افراد موفق چگونه بر استرس خود غلبه می کنند؟

در دنیای مدرن امروزی، زندگی با سرعت زیادی در جریان است. بسیاری از ما روزانه با کار های مختلفی از جمله مراقبت از بچه ها، ساعت های طولانی حضور در محل کار، انجام کار های مختلف در سطح شهر، برخورد با افراد مختلف و… سر و کار داریم بنابراین طبیعی است که گاهی اوقات احساس تنش، ناتوانی و عدم کنترل بر روی رفتار های خودتان می کنید.

افراد موفق چگونه بر استرس خود غلبه می کنند؟
افراد موفق چگونه بر استرس خود غلبه می کنند؟

استرس باعث ایجاد هرج و مرج در ذهن و عواطف شما می شود و به خوبی می تواند باعث شود شما کنترل خودتان را از دست بدهید. به همین دلیل داشتن برنامه ای که به شما امکان حفظ تعادل، آرامش و کنترل تان را بدهد امری لازم است.

در این مقاله سعی داریم که شما را با راهکار هایی که افراد موفق و تاثیر گذار برای کاهش استرس و رسیدن به آرامش به کار می گیرند آشنا سازیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. علت استرس را مشخص کنید

خیلی از مواقع ممکن است در طول روز احساس ناراحتی و یا عصبانیت کنید. زمانی که با این وضعیت مواجه می شوید از خودتان بپرسید دقیقا چه احساسی دارید و چرا؟

با پاسخ دادن به این سوال می توانید سریع تر و موثرتر استرس خود را درک کرده و کنترل کنید. مطمعنا این راهکار بهتر از آن است که کورکورانه با احساسات نا مطلوب خود برخورد کنید.

2. واکنش خود را انتخاب کنید

ممکن است شما قدرت کنترل منابع استرس زا را نداشته باشید اما کنترل کاملی بر افکار و پاسخ های خود به آن ها دارید. زمانی که توانستید علت و چرایی استرس خودتان را مشخص کنید در مرحله بعد می توانید تصمیم بگیرید که چه واکنشی به آن نشان دهید.

3. بر تنفس خود تمرکز کنید

تمرین بر روی نفس کشیدن به شما کمک می کند تا خود را از هرج و مرج افکار رها کرده و روحیه خود را به سرعت بهبود ببخشید. تنفس عمیق و با تمرکز به شما کمک می کند تا خشم و عصبانیت تان فروکش کرده و سطح استرس تان کاهش پیدا کند.

برای این کار بایستی از طریق بینی برای چهار ثانیه هوا را استنشاق کنید. سپس نفس خود را برای هفت ثانیه نگه دارید و پس از آن از دهان خود بازدم کنید، این چرخه را برای سه مرتبه تکرار کنید.

4. افکار خود را منحرف کنید

در اینجا چند ایده سریع و ساده برای کمک به منحرف کردن افکارتان وجود دارد.

بازی کنید : بازی های ویدیویی، کامپیوتری، کارتی، فکری و…

به موضوعات مختلفی فکر کنید : با فکر کردن در مورد موضوعات کاملاً متفاوت، ذهن خود را از استرس دور کنید.

به یک موسیقی گوش دهید : طبق برخی مطالعات، گوش دادن به موسیقی روح و ذهن شما را آزاد کرده و بلافاصله تغییر مثبتی را در خود احساس خواهید کرد.

5. نعمت هایی که در زندگی دارید را به یاد بیاورید

کمی وقت بگذارید و به نعمت هایی که در زندگی دارید فکر کنید، یادآوری این نعمت ها باعث کاهش کورتیزول (یک هورمون مرتبط با استرس) شده و به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که به طور روزمره بابت نعمت های خود شکرگزاری می کنند، انرژی عالی و شرایط جسمی بهتری را تجربه می کنند.

6. به افکار منفی اجازه رشد ندهید

زمانی که مبتلا به استرس هستید، افکار منفی، میلیون ها احتمال نا خوشایند را در مقابل شما قرار می دهد و اگر شما به این افکار اجازه بدهید، همچنان رشد کرده و شما را تحت فشار بسیار زیادی قرار خواهند دارد. بنابراین از اضافه کردن سوخت به آتش خودداری کنید و خود را بیش از آنچه که هستید، نگران و ناراحت نکنید.

7. روی نکات مثبت تمرکز کنید

در مواقعی که احساس استرس می کنید، آگاهانه یک موضوع مثبت را انتخاب کنید و به آن فکر کنید. موضوعاتی مثل مسافرت خوبی که مدتی پیش رفته بودید، یا تولد دوست نزدیک تان و…. حتی می توانید شروع به برنامه ریزی برای اتفاقات خوبی در آینده نمایید.

8. برخیزید و حرکت کنید

محققان به این نتیجه رسیده اند که یک تمرین 40 دقیقه ای می تواند روحیه شما را در مدت زمان کمی دگرگون کند. علاوه بر این فعالیت های بدنی از قبیل آهسته دویدن ،اسکیت کردن و … می توانند هورمون هایی را در بدن شما آزاد کنند که به اندازه دارو های ضد افسردگی برای رفع افسردگی شما مناسب هستند.

9. ویتامین D ذخیره کنید

بیرون رفتن از خانه برای آفتاب گرفتن یا نشستن در کنار پنجره برای استفاده از نور آفتاب می تواند ویتامین D مورد نیاز شما را تامین کند. تامین ویتامینD مورد نیاز بدن باعث بالا رفتن روحیه شادابی و نشاط در افراد و جلوگیری از افسردگی و استرس می شود.

