بیوگرافی کامل و عکس های جدید حمید رضا آذرنگ و همسرش ساناز بیان

عکس حمیدرضا آذرنگ
عکس حمیدرضا آذرنگ

حمید رضا آذرنگ (Hamid Reza Azarang) نمایشنامه نویس، کارگردان، بازیگر تئاتر و سینما در تاریخ 2 خرداد ماه سال 1351 در تهران به دنیا آمده است.

زنذگینامه حمید رضا آذرنگ

پدر و مادر حمید رضا آذرنگ هر دو گلپایگانی هستند. در یک سالگی حمید رضا به خوزستان رفتند و مدت 18 سال را در اندیمشک در کنار پدر و مادرش رشد و تحصیل کرد و در شهر سومار کرمانشاه خدمت سربازی اش را گذرانده است.

حمید رضا آذرنگ فارق التحصیل لیسانس در رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن در سال 1376 است.

وی بازیگری را به صورت حرفه ای در سال 1380 با بازی در شوخی های خدا مجموعه یه اپیزودی قصه های شهر جنگی اثر حسن برزیده شروع کرد و سه سال پس از آن در هفت شب حضور یافت.

حمیدرضا آذرنگ و همسرش ساناز بیان
حمیدرضا آذرنگ و همسرش ساناز بیان

فیلم شناسی حمید رضا آذرنگ

از جمله فیلم های حمید رضا آذرنگ می توان به شوخی های خدا، نیمه گمشده، بیداری رویاها با بازی امین حیایی، در امتداد شهر، ملکه در کنار میلاد کی مرام، یک، دو، سه،… پنج، آسمان زرد کم عمق ترانه علیدوستی و صابر ابر، با دیگران، بلوک 9، خروج 2، آااادت نمی کنیم با بازی هدیه تهرانی و محمد رضا فروتن اشاره کرد.

گیتا با بازی مریلا زارعی، آبجی، قاتل اهلی، سمفونی تولد، دعوتنامه، بیست و یک روز بعد با بازی ساره بیات، آذر، آبا جان در کنار فاطمه معتمد آریا و سعید آقاخانی، تنگه ابوقریب در کنار جواد عزتی، پیلوت و غلامرضا تختی از دیگر فیلم های حمید رضا هستند.

آن سوی دریا این سوی خاک، خرده ستمگران، در مسیر زاینده رود، یلدا، جاده قدیم، قرعه، آرماندو، تاریکی شب، روشنایی روز، روز های بی قراری، نون خ در کنار سعید آقاخانی و نون خ 2 از جمله سریال های تلویزیونی حمید رضا هستند.

حمیدرضا آذرنگ
حمیدرضا آذرنگ

از سریال های شبکه نمایش خانگی آذرنگ می توان به شاهگوش در کنار محسن تنابنده، دندون طلا در کنار مهدی فخیم زاده و حامد بهداد، شهرزاد 1 با بازی شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و مصطفی زمانی و نهنگ آبی با بازی لیلا حاتمی و ساعد سهیلی اشاره کرد.

همچنین برخی از نمایش هایی که حمید رضا آذرنگ نویسندگی، کارگردانی و یا بازی کرده است می توان به آخرین مروارید، این کدام پنجشنبه است، روزی روزگاری آبادان، خیال روی خطوط موازی، عدالتخانه، مادر مانده، زری بانو، دو لیتر در دو لیتر صلح، هتلی ها، ترن، خنکای ختم خاطره اشاره کرد.

ازدواج و همسر حمید رضا آذرنگ

حمید رضا آذرنگ با خانم ساناز بیان – نویسنده و کارگردان تئاتر – ازدواج کرده است و صاحب دو فرزند پسر به نام های بامداد و هیراد هستند.

حمیدرضا آذرنگ و فرزندانش
حمیدرضا آذرنگ و فرزندانش

جوایز و افتخارات حمید رضا آذرنگ

  • برنده برترین بازیگران تئاتر سال 1388 در هفتمین دوره جشن بازیگر تئاتر، برای بازی در دو نمایش اهل قبور و خنکای ختم خاطره
  • بازیگری سوم، جشنواره فجر برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان
  • نویسندگی اول، جشنواره فجر برای نمایش خیال روی خطوط موازی
  • برنده بهترین نمایشنامه در جشنواره تئاتر فجر برای خنکای ختم خاطره
  • کارگردانی اول، جشنواره عدالت و امید
  • نویسنده برگزیده جشن اردیبهشت تئاتر ایران برای نمایش مادرمانده
  • برنده جایزه اول بازیگری مرد از سی امین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش خون رقصه
  • برنده جایزه اول نمایشنامه نویسی در بخش بین الملل سی امین جشنواره تئاتر فجر برای نمایشنامه دو لیتر در دو لیتر صلح
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر مکمل مرد در جشن منتقدان سینمایی ایران برای فیلم ملکه