برای جوان سازی پوست صورت چی بخوریم؟

پیری بخشی طبیعی از زندگی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. با این حال غذاهایی که می خورید می توانند در جوان تر ماندن پوست صورت نقش مهمی داشته باشند.

برای جوان سازی پوست صورت چی بخوریم؟
برای جوان سازی پوست صورت چی بخوریم؟

در ادامه این مقاله با بهترین خوراکی ها، غذا ها، میوه ها و سبزیجات جوان کننده و زیبا کننده پوست صورت بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

مواد غذایی مناسب برای جوان ماندن پوست

1. توت ها

انواع توت ها به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و الاژیک اسیدی که دارند با التهاب و چین و چروک مبارزه کرده و باعث جوان سازی پوست صورت می شوند.

2. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که از پوست در برابر آسیب های محیطی و رادیکال های آزاد محافظت می کند و به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی ضد چروک پوست شناخته می شود.

3. بادام

مقادیر بالای ویتامین E موجود در بادام نه تنها پوست صورت را از آسیب های ناشی از اشعه ماورا بنفش نور خورشید محافظت می کند (آسیب اکسیداتیو منجر به پیری می شود) بلکه باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می شود.

4. آووکادو

مقادیر بالای اسید های چرب امگا 9 موجود در آووکادو به بازسازی پوست آسیب دیده کمک می کند و باعث رفع قرمزی و تحریک پوست صورت می شود.

مقادیر بالای ویتامین E و ویتامین C موجود در آووکادو هم به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارند باعث جوان سازی پوست صورت می شوند.

5. ادویه ها

ادویه ها حاوی ترکیبات گیاهی مختلفی هستند که ممکن است اثرات مفیدی بر سلامتی شما داشته باشند. جالب اینجاست که تحقیقات نشان می دهد برخی ادویه ها به جوان سازی پوست صورت کمک می کنند؛

دارچین باعث افزایش تولید کلاژن می شود که می تواند منجر به افزایش استحکام و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست شود.

کپسایسین موجود در فلفل قرمز ممکن است برخی از تغییرات وابسته به سن را که در سلول های پوستی رخ می دهد، کاهش دهد.

زنجبیل دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است به جلوگیری از ایجاد لکه های سنی که به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شوند، کمک کند.

6. کلم بروکلی

مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در کلم بروکلی به رفع چین و چروک و جوان سازی پوست صورت کمک می کنند.

7. اسفناج

اسفناج به دلیل مقادیر بالای ویتامین های A و C که دارد باعث افزایش سطح رطوبت پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی آن می شود.

8. چای سبز

چای سبز سرشار از پلی فنول ها و آنتی اکسیدان هاست که آسیب های پوستی ناشی از اشعه ماورا بنفش نور خورشید که یکی از مهم ترین دلایل پیری پوست است، را کاهش می دهند.

پلی فنول ها همچنین ممکن است به محافظت از کلاژن، پروتئین اصلی پوست کمک می کند این ممکن است برخی از علائم پیری را کاهش دهد.

9. روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر یکی از سالم ترین چربی های روی زمین است. روغن زیتون ممکن است به جوان تر شدن پوست کمک کند.

مطالعات حیوانات و آزمایشگاهی نشان می دهد که این ماده دارای اثرات ضد التهابی قوی بر روی پوست است و ممکن است آن را از آسیب آفتاب محافظت کند.

علاوه بر این، تقریبا 73٪ روغن زیتون از چربی اشباع نشده تشکیل شده است که با افزایش خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست همراه است.

10. شکلات تلخ

شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاوونول است که پوست را از آسیب های ناشی از نور خورشید محافظت می کند.

11. سبزیجات حاوی بتاکاروتن

بسیاری از سبزیجات سرشار از کاروتنوئید هستند که می تواند پوست را در برابر اشعه نور خورشید و رادیکال های آزاد که هر دو می توانند منجر به پیری پوست شوند، محافظت کند.

برخی از بهترین منابع بتا کاروتن هویج، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین هستند.

12. دانه کتان

دانه کتان منبع خوبی از یک اسید های چرب امگا 3 می باشد که از پوست شما در برابر اشعه نور خورشید محافظت کرده و ممکن است آسیب های ناشی از آن را کاهش دهند.

در مطالعات کنترل شده، زنانی که به مدت 12 هفته از دانه کتان یا روغن کتان استفاده کرده اند، آبرسانی به پوست آن ها بهتر شدن و پوستی نرم تر داشته اند.

13. انار

انار به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسدان هایی که دارد باعث کاهش التهاب می شود و پوست را در برابر نور خورشید محافظت می کند.

علاوه بر این، محققان پیشنهاد می کنند که قسمت های مختلف انار ممکن است برای ترمیم پوست آسیب دیده و افزایش تولید کلاژن مفید باشند.

14. قهوه

برخی تحقیقات نشان می دهد قهوه به دلیل آنتی اکسیدان هایی که دارد باعث کاهش قرمزی، تورم و التهاب پوست می شود.

قهوه همچنین باعث آبرسانی به پوست صورت می شود و از، از دست دادن رطوبت پوست جلوگیری می کند.

15. کیمچی

کیمچی سرشار از پروبیوتیک هاست که می توانند از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت کنند.

منبع : lifehackhealthline