اهداف سال جدید | چگونه در سال جدید برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

همه ما برای این که بتوانیم فرد بهتری باشیم، بایستی اهداف و راه هایی را در زندگی برای خود تعریف کنیم.

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟
چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

هریک از ما اگر ندانیم که به کجا می رویم، نه تنها نمی توانیم حرکت رو به جلو داشته باشیم بلکه بیشتر گم می شویم یا بازهم به نقطه اولمان بازخواهیم گشت. بنابراین برای رسیدن به هر پیشرفتی بایستی هدفی وجود داشته باشد و همه این ها زمانی ساده تر خواهد شد که بدانید دقیقا از زندگی تان چه می خواهید.

در این مقاله قصد داریم که به شما نشان دهیم که چگونه برای سال جدید برنامه ریزی کنید تا موفق شوید و فرد بهتری باشید. با پرشین استار همراه باشید؛

1. اصیل زندگی کنید

شما آنقدر فرصت ندارید که زندگی خود را با زندگی فرد دیگری شبیه سازی کنید. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که خودتان باشید. شما بایستی انتخاب کنید که واقعا می خواهید چه کسی باشید. مطمعنا این بهترین راه زندگی است.

هرچند این که شما بخواهید خودتان باشید اصلا کار ساده ای نیست و نیاز به فدا کردن رویاهای تان دارد. اما به هر حال شما نمی توانید بدون از دست دادن ترس نسبت به چیزی که دیگران راجع به شما فکر می کنند، به یک زندگی اصیل برسید.

2. خود مراقبتی را در اولویت بندی خود قرار دهید

خود مراقبتی چیزی نیست که دیگران بتوانند برای ما انجام دهند. همه ما معمولا این کار را در اولویت بندی های خود نمی گنجانیم. برخی از نمونه های خود مراقبتی که به سادگی قابل انجام هستند، عبارتند از پیدا کردن وقتی برای خودتان و یا انجام کارهایی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.

بنابراین گاهی اوقات برای خودتان وقت بگذارید، استراحت کنید، پیاده روی و یا ریلکس کنید، رژیم های غذایی یا ورزش های مناسب حال تان را پیش بگیرید و این را فراموش نکنید که خود مراقبتی به هیچ وجه مترادف خودخواهی نیست.

3. همه چیز را به خودتان نگیرید

هرچه کمتر نگران امور و یا نظر اطرافیان تان باشید، بیشتر می توانید روی انجام کارهایی که برای شما اهمیت دارد متمرکز شوید.

هرچه که دیگران راجع به شما می گویند لزوما واقعیت ندارد. نظر دیگران صرفا برداشت آن هاست که ممکن است برداشت ناقصی هم باشد.

برخی ها هم ممکن است قصد لطمه زدن به شما را داشته باشند این گروه معمولا افرادی هستند که نه تنها هیچ بهانه ای برای شاد بودن ندارند بلکه صرفا انرژی شما را درگیر خود می کنند. بنابراین بی توجه به این مسائل به مسیر خود ادامه دهید.

4. تصمیم بگیرید کسی باشید که می خواهید

به دنبال چیز هایی باشید که نسبت به آنها مشتاق هستید. به گروه هایی بپیوندید که از عقاید شما حمایت می کنند. ببینید که برای چه چیزی ارزش قایل هستید و برای چه چیزی ایستاده اید سپس می توانید هر آنچه را که لازم است برای رسیدن به آن انجام دهید.

5. سعی کنید رگه های شادی را در همه جا پیدا کنید

در هر موقعیتی به دنبال یافتن دلیلی برای شادی و خوش بینی باشید. شاد بودن یک تصمیم است و کاملا بستگی به شما دارد. مردم غالبا در مواجهه با هر موقعیتی ابتدا افکار منفی ای دارند. این طبیعت انسان است، اما اگر بتوانید با نگاه مثبت و خوش بینانه با مسائل مختلف مواجه شوید بهتر خواهید توانست با شرایط و موقعیت های مختلف مواجه شوید.

به این فکر کنید که شما می توانید از هر موقعیتی تجربه ای را بیاموزید و برای پیشرفت خود از آن استفاده کنید.

6. کار های خوبی را برای اطرافیان تان انجام دهید

به جای اینکه فقط به مشکلات خود توجه کنید، برای حل مشکلات دیگران هم کاری کنید. این کار نه تنها ذهن شما را از مشکلات تان دور می کند بلکه کمک می کند تا ببینید که چه اندازه فرد توانمند و کارآمدی بوده و قادر به انجام کار های مختلفی هستید، تا حدی که می توانید مشکلات دیگران را هم حل کنید.

هر اندازه کار های خوب بیشتری انجام دهید احساسات فوق العاده تری را تجریه خواهید کرد.

7. روزانه مکالمات مثبتی را با خودتان داشته باشید

هر روز با خودتان گفتگو های مثبتی را داشته باشید. روشی که بایستی با خودتان صحبت کنید این است که به خودتان یادآوری کنید که توانایی های زیادی برای رویارویی با هرگونه چالش و نیز قدرت مقاومت و استقامت در شرایط مختلف را دارید. هرچه بیشتر گفتگوی مثبت با خودتان را تمرین کنید به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

برخی از جملاتی که می توانید به خودتان بگویید، عبارتند از:

  • ممکن است اوضاع بر وفق مراد من نباشد، اما من توانایی مدیریت این شرایط را دارم.
  • من نعمت زندگی کردن را دارم و می توانم از سلامتی و توانایی هایی که دارم، فرصت هایی را برای خود فراهم سازم.
  • من ارزشمند هستم.
  • من می توانم هر کاری را انجام دهم.

