بهترین زمان ورزش | ورزش صبح بهتر است یا شب؟

با فرض این که شما بپذیرید ورزش کردن برای سلامتی شما تا چه اندازه ضروری و لازم است، در مرحله بعد این سوال مطرح می شود که بهترین زمان برای ورزش و چربی سوزی چه وقتی است؟

بهترین زمان ورزش روزانه
بهترین زمان ورزش روزانه

در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که بهترین زمان ورزش روزانه چه وقتی است؟ و ورزش با شکم خالی بهتر است یا شکم پر؟ پس با پرشین استار همراه باشید؛

انجام تمرینات ورزشی چه فوایدی دارد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که به انجام تمرینات ورزشی عادت کرده اند ممکن است پس از مدتی حتی فراموش کنید که این کار را با چه هدفی انجام می دهید.

خوب به نظر رسیدن و داشتن اندامی ایده آل، معمولا در صدر لیست بسیاری از علاقه مندان به ورزش قرار دارد که البته این دلیل در نوع خود بسیار معتبر و منطقی است.

در اینجا دلایل مختلف و متعدد دیگری هم وجود دارد که لزوم انجام ورزش و فعالیت های منظم جسمانی را برای شما روشن می نماید :

  • تقویت توده های عضلانی بدن
  • کاهش چربی های بدن
  • داشتن استخوان هایی قوی تر
  • تقویت فعالیت های ذهنی
  • متعادل ساختن هورمون انسولین در بدن
  • تولید هورمون های طبیعی مانند تستوسترون و هورمون های رشد انسانی که اثری ضد پیری دارند
  • کاهش میزان استرس
  • افزایش خلاقیت
  • بهبود خواب شبانه
  • مبارزه با افسردگی

موارد بسیار زیاد دیگری را هم می توان به این لیست اضافه کرد اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که حتی اگر تنها چند مورد از این تاثیرات در زندگی شما رخ دهد خواهید دید که تا چه اندازه احساسات بهتر و زندگی سالم تری را تجربه خواهید کرد.

ورزش صبح بهتر است یا شب؟

اگر شما فرد سحر خیزی هستید به راحتی می توانید در این خصوص تصمیم بگیرید چرا که صبح هنگام می توانید قبل از انجام هر کار دیگری قدری ورزش کنید اما اگر فرد سحرخیزی نیستید ممکن است داشتن برنامه ای برای ورزش صبحگاهی قدری برای تان دشوار باشد.

ورزش صبحگاهی تنها به بیدار شدن اول صبح و قدری دویدن در پارک و خیابان محدود نمی شود بلکه تاثیرات آن تا ساعات پایان شب همراه شماست.

هنگامی که شروع فعالی را برای روز خود رقم بزنید این رویه تا پایان روز با شما همراه است. این موضوع کاملا بستگی به ساعت بیولوژیکی بدن شما دارد که می توانید به راحتی آن را تنظیم کنید. فقط کافی است که برنامه ریزی مناسبی برای خود داشته باشید. به طور مثال بایستی شب ها زودتر به تختخواب بروید، در غیر این صورت نمی توانید سحر خیز باشید و صبح زود از خواب بیدار شوید.

انجام ورزش صبحگاهی باعث می شود که همه چیز به مرور سر جای خودش قرار بگیرد شاید تعجب کنید ولی زمانی متوجه خواهید شد که درست همان موقعی که خواب تان می گیرد و انرژی های تان به پایین تر سطح خود می رسد دقیقا همان زمانی است که پیش از این برای به تختخواب رفتن تان مشخص کرده بودید.

این چیزی نیست جز تنظیم شدن ساعت بیولوژیک بدنتان که تاثیر آن را می توانید به خوبی در بهبود کمیت و کیفیت خواب تان ببینید. این که بتوانید به موقع بخوابید مانع از این می شود که صبح هنگام خواب بمانید و روز خود را به جای ورزش با کسالت و یا اضطراب شروع کنید.

نتایج یک تحقیق صورت گرفته توسط جان هاپکینز نشان داده است که انجام تمرینات ورزشی باعث عمیق تر شدن فرآیند خواب در افراد نیز می شود و از خواب های سطحی و یا پریدن های مکرر از خواب جلوگیری می کند.

انجام تمرینات صبحگاهی باعث بالا رفتن دمای بدن می شود و این افزایش دما به سیستم های مختلف بدن فرمان بیدار باش و فعالیت می دهد در نتیجه بدن افراد ورزشکار معمولا آماده تر، هوشیارتر، شاداب تر و سالم تر است.

در حالیکه ورزش کردن در هنگام شب تا حد زیادی می تواند باعث بی خوابی افراد شود چرا که انجام حرکات ورزشی باعث استخراج منابع انرژی در افراد شده و اگر چه این اتفاق در ساعات اول صبح می تواند بسیار عالی و مفید باشد اما در ساعات شب قطعا اثرات نامطلوبی را برای استراحت افراد در پی خواهد داشت.

چه زمانی از روز بهترین موقع برای انجام تمرینات ورزشی است؟

تا اینجا متوجه شدیم که ورزش کردن در هنگام صبح تا چه اندازه می تواند مفید باشد. اما دقیقا چه زمانی از صبح را بایستی به انجام ورزش اختصاص دهیم؟

پاسخ کاملا به هدف شما از ورزش کردن بستگی دارد.

