انشا زیبا و خواندنی درباره ساعت برای نوجوانان پایه دهم

انشا زیبا و خواندنی در مورد ساعت (نگارش پایه دهم) برای نوجوانان پایه دهم

انشا درباره ساعت
انشا درباره ساعت

صدای تیک تاک ساعت سکوت خانه را بر هم می زند و در فضا می پیچد، من خیره به عقربه های ساعت گذر ثانیه ها را تماشا می کنم و فکر می کنم این ثانیه های عمر من است که به سرعت باد در حال سپری شدن است.

می دانم که انسان ها از دیر باز به دانستن وقت و زمان اهمیت می دادند و یادم می آید که خواندم در گذشته های دور اشکال مختلفی از ساعت وجود داشته و آدمی توسط آن می توانست بداند که در کدام ساعت از شبانه روز است.

مثلا مصریان ساعت سایه ای داشتند، آن ها قطعه ای چوب عمودی را روی زمین می گذاشتند و با سایه ی آن که مدام در حال تغییر بود می توانستند ساعت را متوجه شوند.

آن ها ساعت آبی هم داشتند اما فکر می کنم این ساعت نمی توانست خیلی دقیق باشد، آن ها سطلی را پر از آب می کردند و ته سطل یک سوراخ ایجاد می کردند و با پایین رفتن سطح آب ساعت را اندازه گیری می کردند.

یک نوع ساعت آفتابی هم بود که شبیه ساعت سایه ای کار می کرد اما ساعت های مکانیکی در سال ۱۶۵۸ میلادی ساخته شد و به ما اجازه داد تا لحظه های زندگی خود را با آن به طور دقیق اندازه بگیریم و اکنون این صدای تیک تاک و آونگ در تمامی خانه ها به گوش می رسد.

صدایی که به ما می گوید وقت انجام چه کاری است، وقت تلاش است یا استراحت، وقت بیداری است یا خواب، صدایی که هر لحظه تلنگری ست تا هیچ ثانیه ای از عمر با ارزش آدمی به بطالت نگذرد اما گاهی انسان گوش شنوایی برای شنیدن این صدای تلنگر ندارد و عمر خود را به بیهودگی می گذراند.

ساعت ها به ما می گویند که زمان کوتاهی برای با هم بودن داریم، پس تا می توانیم باید از این زمان برای عشق ورزیدن و خوب زندگی کردن استفاده کنیم.