8. در صورت لزوم تسلیم شوید

گاهی اوقات بهتر است به جای مبارزه کردن با شرایط در برابر آن تسلیم شوید. این یعنی شما برای صلح نیز جایگاه ویژه ای قائل هستید و آرامش درونی خود را به راحتی فدای هر اتفاقی نمی کنید.

بنابراین ارزش خود را بشناسید و اجازه دهید که شرایط روال خود را طی کند تا ببینید که چه وضعیتی به وجود خواهد آمد. خودتان و شرایط را مجبور به چیزی نکنید و اجازه دهید که هر چیزی به مرور در جایگاه خودش قرار بگیرد.

گاهی اوقات وقتی تسلیم شدن را به جای مبارزه انتخاب می کنید، راحت تر می توانید حرکت رو به جلو داشته باشید.

9. در برخی از زمینه های زندگی تان، از دیگران کمک بگیرید

اغلب ما اینطور فکر می کنیم که اگر از دیگران کمک بخواهیم، این نشان دهنده ضعف ماست در حالیکه برعکس نشان دهنده قدرت است. هر یک از ما طبیعتا در زمینه هایی تخصص و مهارت لازم را نداریم بنابراین نمی توانیم از پس مسائلی که در این گونه موضوعات رخ می دهد، برآییم.

در چنین شرایطی، منطقی ترین و بهترین کار این است که کار را به افراد متخصص و یا کسانی که تجربه کافی در این زمینه دارند بسپاریم.

بنابراین همانطور که می بینید برای رسیدن به پیشرفت، بایستی از کمک افراد کاردان و متخصص نیز بهره بگیرید.

10. هیچ گاه یادگیری را کنار نگذارید

یادگیری یک نیاز مادام العمر است. شما می توانید به راحتی از طریق یک موتور جستجو راجع به هر موضوعی که علاقه مند هستید، اطلاعاتی را کسب کنید. اما این کار تا چه اندازه می تواند به طور ریشه ای نیازهای تان را مرتفع سازد؟

بنابراین پیشنهاد می شود که راه دیگری را در پیش بگیرید و در زمینه هایی که علاقه مند هستید، اقدام به ثبت نام در کلاس ها یا کارگاه های آموزشی نمایید، مطالعات مفید داشته باشید و به طور خلاصه همواره با فرآیند آموزش همراه باشید و این را به خاطر داشته باشید که هیچ زمانی برای یادگیری دیر نیست. پس از همین امروز می توانید شروع کنید.

11. خطوط قرمز خود را مشخص کنید و در مواقع نیاز نه گفتن را فراموش نکنید

مطمعنا زمانی که قرار است حد و حدود هایی را برای خودتان مشخص کنید، قدری دشوار خواهد بود چرا که دیگر نمی توانید آزادانه هر کاری را انجام دهید و در عین حال مخالفت خود را با برخی مسائل به دیگران اعلام می کنید. این اتفاق برای سلامت هر رابطه ای یک نیاز ضروری است و به شما برای محافظت از ذهن و روح تان کمک خواهد کرد.

هیچ کس نباید شما را وادار به انجام کاری کند و اگر تمایل به انجام کاری ندارید، بایستی به راحتی بگویید : نه!
و مطمعن باشید در این صورت کسانی که برای شما ارزش و اهمیت قائلند ناراحت نخواهند شد.

12. به ضمیر ناخودآگاه خود اهمیت دهید

به غریزه و ضمیر ناخودآگاه خود اعتماد کنید. غرایز تان به شما راه های درستی را نشان می دهند. ممکن است گاهی نخواهید کاری را انجام دهید، اما برای انجام آن تحت فشار هستید. ضمیر ناخودآگاه شما کسی است که با شما صحبت می کند و به شما می گوید اگر نمی خواهید این کار را نکنید.

مطمعن باشید که ضمیر ناخودآگاه تان شما را از آسیب ها و اشتباهات حفظ خواهد کرد.

13. کاری را انجام دهید که دوست دارید

شما بایستی کاری را انجام دهید که عمیقا دوستش دارید و بدون آن نمی توانید زندگی کنید. یادتان باشد که علایق تان را فدای هر چیزی نکنید چرا که زندگی بسیار کوتاه است.

موفقیت شما زمانی حاصل خواهد شد که آن کاری را انجام دهید که دوستش دارید. اگر از کار هایی که می کنید خوشحال می شوید، کارآیی تان بالا خواهد رفت.

14. بابت آنچه که دارید شکرگزار باشید

در پایان هر روز به جای این که به نداشته های تان بیاندیشید، به کار هایی که کرده اید و مواهبی که در اختیار دارید فکر کنید. برای داشتن یک زندگی بهتر و شادتر، بایستی قدردانی را به عنوان نگرش خود انتخاب کنید.

یادآوری نعمات و مواهبی که در زندگی دارید، خود باعث افزایش داشته های تان در زندگی خواهد شد. برای شکرگزاری از نعمت های کوچک آغاز کنید. انسان های شاکر می توانند خود و دنیای شان را تغییر دهند.

منبع : lifehack