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی : به این معنا که اگر به دنبال کاهش وزن و سوزاندن کالری هستید تحقیقات نشان می دهد که بهترین زمان برای این موضوع وجود ندارد و در هر ساعتی از روز می توانید این کار را انجام دهید.

بهترین زمان ورزش برای افزایش انرژی : اما اگر به دنبال کسب احساسات بهتر و انرژی های بیشتر برای طول روز خود هستید تاکید می کنیم که بهترین زمان انجام ورزش همان ساعات اولیه صبح است.

اما به طور کلی ورزش کردن در ساعات اولیه روز به شما کمک می کند که بیشتر به انجام آن تمایل پیدا کرده و راحت تر به یک روال همیشگی در زندگی شما مبدل شود.

بنابراین با توجه به نوع تمریناتی که می خواهید انجام دهید بایستی زمان مناسب را پیدا کنید. اگر فعالیت هایی نظیر پیاده روی و یا دویدن را در نظر دارید بهتر است که همان ساعت های اول صبح را به این کار اختصاص دهید.

بهترین زمان ورزش بدنسازی : اما اگر از آن دسته افرادی هستید که تمرینات حرفه ای بدنسازی نظیر ورزش های قدرتی، تمرینات HIIT، تمرینات بوت کمپ و … را دنبال می کنید، پیشنهاد می کنیم پس از بیدار شدن از خواب کمی صبر کنید. البته بسته به سایر برنامه های روزانه شما ممکن است که این زمان بندی امکان پذیر باشد یا نباشد. اما اگر زمان کافی در اختیار دارید یک یا دو ساعت پس از صرف صبحانه به انجام این تمرینات سنگین ورزشی بپردازید.

حتی این امکان وجود دارد که صبح هنگام پس از بیدار شدن از خواب چند ورزش سبک هوازی انجام دهید و انجام تمرینات سنگین تر و حرفه ای تر را به ساعت بعد از ناهار و یا بعد از پایان کار روزانه اختصاص دهید.

در ادامه بخوانید : برنامه تمرینی بدنسازی در خانه

بهترین زمان ورزش برای عضله سازی : اگر قصد تقویت عضلات و فرم دهی به آن ها را دارید می توانید این تمرینات را به ساعات پایانی عصر موکول کنید. چرا که در این ساعات روز سطح هورمون های شما بالاتر است به خصوص تستوسترون و این زمانی است که قدرت بدن می تواند به اوج خود برسد.

بنابراین همانگونه که می بینید بهترین زمان روز برای انجام تمرینات ورزشی به اهداف شما بستگی دارد.

فقط بایستی توجه داشته باشید که هر زمانی را برای انجام تمرینات ورزشی انتخاب می کنید، بایستی به آن تعهد داشته باشید. چرا که روال منظم روزانه در تمرینات ورزشی می تواند باعث عملکرد بهتر سیستم های مختلف بدن، بهبود مصرف اکسیژن در بافت های بدن و همچنین کاهش میزان فرسودگی در افراد شود.

انجام تمرینات ورزشی با معده خالی بهتر است یا پر؟

ممکن است که شما از آن دسته افراد نباشید که صبح ها زیاد صبحانه می خورند اما باز هم مصرف یا عدم مصرف صبحانه قبل از ورزش صبحگاهی موضوع بسیار مهمی است که بایستی به آن توجه داشته باشید. اگر تصمیم به انجام حرکات و تمرینات سبک دارید پیشنهاد می کنیم که با معده خالی این کار را انجام دهید.

در مورد کمبود انرژی تان هم اصلا نگران نباشید. لازم است به یاد داشته باشید که هنوز انرژی های حاصل از کربوهیدارت هایی که شب گذشته مصرف کرده اید به صورت گلیکوژن در کبد و عضلات شما ذخیره شده است و بدن تان برای تامین انرژی مورد نیاز خود به سراغ آن ها خواهد رفت.

پیشنهاد می کنیم که با معده خالی بیش از 20-30 دقیقه ورزش نکنید و در فاصله 30-60 دقیقه بعد از ورزش تان حتما یک وعده غذا میل نمایید.

اهمیت این وعده غذایی بسیار زیاد است. حتی اگر قصد ورزش ندارید و در ابتدای صبح یک فعالیت پر جنب و جوش کاری دارید در فاصله 30-60 دقیقه قبل از انجام کارتان یک غذای سبک و راحت هضم نظیر موز یا یک ترکیب پروتئینی مصرف کنید.

به یاد داشته باشید که حدودا 15 دقیقه قبل از ورزش یک لیوان آب بنوشید و در طول مدت تمرین خودن نیز به نوشیدن آب ادامه دهید.

نکته اصلی که مهم است تمرکز روی تغذیه ی پس از تمرین برای تامین انرژی مورد نیاز بدن است. لازم نیست که بلافاصله پس از تمرین تان چیزی بخورید بلکه می توانید در دقایق یا ساعتی بعد یک وعده غذایی داشته باشید که بتواند گلیکوژن مورد نیاز ماهیچه های تان را تامین کرده و تقویت عضلات و ارتقای انرژی بدن را آغاز نماید.

انجام این کار برای بازیابی انرژی بدن پس از پایان یک تمرین لازم بوده وبه شما کمک می کند تا خودتان را برای باقی ساعات روز آماده کنید. داشتن یک وعده غذایی که مشتمل بر پروتئین و کربوهیدرات باشد بهترین گزینه ای است که می توانید انتخاب نمایید.

منبع : lifehack