انشا درباره اربعین و پیاده روی اربعین حسینی برای کودکان و نوجوانان

انشاهای تاثیرگذار و زیبا در مورد اربعین حسینی، پیاده روی اربعین و سفر به کربلا در روز چهلم امام حسین (ع) برای پایه پنجم تا هشتم

انشا پیاده روی اربعین حسینی
انشا پیاده روی اربعین حسینی

انشا درباره اربعین برای کودکان

اربعین به معنی چهلم است و اربعین حسینی چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) فرزند امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و امام سوم ما شیعیان می باشد.

مسلمانان شیعه در همه دنیا در این روز سعی می کنند در حرم مطهر امام حسین (ع) جمع شوند و برای این امام و هفتاد و دو تن از یاران با وفای او عزاداری می کنند، آن ها کسانی هستند که شجاعت و دلاوری زیادی در روز عاشورا از خودشان نشان دادند و جنگیدند و در آخر به دست لشکر یزید ستمگر به شهادت رسیدند.

جابر ابن عبدالله انصاری اولین کسی است که در روز چهلم امام حسین (ع) مزار امام را زیارت کرده است، او از اصحاب پیامبر است که آن موقع از مدینه به کربلا رسیده بود.

روز اربعین روزی است که اسیران جنگ کربلا یعنی کاروان حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) و زنان و کودکان از شام به مدینه حرکت کردند.

می گویند حضرت زینب (س) نیز که در آن زمان از اسیران کاروان بودند در راه سفر به مدینه به کربلا رسیدند و بسیار گریه کردند و مزار برادر خودشان را زیارت کردند.

به خاطر آن که جابر بن عبدالله انصاری و همین طور کاروان اسیران در روزهای قبل از اربعین پیاده راه رفتند و خودشان را با پای پیاده به کربلا رساندند خیلی از شیعیان سعی می کنند این راه را پیاده روی کنند تا خود را در غم و رنج آن ها شریک کنند و احترام خود را نشان دهند.

پیاده روی اربعین ثواب زیادی دارد و شیعیان با این کار به امام حسین و یارانش می گویند که ما هم راه شما را ادامه می دهیم و از شما پیروی می کنیم.

من هم خیلی دوست دارم در روز اربعین در کربلا باشم تا به امام حسین (ع) و یارانش بگویم که من هم شیعه هستم و می خواهم شبیه شما شوم. امیدوارم همه ما روزی در کنار امام زمان باشیم و او را در راه پیروزی دین اسلام کمک کنیم.

انشا درباره اربعین برای نوجوانان

چهل روز از واقعه غم انگیز عاشورا گذشته و روز بیستم ماه صفر است، روزی که به نام اربعین نام گذاری شده و زمانی که کاروان اسرای به جا مانده از آن واقعه غم انگیز و دردناک از شام راهی مدینه شده اند.

در این روز جابر ابن عبدالله انصاری – صحابه بزرگوار پیامبر (ص) – از مدینه به کربلا رسیدند و نام ایشان به عنوان اولین کسی که توانستند مزار اباعبدالله را زیارت کنند در تاریخ شیعه ثبت شده است.

روز اربعین روز سوگواری و تجدید بیعت ها است و مردم با تشکیل هیئت های سوگواری در خانه ها، مساجد و حسینیه ها نشان می دهند که غم عاشورا نه تنها کم رنگ نشده بلکه بسیار جان گدازتر از قبل سینه آن ها را می فشارد و قلب آن ها همیشه به عشق امام شهیدشان می تپد.

در این روز مهم عده ای از شیعیان به سوی کربلا می شتابند و هزاران مرد و زن و کودک در این مسیر با هم همراه می شوند در حالی که با تمام وجود به مولای خود و یارانش درود می فرستند و از خداوند می خواهند قاتلان آن حضرت را لعنت و عذاب آن ها را افزون کند.

خداوند برای مزار شریف آن حضرت خاصیتی قرار داده که می گویند فرشتگان نیز در زیارت آن با هم رقابت می کنند و آن قدر تعداد این فرشتگان زیاد است که ممکن است تا روز محشر تنها یک بار موفق به زیارت حضرت شوند و هیچ یک به بار دوم نرسند.

خداوند فرشتگان و ما انسان ها را نیازمند زیارت قبر مطهر امام حسین (ع) قرار داده به گونه ای که تنها زیارتی است که می توان حتی با وام گرفتن و قرض کردن هزینه، راهی سفر شد و تاکید بسیاری بر آن شده است.

زیارت امام حسین علیه السلام در این روز مستحب است و ثواب بسیار دارد، ما نیز نیاز داریم با این دیدار قلب ها را شست و شو داده و به ندای امام خود لبیک بگوییم و همراه با بانو زینب (س) در مسیر حق حرکت کنیم.

در اربعین گویا تاریخ بار دیگر تکرار می شود و این بار نوبت ما فرا رسیده که آیا به یاری امام زمان خود می شتابیم یا ما نیز جزو فراموش کنندگان، آن هایی که سوختند و نامی تاریک بر جای گذاشتند خواهیم بود؟!