بیوگرافی کامل و عکس های جدید تامی لی جونز و همسرش دان لورل

تصویر تامی لی جونز
تصویر تامی لی جونز

تامی لی جونز (Tommy Lee Jones) بازیگر و فیلمساز آمریکایی در تاریخ 15 سپتامبر سال 1946 در سان سبا تگزاس متولد شده است.

قد تامی لی جونز 1.83 متر است.

زندگی نامه تامی لی جونز

تامی لی جونز فرزند لوسیل ماری (مامور پلیس، معلم و صاحب آرایشگاه) و کلاید سی جونز (کارگر شرکت نفت) است، والدین تامی دو بار با هم ازدواج کرده و طلاق گرفتند.

تامی لی جونز در میدلند تگزاس بزرگ شد و در دبیرستان رابرت ای لی تحصیل کرده است، پس از آن به دالاس نقل مکان کرد و سال 1965 از مدرسه سنت مارکز تگزاس فارغ التحصیل شد.

جونز با بورس تحصیلی توانست به دانشگاه هاروارد راه پیدا کند و در سال 1969 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد، او به فوتبال علاقه داشت و عضو تیم دانشگاه هاروارد بود.

بعد از اتمام تحصیلات به عشق بازیگری به نیویورک نقل مکان کرد و در همان سال برای بازی در نمایش برادوی وطن پرستی من انتخاب شد.

تامی لی جونز و همسرش دان لورل
تامی لی جونز و همسرش دان لورل

فیلم شناسی تامی لی جونز

تامی لی جونز پس از بازی در چند نقش کم اهمیت در سال 1970 به عنوان نقش اول در فیلم داستان عشق ظاهر شد.

از فیلم های معروف تامی لی جونز می توان به دختر معدن چی زغال‌ سنگ، شهر بزرگ، جی اف کی با بازی کوین کاستنر، بتمن برای همیشه با بازی وال کیلمر و نیکول کیدمن، فراری در کنار هریسون فورد، قاتلین بالفطره، مردان سیاهپوش 1 و 2 و 3 با بازی ویل اسمیت، آتشفشان، مارشال‌ های آمریکایی با بازی رابرت دی جونیور، مخاطره مضاعف با بازی اشلی جاد، گاوچران‌های فضا با بازی کلینت ایستوود و دونالد ساترلند، مقررات درگیری با بازی ساموئل ال جکسون و گم شده در کنار کیت بلانشت اشاره کرد.

تامی لی جونز در فیلم هایی همچون شکار (2003)، در دره الاه (2007) با بازی شارلیز ترون، جایی برای پیرمردها نیست (2007) با بازی خاویر باردم و جاش برولین، مردان کمپانی (2010) با بازی بن افلک، کاپیتان آمریکا: نخستین انتقامجو (2011) با بازی کریس ایوانز، لینکلن (2012) با بازی دانیل دی لوئیس، امید می روید (2012) با بازی مریل استریپ، خانواده (2013) در کنار رابرت دنیرو و میشل فایفر، مرد خانه (2014) با بازی هیلاری سوانک، مجرم (2016) با بازی کوین کاستنر و گری اولدمن و تازه شروع شده (2017) در کنار مورگان فریمن حضور داشته است.

این بازیگر برای فیلم های جی اف کی، در دره الاه، لینکلن نامزد جایزه اسکار شده و برای فیلم فراری جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل و جایزه گلدن گلاب را دریافت کرده است.

تامی لی جونز
تامی لی جونز

ازدواج و همسر تامی لی جونز

تامی لی جونز سال 1971 با کیت لاردنر ازدواج کرد، این زوج سال 1978 از هم جدا شدند و جونز سال 1981 با کیمبرلی کلافلی ازدواج کرد. حاصل ازدواج آن ها یک پسر به نام آستین لئونارد (متولد سال 1982) و ویکتوریا کافکا (متولد سال 1991) می باشد.

زندگی مشترک این زوج سال 1996 به پایان رسید و تامی لی جونز سال 2001 با دان لورل ازدواج کرد.

حقایق جالب درباره تامی لی جونز

  • ثروت تامی لی جونز 85 میلیون دلار برآورد شده است.
  • هرگز آموزش بازیگری ندیده است.
  • یک مزرعه گاو در سان سبا و یک مزرعه در نزدیکی ون هورن تگزاس دارد.
  • چوگان بازی می کند، سال 1998 به دلیل سقوط از اسب در مسابقه چوگان مصدوم شد.
  • با ویلی نلسون، الیور استون، رابرت دووال و ویل اسمیت دوستان نزدیک هستند.
  • به زبان اسپانیایی مسلط است.
  • یک برادر داشت که سه سال از خودش کوچک تر بود اما در نوزادی فوت کرد.
  • برای بازی در فیلم پنج سریع (2011) انتخاب شد اما نقش در نهایت به دواین جانسون رسید.