10. برای خودتان زمان بگذارید

به خودتان اجازه دهید که به فعالیت های مورد علاقه تان مشغول شوید. کار هایی مانند پیاده روی در پارک، خوردن بستنی با دوستان تان، تماشای فیلم مورد علاقه تان و … .

انجام فعالیت هایی از این دست، وقت هدر دادن نیست بلکه باعث شارژ مجدد شما شده و انرژی کافی برای انجام کار های مهم تر را در شما ایجاد کرده و از استرس و فشار روحی شما می کاهد.

11. با افراد مثبت و حمایتگر ارتباط برقرار کنید

با کسانی که به شما احترام می گذارند بیشتر ارتباط برقرار کنید. روحیات حمایت گر این افراد به شما این احساس را منتقل می کند که در هنگام مشکلات تنها نیستید و می توانید از راهنمایی آن ها برای عبور از موانع استفاده کنید. این اطمینان خاطر بخش اعظمی از استرس شما را برطرف خواهد کرد.

12. بخندید

یک خنده دلچسب می تواند فورا حال شما را خوب کند، فشار خون و درد را کاهش دهد، هورمون های استرس را کاهش داده و ایمنی بدن را تقویت نماید.

بر اساس مطالعات انجام شده، تفاوت زیادی بین خنده واقعی و خنده ساختگی وجود ندارد پس در مواقع استرس می توانید آن را امتحان کرده و از نتیجه آن شگفت زده شوید.

13. گریه کنید

تحمل فشار های روحی و ناراحتی ها بسیار سخت بوده و می تواند استرس بسیار زیادی را به شما منتقل کند. بنابراین بهتر است دراین گونه مواقع به خودتان اجازه گریه و رها کردن فشار های روحی را بدهید تا بتوانید به آهستگی به آرامش برسید.

14. از اهمیت آغوش غافل نشوید

در آغوش گرفتن، کاری است که باعث آزاد شدن اندورفین زیادی در بدن انسان شده و احساس رضایت زیادی را به فرد منتقل می کند. آغوش گرم مادر، پدر و یا یک دوست می تواند راه سریعی برای رهایی از استرس و رسیدن به آرامش باشد.

15. چیزی بجوید

مطالعات نشان داده است که جویدن آدامس می تواند سطح هورمون های استرس را در بدن کاهش دهد. جویدن مکرر چیزی باعث افزایش تولید سروتونین در بدن نیز می شود که می تواند روحیه شما را بهبود بخشیده و به شما در کاهش استرس کمک کند.

16. شکلات تلخ بخورید

شکلات تلخ همواره درصد زیادی از کاکائو را درون خود دارد که حاوی مقادیر زیادی فنیل آمین است و باعث ایجاد یک شادی ملایم در افراد می شود. بنابراین هیچ گاه از این راهکار خوش مزه غافل نشوید.

17. مراقبه یا عبادت کنید

صرف نظر از بحث دین، عبادت کردن نوعی اتصال دادن خودمان به یک منبع بزرگ قدرت است که در این ارتباط احساس آرامش و قدرت زیادی به ما دست خواهد داد.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که تمرینات مراقبه و ذهن آگاهی می تواند ساختار مغز را تغییر داده و احساس بهتری را در ما ایجاد کند.

18. کمی بخوابید

خوابیدن برای سلامتی عاطفی و روانی شما بسیار مهم است. خوابیدن همچنین به مغز شما اجازه شارژ مجدد و عملکرد بهتر در مواجهه با چالش ها را می دهد حتی یک چرت 20 دقیقه ای هم می تواند تغییر زیادی را در عملکرد مغز شما ایجاد کند.

19. از تلقینات منفی دوری کنید

افکار منفی خود را بشناسید و بپذیرید که آن ها صرفا فکر هستند و ربطی به واقعیات ندارند. ما می توانیم خشن ترین منتقد خود باشیم، خصوصا زمانی که مبتلا به استرس هستیم. اما این مهم است که همواره نسبت به خود نقش حمایت گر داشته و از تلقینات منفی به خودمان دوری کنیم.

20. فراموش کنید و ببخشید

بخشیدن دیگران یک راهکار هوشمندانه برای رها کردن خودمان از اشتباهات دیگران است. با یاد آوری اشتباهات دیگران در مورد ما، دائما خودمان را به خاطر موضوعی که در آن نقشی نداشته ایم اذیت خواهیم کرد.

در حالی که با بخشیدن و فراموش کردن، می توانیم از بار سنگین این احساسات نا مطلوب رها شویم.

21. چشم انداز خود را تغییر دهید

گاهی اوقات استرس و نگرانی های ما برای مسائلی است که اصلا ارزش فکر کردن هم ندارد، بنابراین قبل از این که غرق در موضوعی شوید، ببینید که آیا ارزش زمان گذاشتن را دارد یا خیر و در صورتی که دیدید اهمیت لازم را ندارد پس آن را به طور کل رها کنید.

22. در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید

گاهی اوقات نیاز است که در مورد نگرانی ها و استرس تان با دیگران صحبت کنید. صحبت کردن با دیگران افق های جدیدی را پیش روی شما باز می کند و کمک می کند که استرس و اضطراب تان را بهتر مدیریت کنید.

منبع : lifehack