چگونه افکار منفی رو دور بریزیم؟

تفکرات منفی، در ذهن همه ی ما وجود دارد و بسیاری از ما هر روز آن ها را تجربه می کنیم. به همین دلیل مهم است که بفهمیم آن ها چه هستند، از چه منبعی سرچشمه می گیرند و چگونه می توانیم بر آن ها غلبه کنیم؟

چگونه افکار منفی رو دور بریزیم؟
چگونه افکار منفی رو دور بریزیم؟

یافتن راهی برای به چالش کشیدن و غلبه بر افکار منفی، به سادگی امکان پذیر نیست. برنامه ریزی دقیق، صبر و تلاش زیادی لازم است تا بتوانید به معنای واقعی بر ذهن خود تسلط یابید. اما به هر حال پیدا کردن راهی برای غلبه بر تفکرات منفی، بسیار کمک کننده خواهد بود چرا که تفکرات منفی به خودی خود می توانند مانع پیشرفت ما شوند.

از این رو درست زمانی که افکار منفی ما را کاملا احاطه کرده اند، بایستی قدری صبور باشیم و افکار مثبت را در ذهن خود تقویت نماییم.

اما چگونه بایستی این کار را انجام دهیم؟ در ادامه این مقاله شما را با 7 راهکار برای اینکه افکار منفی را پاکسازی کنیم آشنا می کنیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. سعی نکنید افکار منفی خود را به طور کلی متوقف کنید

مطمعنا تاکنون این جمله را شنیده اید که بر روی هر چیزی که تمرکز کنید، با آن مواجه خواهید شد.

این دقیقا همان نکته ای است که مد نظر ماست. به این معنا که اگر بیشتر وقت خود را صرف فکر کردن در مورد نحوه متوقف کردن افکار منفی خود کنید، تمرکزتان دائما روی افکار منفی ای خواهد بود که نبایستی به آن ها فکر کنید!

نتیجه هم این خواهد شد که اضطراب تان بیشتر شده و احساسات بدتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین، هدف شما نباید این باشد که افکار منفی خود را به طور کامل از بین ببرید بلکه فقط بایستی بتوانید آن ها را آگاهانه تشخیص دهید تا در هنگام بروزشان، با آن ها بجنگید.

فارغ از اینکه چقدر برای این کار تلاش می کنید ، به حکم انسان بودن تان در بعضی مواقع فکر های منفی خواهید داشت. پس تلاش نکنید که در هر لحظه ای با این افکار مبارزه کنید. صرفا هوشیار باشید و اجازه ندهید این تفکرات آرامش شما را بر هم زده و شما را احاطه نمایند.

2. افکار خود را بشناسید

اگر بتوانید افکار خود را بفهمید و بشناسید، قطعا خواهید توانست شروع به کنترل نتایج حاصل از آن ها کنید.

بنابراین یک لحظه وقت بگذارید تا ارزیابی کنید که اکنون چگونه فکر می کنید. برای این ارزیابی هم کافی است که ببینید هم اکنون تمایل تان به افکار مثبت بیشتر است یا افکار منفی. وقتی افکار خود را شناختید و احیانا متوجه شدید که به سمت افکار منفی متمایل هستید، بایستی ابتدا منبع افکار منفی خود را بشناسید مرحله بعدی شروع به کار و برنامه ریزی برای حل مسئله است.

3. افکار منفی خود را به چالش بکشید

بعد از اینکه افکار منفی رایج خود را مشخص کردید، سعی کنید راه هایی را پیدا کنید که بتوانید آن ها را به چالش بکشید. از خود بپرسید که آیا افکاری که دارید واقع بینانه هستند یا خیر؟ آیا آنها تصویر واقعی از وضعیت هستند؟ آیا ترس و رویکرد های منفی شما باعث تقویت افکار منفی تان می شود؟

افکار منفی تان را تحلیل و کنکاش کنید تا به ریشه ی آن ها برسید. سپس با واقعیت ها مواجه شوید مثلا اگر فکر می کنید که هیچ وقت موفق نخواهید شد، سعی کنید به یاد بیاورید که تا اینجای زندگی خود چه پیشرفت هایی داشته اید؟ با این استراتژی، افکار منفی خود را به چالش کشیده و با آن ها مبارزه کنید.

در نتیجه از این پس قادر خواهید بود که بهتر و مثبت تر فکر کنید از سوی دیگر فکر های منفی تان را هم خیلی جدی نخواهید گرفت!

4. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

همه ی ما در زندگیمان فرضیاتی داریم، تعصبات مختلفی داریم و همه مان بر اساس تجربیات مان دیگران را قضاوت می کنیم. همه ی این ها پایه هایی برای کلیشه سازی ذهنی و نیز مقایسه های مختلف هستند.

مقایسه در زندگی همه ی ما کما بیش وجو دارد اما این امر زمانی مخرب و آسیب زننده است که خودمان را با دیگران قیاس کنیم. وقتی ما می خواهیم به هدفی برسیم و کاری را انجام دهیم، به طور ناخودآگاه خودمان را با دیگرانی که قبلا آن کار را انجام داده اند مقایسه می کنیم.

