

این کارآفرین میلیاردر می گوید : بسیار شگفت انگیز است که چگونه تمرکز ذهن شما روی موضوعاتی مانند سلامت، فقر، امنیت و تغییرات آب و هوایی می تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را در زمینه های دیگر تقویت کنید.

اغلب افراد موفق با آن فرانک موافق هستند : هیچ کس از کمک کردن به نیازمندان فقیر نشده است.

تام کورلی قبل از نوشتن کتاب خود تحت عنوان عادات ثرتمندان، پنج سال به مطالعه بر روی ثروتمندان پرداخت و عادت های روزانه ی افراد ثروتمند را بررسی کرد وی دریافت که 73٪ از ثروتمندان به مدت 5 ساعت یا بیشتر در ماه به کار های داوطلبانه می پردازند.

در واقع هیچ نیرویی به اندازه ی کمک به نیازمندان نمی تواند به افزایش روحیه ی شما و کاهش استرستان کمک کند از این رو آخر هفته زمان خوبی برای شرکت در رویداد های داوطلبانه و خیریه است.

11. جک دورسی : برای بقیه هفته آماده شوید

خالق توییتر و اسکویر به واسطه ی کارکردن 16 ساعته در روز های دوشنبه تا جمعه بسیار بد نام است. وی می گوید : من شنبه ها کلا پیاده می شوم و پیاده روی می کنم و سپس یکشنبه ها به بازتاب های کاری، بازخورد ها، استراتژی ها و آماده شدن برای باقی هفته می پردازم. او می گوید تعطیلی آخر هفته را روز دسته بندی امورات زندگی خود قرار دهید.

لورا وندرکام، نویسنده ی آنچه موفق ترین مردم در آخر هفته انجام می دهند می گوید : افراد موفق می دانند آخر هفته ها در واقع سلاحی مخفی برای موفقیت حرفه ای است. شما بایستی روز شنبه را با آمادگی کامل آغاز کنید.

12. جی زی : حرکت را ادامه دهید

او به عنوان یک هنرمند و کارآفرین بسیار موفق رپ یک امپراتوری ساخت که راز آن درست در اشعارش نهفته است.

او می گوید : شما می توانید موفقیت هایی را که می خواهید کسب کنید اما برای رسیدن به آن نمی توانید بی پروا باشید، نمی توانید لغزش کنید، نمی توانید بخوابید، یک چشمتان همیشه بایستی باز باشد تا حقایق را ببیند.

جی زی به ثروتی بالغ بر 1 میلیارد دلار رسیده فقط به واسطه ی این که او خواسته تا در 5 روز هفته تمرکز خود را صرفا بر روی هدفش بگذارد. بنابراین اگر شما هم می خواهید به اهداف مورد نظر خود برسید رشادت و پشتکار بی امان شما را به آنجا خواهد رساند.

موفقیت یک انتخاب در 24 ساعت از 7 روز هفته ی شماست که قطعا آخر هفته ها را هم شامل می شود.

منبع : lifehack