محمدرضا شجریان درگذشت + بیوگرافی و عکس های محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان امروز 17 مهر 1398 در ساعت 16:20 دار فانی را وداع گفت.

قلب محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی پس از چهار سال مبارزه با سرطان، از تپش ایستاد و تیم پزشکی در حال احیا او هستند. این خبر را دکتر مهرداد بهلولی، در ساعت 16:20 امروز تایید کرد.

این پزشک بیمارستان جم، با تاکید بر این‌که تلاش تیم پزشکی برای برگشت علائم حیاتی محمدرضا شجریان دامه دارد، احتمال موفقیت عملیات احیا را در حدود یک درصد دانست.

اما یک ساعت پس از انتشار این خبر همایون شجریان خبر درگذشت پدرش را تایید کرد.

محمدرضا شجریان
محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان (Mohammad-Reza Shajarian) موسیقی دان و خواننده موسیقی اصیل ایرانی، در تاریخ 1 مهر ماه سال 1319 در مشهد به دنیا آمده است.

زندگی نامه محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان فارغ التحصیل دیپلم دانشسرای عالی است، وی به جز خوانندگی از قاریان قرآن می باشد و در خوشنویسی خط نستعلیق هم درجه ممتازی دارد.

شجریان خواندن را از سن 5 سالگی با همان لحن کودکانه آغاز کرد و با توجه به استعداد و صدای خوبش، تحت تعلیم پدرش که قاری قرآن بود، قرائت قرآن را آغاز کرد.

در سال 1331، صدای تلاوت قرآن شجریان، برای اولین بار از رادیو خراسان پخش شد. وی در سال 1338 به دانشسرای مقدماتی در مشهد رفت و در همان جا با یک معلم موسیقی آشنا شد. و پس از ورود به دانشسرای عالی شروع به یادگیری سنتور کرد.

وی در سال 1346 به تهران رفت و با احمد عبادی نوازنده سه تار آشنا شد و در کلاس های موسیقی اسماعیل مهرتاش شرکت کرد. در همین سال هم زمان با موسیقی به یادگیری خوشنویسی نزد حسن میرخانی پرداخت و در سال 1349 درجه ممتازی در خوشنویسی را به دست آورد.

شجریان تا سال 1350 به خاطر مخالفت پدرش مدتی با نام مستعار سیاوش بیدگانی با رادیو همکاری می کرد، تا این که پدرش اجازه استفاده از نام اصلی اش را داد.

وی در سال 1350 با فرامرز پاپور آشنا شد و به یادگیری سنتور و ردیف های آوازی نزد وی پرداخت. در سال 1352 نزد عبدالله دوامی ردیف آوازی ایشان و شیوه های تصنیف خوانی را فرا گرفت و همان زمان فعالیت خود را شروع کرد.

عکس محمدرضا شجریان و همایون شجریان
عکس محمدرضا شجریان و همایون شجریان

آهنگ ها، تصنیف ها و آلبوم های محمدرضا شجریان

از آلبوم های معروف و موفق محمدرضا شجریان می توان به رندان مست، فریاد، طریق عشق، جان عشاق و دستان اشاره کرد.

از جمله تک آهنگ های معروف وی می توان به آرام جان، وفا، زمستان است، بیداد، دلشدگان، با من صنما، ایران ای سرای امید، رندان مست و سر عشق اشاره کرد.

مبتلا، یاد باد، شب وصل، دلبری، ساقیا، رباعیات خیام و ز من نگارم از تصنیف های معروف محمدرضا شجریان می باشند.

عکس محمدرضا شجریان و همسر و فرزندنش
عکس محمدرضا شجریان و همسر و فرزندنش

ازدواج و همسر محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان در سال 1340 با فرخنده گل افشان ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند دختر به نام های فرزانه، افسانه و مژگان و یک فرزند پسر به نام همایون می باشد. شجریان و همسرش در سال 1371 از هم جدا شدند.

شجریان در سال 1372 با کتایون خوانساری ازدواج کرد و حاصل این ازدواج یک فرزند پسر به نام رایان می باشد.

شایعه مرگ محمدرضا شجریان

در اواخر خرداد ماه 1397 شایعه ی مرگ استاد محمدرضا شجریان منتشر شد اما ساعتی بعد مشخص شد که این خبر شایعه بوده است و استاد شجریان در سلامت کامل به سر می برند.

عکس محمدرضا شجریان
عکس محمدرضا شجریان

حقایق جالب درباره محمدرضا شجریان

  • از معروف ترین شاگردان شجریان می توان به ایرج بسطامی، شهرام ناظری، حسام الدین سراج و پسرش همایون اشاره کرد.
  • شجریان علاوه بر اشعار کلاسیک شاعرانی چون حافظ، سعدی، مولانا، عطار، باباطاهر و خیام، در برخی کنسرت های خود از شعر نو شاعرانی چون فریدون مشیری، نیما یوشیج، سهراب سپهری، شفیعی کدکنی، مهدی اخوان ثالث و هوشنگ ابتهاج استفاده کرده است.
  • دعای ربنا به عنوان معروف ترین تلاوت قرآنی استاد شجریان شناخته می شود و توسط سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر ملی ثبت شده است. این دعا به مدت سی سال از اصلی ترین برنامه های رادیو و تلویزیون در ماه رمضان بوده است.
  • شجریان در سال 1387 یک گروه موسیقی بنیان گذاری کرد و آن را به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز نامید.
  • مخمدرضا شجریان در سال 1378 موفق به جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس شد.
  • وی در سال 1389 جایزه بیتا را از مرکز مطالعاتی ایرانی دانشگاه استنفورد آمریکا گرفت.
  • وی در سال 1393 نشان شوالیه ملی لیاقت از طرف وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه را دریافت کرد.
  • در سال 1398 جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه خداوندگار موسیقی را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد.
  • شجریان در سال 2016 اعلام کرد که به سرطان کلیه مبتلا شده است.

در ادامه بخوانید : عکس نوشته آهنگ های محمدرضا شجریان