چگونه بهترین دوست خود باشیم؟

هریک از ما در زندگی دوستان زیادی داریم که زمان قابل توجهی را با آن ها سپری می کنیم اما دوستی که هیچ گاه نمی توانیم آن را کنار گذاشته و از مصاحبت با او دست بکشیم، کسی است که به ما بسیار نزدیک بوده و هر لحظه همراه ما است. بله خود انسان تنها دوستی است که همیشه و همواره در کنار او است بنابراین مهم است که بتوانیم برای خودمان بهترین دوست باشیم.

چگونه بهترین دوست خود باشیم؟
چگونه بهترین دوست خود باشیم؟

همه ما این تمایل را داریم که بتوانیم آنچه را که دوست داریم (توجه، محبت، احترام و…) به خودمان هدیه بدهیم بدون اینکه نیازی به انسان های دیگر داشته باشیم چرا که در این صورت توقع کمتری از اطرافیان خواهیم داشت و در صورتی که آن ها نتوانند توقعات ما را برآورده کنند کمتر اذیت خواهیم شد.

بنابراین روشن می شود که چرا بایستی بتوانیم بهترین دوست خود باشیم. البته این اصلا بد نیست که شما دوستانی داشته باشید که نقش حمایتگری را برای شما ایفا کنند و به واسطه حضور آن ها همیشه قوت قلب داشته باشید.

توجه به این اصل مهم بسیار ضروری است که هر فردی زمانی که بتواند یک دوست خوب برای خودش باشد قطعا می تواند برای دیگران هم دوست ارزشمندی باشد و کسی که جز سرزنش و سرکوفت خود، هنر دیگری ندارد هیچ گاه نخواهد توانست دوست مناسبی برای دیگران باشد.

بنابراین سعی کنید برای خودتان بهترین دوست باشید و در مواقع نیاز از خودتان حمایت و پشتیبانی کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه بهترین دوست خود باشیم؟ با پرشین استار همراه باشید.

1. با خودتان خوب باشید

اولین قدم برای دوست شدن با خودتان این است که با خودتان همانگونه رفتار کنید که انتظار دارید دوست صمیمی تان با شما آن گونه رفتار کند.

این بدان معنی است که شما باید از خود انتقادی دست کشیده و با خودتان مهربان تر باشید. بنابراین با اذعان به خصوصیات، توانایی ها و استعداد های خود شروع کنید و خود منحصر به فردتان را تحسین و تشویق کنید.

زمانی که صحبت های ناخوشایندی با خودتان می کنید و به سرزنش و نکوهش خود می پردازید برای لحظه ای متوقف شوید و از خودتان بپرسید که آیا با دوست صمیمی تان هم همینگونه برخورد می کنید؟! اگر این رفتار را با دوست خود نخواهید داشت پس در مورد رفتار با خودتان هم تجدید نظر کنید و با محبت و حمایت بیشتری با خودتان برخورد کنید.

2. تصور کنید که چگونه از یک دوست در شرایط مشابه خودتان حمایت می کنید

زمانی که دچار مشکلی هستید یا استرس و فکر و خیال شما را احاطه کرده است به یکی از عزیزان تان، یک دوست صمیمی، یک عضو خانواده و یا هر کسی که برای شما عزیز است فکر کنید و تصور کنید که آن ها در همین وضعیتی هستند که شما در حال حاضر با آن روبرو هستید، ببینید که در این موقعیت برای دوست تان چه کار خواهید کرد و یا چه صحبتی با او خواهید داشت سپس همین رویه را در مورد خودتان هم پیش بگیرید.

به آرامی به خودتان همان حرف هایی را بزنید که به بهترین دوست خود خواهید گفت. آنچه را که از محبت و توجه نیاز دارید به خودتان بدهید و اجازه دهید که احساس یک حمایت همه جانبه را داشته باشید.

3. به نیاز های خود احترام بگذارید

همانطور که به نیاز ها و خواسته های دوستان تان احترام می گذارید، بایستی با خودتان هم همین رفتار را داشته و نیازهای تان را در اولویت قرار دهید. آیا نیاز دارید که شب ها زودتر به خواب بروید؟ یک روز از کارتان مرخصی بگیرید؟ کمی با خودتان تنها باشید و از دیگران دور باشید؟ یک حمام گرم و طولانی داشته باشید؟

این ها موضوعاتی هستند که به سادگی می توانید برای خودتان مهیا کنید. لزومی ندارد که به خاطر دیگران از کنار خواسته ها و نیاز های خودتان بگذرید. بنابراین زمان هایی را بنابر میل خودتان به کتاب خواندن، نظافت، باغبانی، کارهای خلاقانه، مراقبت از پوست و موی خود و … مشغول شوید.

برآورده شدن نیازهای تان را در صدر لیست کارهای خود قرار دهید. به خاطر خودتان هرآنچه را که به آن نیاز دارید انجام دهید، تا احساسات بهتری را تجربه کنید.

4. به افکار منفی تان بها ندهید

فقط به این دلیل که یک فکر در ذهن شما ایجاد می شود، لازم نیست که آن را باور کنید و بر اساس آن عمل کنید. همه فکر ها را نباید باور کرد. برخی از افکاری که ما داریم به اندازه ای منفی هستند که مانع از حرکت رو به جلوی ما می شوند.

افکاری نظیر این که من نمی توانم فلان کار را انجام دهم یا این که من نمی توانم با فلان شرایط کنار بیایم. اگر باور داشته باشید که این ها فقط افکار شما بوده و لزوما واقعیت ندارند، در این صورت می توانید عملکرد بهتری در زندگی داشته باشید. بنابراین از افکار منفی تان دور بایستید و آن ها را به رسمیت نشناسید.

دور ایستادن از افکار منفی، یک تکنیک ذهن آگاهی است که به موجب آن می توانید تصور کنید که افکارتان چیزی خارج از ذهن شما بوده و تنها به مشاهده آن ها بنشینید، بدون این که با آن ها تعامل کنید.

5. برای آسیب هایی که به شما وارد شده، دلسوزی کنید

این که بتوانید بهترین دوست خودتان باشید منوط و مستلزم این است که بتوانید برای خودتان در مواقع نیاز دلسوزی کنید. دلسوزی کردن به این معنا نیست که حتما بتوانید به خودتان راهکار و راه حل ارائه دهید.

معنای اصلی دلسوزی برای خودتان، داشتن رحم و شفقت، مهربانی و همدردی در مواقعی است که احساسات بدی را تجربه می کنید بدون این که نیاز باشد چیزی را تغییر دهید.

مادری را تصور کنید که فرزندش را پس از زمین خوردن در آغوش گرفته است. دلسوزی او یک نیروی قدرتمند و تاثیر گذار است. او به سادگی با در آغوش کشیدن فرزندش و زمزمه در گوش او، می تواند وی را آرام کند چرا که کودک به سخنان مادر خود اعتماد دارد بنابراین شما هم بایستی بتوانید با همین روال خودتان را آرام نموده و اعتماد خودتان را جلب کنید.

خود را هم به عنوان کودک و هم به عنوان مادر به طور همزمان تصور کنید. برای آسیب هایی که دیده اید و تجربیات بدی که داشته اید، در کنار خودتان باشید و به خودتان دلداری بدهید.

منبع : lifehack