مثلا فکر می کنیم چرا فلانی فلان کار را بهتر از من انجام داد و یا چرا من نتوانستم به خوبی او این کار را انجام دهم؟ این افکار منفی انرژی ما را برای انجام امور مختلف کم می کنند.

بنابراین سعی کنید اگر در موضوعی خود را با دیگران مقایسه می کنید، از این نوع قضاوت های منفی امتناع کنید. وقتی نهایتا به این مرحله رسیدید احساس راحتی خواهید کرد.

این را بدانید که تفکرات منفی از درون شما نشات می گیرد، منبع همه ی کلیشه ها، مفروضات و تعصب هایی که دارید، خود شما هستید پس تا می توانید باور ها و افکار منفی را از خودتان دور کنید تا بتوانید تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنید.

5. بیاموزید که چگونه با انتقاد کنار بیایید

این خیلی خوب است که شما این توانایی را داشته باشید که بتوانید از خودتان دفاع کنید. اما بایستی به این موضوع هم توجه داشته باشید که خوب است قدری انتقاد پذیر هم باشید. به خصوص زمانی که انتقاد سازنده باشد.

خیلی از ما زمانی که با انتقاد مواجه می شویم دچار افکار و احساسات منفی می شویم و به مابقی موضوعات و جنبه های مرتبط با آن فکر نمی کنیم. اغلب روی این موضوع تمرکز می کنیم که چرا ما به اندازه کافی خوب نیستیم؟ اما اگر بدانیم که بایستی با انتقاد چگونه کنار بیاییم، این گونه فکر نخواهیم کرد.

یکی از راه هایی که می توان با انتقاد به درستی برخورد کرد این است که به انتقادات به عنوان فرصت هایی برای بهبود و نه به عنوان گوشزد کردن کاستی ها نگاه کنیم.

اگر کسی به ما بگوید که نوشته هایمان فاقد احساسات است این بدان معنا نیست که ما نویسنده بدی هستیم بلکه به این معنی است که برای پیشرفت هرچه بهتر در نوشته های مان بایستی به این جنبه هم توجه کنیم. در حقیقت این انتقاد فرصتی را برای ما فراهم کرده است که نویسنده بهتری شویم.

6. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

من مطمئن هستم که اگر شما برای لحظه ای درباره اظهار نظر هایی که اطرافیان تان تا کنون در مورد شما ارائه داده اند، فکر کنید فقط چند نکته منفی به خاطر تان خواهد آمد. علت آن هم این است که همه ما معمولا بر روی نکات منفی ای که دیگران درباره ما اظهار می کنند، تمرکز می کنیم.

به بیان دیگر همه ما به عنوان انسان تمایل داریم که روی نکات منفی تمرکز کنیم و از نکات مثبت در زندگی خود غافل شویم. اغلب ما علاوه بر اینکه از موفقیت ها و صفات مثبت مان غافل می شویم، به اشتباهات و کاستی های خود می پردازیم و دائم راجع به آنها فکر می کنیم.

بنابراین سعی کنید مسیر تمرکز خود را تغییر دهید. هرچند این کار زمان بر است و نیاز به تمرین فراوان دارد اما در پایان نتایج رضایت بخشی را برای شما به همراه خواهد داشت.

هرچه بیشتر تمرکز ذهن خود را به سمت موارد مثبت زندگی تغییر دهید، فکر کردن و عملکرد مثبت برای شما ساده تر خواهد بود.

سعی کنید همین حالا به عنوان یک تمرین چند نکته مثبت در مورد خودتان بنویسید. سپس دفعه بعد که شروع به افکار منفی راجع به خودتان کردید، این گفته های مثبت را دوباره مرور کنید یا چند مورد جدید را به آن اضافه کنید.

7. در صورت لزوم از یک پشتیبان حرفه ای کمک بگیرید

نکته آخر که در مورد مقابله با تفکرات منفی به آن اشاره خواهیم کرد این است که هرگاه تفکرات منفی شما را احاطه کرد به نحوی باعث اختلال در فعالیت های روزمره تان شده و شما هم نتوانستید به تنهایی بر آن غلبه کنید، از یک پشتیبان حرفه ای بهره بگیرید.

این پشتیبان می تواند مشاور، دوست صمیمی، یکی از اعضای خانواده تان و… باشد. اما گرفتن کمک از یک مشاور را از خودتان دریغ نکنید. هزاران نفر هستند که مایل و مشتاق کمک به شما هستند.

این پشتیبانی ها زندگی شما را تغییر می دهد بنابراین اگر احساس می کنید که می توانید از آن ها بهره مند شوید، حتما این کار را انجام دهید.

سخن پایانی

داشتن برخی تفکرات منفی امری عادی است اما این افکار نباید به جایی برسند که ما به طور مداوم با آن ها روبه رو باشیم. شناخت ریشه ی تفکرات منفی اولین قدم برای غلبه بر آن هاست. قطعا شما لیاقت شاد بودن را دارید. بنابراین از راهکار های ذکر شده در بالا استفاده کنید و اجازه ندهید این افکار شما را از حرکت به جلو باز دارد.

منبع : lifehack