راه ها و روش های مقابله با افسردگی در مردان چگونه است؟

افسردگی یک بیماری بسیار ناخوشایند است و می تواند بهترین و خاطره انگیز ترین لحظات زندگی هر فردی را به اوقاتی سخت و ناخوشایند تبدیل کرده و در سایه ای از غم و اندوه فرو ببرد.

افسردگی در مردان
افسردگی در مردان

افسردگی زمانی که روی مردان تاثیر بگذارد تبعات شدیدتری هم پیدا می کند. البته این جمله به هیچ عنوان به این معنا نیست که خانم ها راحت تر می توانند افسردگی و عوارض آن را تحمل کنند.

قطعا افسردگی در مورد بانوان نیز یک بیماری سخت و آزار دهنده به شمار می رود اما موضوعی که در مورد افسردگی مردان نگران کننده تر است عدم تمایل آن ها به صحبت کردن با دیگران و در میان گذاشتن افکاری است که آن ها را آزار می دهد.

بسیاری از آقایان همواره این گونه فکر می کنند که دیگر مرد شده اند و نبایستی از دیگران کمک بخواهند، بنابراین تلاش می کنند که افکار و موضوعاتی را که باعث ناراحتی و رنج شان می شود را به هر نحوی در خودشان سرکوب کنند.

متأسفانه عدم رهایی از افسردگی شدید می تواند عوارض ناشی از آن را تشدید کرده و ممکن است منجر به اختلالات و بیماری های دیگری در فرد شود.

در این مقاله سعی کرده ایم به این پرسش ها پاسخ دهیم که افسردگی در مردان چگونه است؟ و با افسردگی در مردان چه کنیم؟ با پرشین استار همراه باشید؛

1. قطعا مردان هم تحت تاثیر افسردگی هستند

آمارها نشان می دهد که بیش از 6 میلیون نفر در آمریکا سالانه از افسردگی رنج می برند.

اگرچه این تعداد نسبت به 200 میلیون مردی که در این کشور زندگی می کنند عدد زیادی نیست اما فراموش نکنید که در بسیاری از موارد افسردگی در مردان به دلایل مختلف (از خجالت از دیگران گرفته تا کمبود وقت، پول و موانع دیگر برای استفاده از خدمات یک روان درمانگر) تشخیص داده نشده و در آمار های رسمی هم گزارش نشده است.

بنابراین صرف این که در آمار های رسمی این موارد گزارش نشده است به این معنا نیست که وجود ندارد. بسیاری از مردان تمایل زیادی به صحبت کردن با یک مشاور ندارند و از بیان افکار خود برای دیگران احساس نامطلوبی پیدا می کنند بنابراین طبیعی است که تعداد قابل توجهی از ابتلا آقایان به افسردگی پنهان بوده و در آمار های رسمی هم نیامده باشد.

2. افسردگی برای همه یکسان نیست

تصور بسیاری از ما در مورد فردی که مبتلا به افسردگی شده این گونه است که او دائما بر روی تخت خود در یک اتاق تاریک دراز کشیده، هیچ گونه ارتباطی با کسی ندارد، توانایی هیچ کار و فعالیتی ندارد، ظاهری آشفته و نامرتب دارد، غذای زیادی نمی خورد و تصاویری از این دست اما بایستی به این نکته توجه داشته باشیم که لزوما افسردگی در مورد همه انسان ها به یک شکل ظهور نمی کند و علایم افسردگی در مورد هر انسانی بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال ممکن است زمانی که یک مرد مبتلا به افسردگی می شود او را هرگز در حال اشک ریختن نبینید. اما احتمالا عصبانیت، اضطراب و تحریک پذیری آشکاری را از خود بروز دهد.

از سوی دیگر مردانی که از افسردگی رنج می برند بیشتر در معرض رفتار های پرخطر هستند. رفتارهایی نظیر سو مصرف مواد مخدر، مسمومیت های دارویی و کار هایی که سلامتی آنها را تا حد زیادی با خطر مواجه می سازد.

3. افسرده بودن به معنای ضعیف بودن نیست

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم افسردگی در مردان به دلیل این که از دیگران خجالت می کشند در بسیاری از موارد درمان نمی شود. این در حالی است که حتی توانمندترین مردها هم ممکن است از بیماری افسردگی رنج ببرند اما نگرانی از افکار و نظر دیگران مانع از این می شود که برای دریافت مشاوره به یک روانشناس یا روان درمانگر مراجعه نمایند.

بسیاری از مردان تصور می کنند که مراجعه به یک مشاور به معنای ضعف و ناتوانی آن هاست. در حالی که سرکوب کردن افکار مزاحم به هیچ عنوان نشان دهنده شجاعت فرد نیست و بالعکس تلاش برای بازپس گیری سلامتی و رهایی از افکار و احساسات رنج آور و مراجعه به یک متخصص برای درمان بیماری افسردگی، نشان دهنده قدرت و شجاعت یک مرد برای بازگشت به زندگی عادی است.

4. افسردگی نباید به تنهایی مدیریت شود

متاسفانه بسیاری از افراد، افسردگی را نوعی بیماری قلمداد نمی کنند بلکه به عنوان یک غم و اندوه مقطعی به آن نگاه می کنند که به مرور زمان خود به خود از بین می رود. اما واقعیت این است که افسردگی به سادگی از بین نمی رود. این طرز تفکر درست مثل این است که فکر کنید سرطان به خودی خود و بدون درمان، از بین خواهد رفت و یا پای شکسته تان با پیاده روی بهبود خواهد یافت.

افسردگی هم یک بیماری مانند این بیماری هاست که در صورت عدم درمان وخیم تر می شود.

ممکن است که تصور کنید با پاک کردن صورت مساله و درست کردن ظاهر موضوع می توانید بر مشکلات و عوارض ناشی از افسردگی غلبه کنید در حالی که به مرور زمان این مشکلات بیشتر و بیشتر شده و شما دیگر نخواهید توانست وجود آن ها را کتمان کنید. بنابراین تا دیر نشده بایستی برای درمان افسردگی کاری کنید.

5. افسردگی می تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد

افسردگی ممکن است در هر زمانی و برای هر کسی رخ دهد. به همین دلیل است که همواره موارد کمی از آن به متخصصین گزارش می شود. خیلی از افراد تصور می کنند که فردی با یک شغل عالی، خانواده خوب و یک خانه بسیار بزرگ، قاعدتا نمی تواند مبتلا به افسردگی شود.

اما افسردگی به هیچ عنوان تحت این قوانین بازی نمی کند. این بیماری زمانی که کسی را در گیر کند چشم او را بر روی همه نعمت ها و داشته هایش در زندگی می بندد و بر عکس تمام ابعاد و نکات منفی زندگی را برای او برجسته و بزرگ می نماید. حتی ثروتمند ترین و مشهورترین افراد می توانند خود را در چنگال افسردگی بیابند.

مهم ترین چیزی که می توان در مورد افسردگی فهمید این است که این بیماری هیچ ارتباطی به موفقیت ها، دستاوردها و یا سبک زندگی فرد ندارد و کاملا تحت تاثیر فعل و انفعالات شیمیایی در مغز است.

منبع : lifehack