مزایای انواع تمرینات قدرتی برای زنان چیست؟

آیا شما هم از آن دسته خانم هایی هستید که به وزنه زدن و تمرینات قدرتی علاقه دارید اما نمی دانید فلسفه انجام آن چیست؟ بسیاری از افراد هستند که درست مانند شما فکر می کنند و در واقع نسبت به انجام تمرینات قدرتی توسط بانوان تردید دارند.

تمرینات قدرتی برای بانوان
تمرینات قدرتی برای بانوان

در این مقاله به بررسی مزایای تمرینات قدرتی با وزنه برای زنان پرداخته ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

فواید تمرینات قدرتی برای بانوان

1. به شما کمک می کند که وجه اجتماعی خود را تقویت نمایید

هر انسانی از داشتن دوستان زیاد و روابط اجتماعی گسترده، خوشحال خواهد شد. اگرچه وضعیت ظاهری ما معیار اصلی برای انتخاب شدن توسط افراد دیگر نیست اما بدون شک بی تاثیر هم نیست.

کافی است که شما از اعتماد به نفس کافی در مورد خودتان برخوردار نباشید همین امر باعث می شود که نتوانید با افراد جدید در اطرافتان ارتباط برقرار کنید و همین موضوع دامنه روابط شما را محدود نگه خواهد داشت.

وزنه زدن می تواند احساس شما را نسبت به خودتان تغییر دهد بنابراین خواهید دید که در بسیاری از زمینه های زندگی خود مانند زندگی حرفه ای، روابط شخصی و … اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستند نا خودآگاه دوستان بیشتری داشته، در روابط اجتماعی خود قوی تر هستند و موقعیت های بهتری را هم در روابط کاری و خانوادگی خود تجربه خواهند کرد.

2. به شما کمک می کند همانطور به نظر برسید که دوست دارید

اگر شما هم تصاویر قبل و بعد افراد را در فیس بوک و یا اینستاگرام دیده باشید حتما متوجه شده اید که این روزها بسیاری از افراد در حال کار کردن بر روی تناسب اندام شان هستند. جالب ترین عکس ها متعلق به بانوانی است که در هر دو عکس خود وزن یکسان ولی اندامی کاملا متفاوت دارند. در واقع آن ها اصلا لاغرتر یا نحیف تر نشده اند، بلکه تنها بدنشان فرم بهتری یافته است.

اما این کار چگونه ممکن است؟ پاسخ دو کلمه است : وزنه زدن.

متاسفانه بسیاری از خانم ها زمانی به فکر تناسب اندام می افتند که وزن بالایی داشته و دچار چاقی هستند. همچنین برای کاهش وزن هم انتخاب اولشان ورزش های هوازی مانند ایروبیک است. این درحالی است که تناسب اندام صرفا به معنای کاهش وزن نبوده و تنها مختص کسانی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارند نمی باشد.

مطمعنا انجام ورزش های هوازی به همراه یک رژیم غذایی استاندارد در کاهش وزن و ایجاد اندام ایده آل شما می تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند اما بدون وزنه برداری و ورزش های قدرتی ماهیچه های شما شکل مناسبی نخواهد داشت و در پایان برنامه کاهش وزن اگرچه ممکن است به میزان قابل توجهی وزن کم کرده باشید اما هنوز اندام زیبایی را برای خود درست نکرده اید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از یک دوره کاهش وزن و رعایت رژیم های سنگین برنامه خود را رها کرده و مجددا دچار اضافه وزن می شوند.

در حقیقت اگر تمرینات قدرتی را به برنامه ورزش روزانه خود اضافه کنید متابولیسم کلی بدن را از طریق عضله سازی افزایش داده و همزمان چربی های بدن را نیز کاهش می دهید. در این صورت عضلات بهتری خواهید داشت و زمانی که در آینه خودتان را نگاه می کنید، متوجه خواهید شد که در عین نداشتن اضافه وزن عضلاتی ورزیده نیز دارید.

3. به شما کمک می کند روی سلامتی تمرکز کنید نه روی اعداد و ارقام

زمانی که نوبت به بحث سلامت و رژیم های غذایی می رسد به طور ناخودآگاه وسواس افراد نسبت به تمامی موضوعات مرتبط با این امر افزایش پیدا می کند و به سراغ کار هایی نظیر شمارش کالری، اندازه گیری روزانه وزن و … می روند.

غذاها را در ذهن خود به دو دسته خوب و بد تقسیم کرده و سعی می کنند از غذا های بد دوری کنند. علاوه بر این رسانه ها نیز بر عادات غذایی افراد تاثیر بسزایی داشته و باعث می شوند که برای داشتن یک رژیم اثر بخش، از الگو های معرفی شده در رسانه ها تا حد زیادی پیروی کنند. همه این کارها در نوع خود موثر هستند اما مسیر اصلی برای رسیدن به هدف نیستند.

زمانی که به سراغ تمرینات قدرتی نظیر وزنه زدن می روید به طور ناخودآگاه این مقیاس ها و دسته بندی ها را کنار گذاشته و تمرکزتان را به ورزش و تمرینات تان معطوف می کنید. مطمعن باشید در این صورت نه تنها موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد بلکه برای دیگران نیز به الگو تبدیل خواهید شد.

4. به شما کمک می کند که عشق به خودتان را تجربه کنید

وزنه زدن از بسیاری جهات هویت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که به همان سرعتی که می خواهید نمی توانید وزن کم کنید، ممکن است گمان کنید که متابولیسم بدن تان کند است. اما نبایستی به دنبال این گونه بهانه ها باشید تنها چیزی که می تواند شما را به هدف تان برساند و از دیگران متمایز سازد، تلاشی است که برای رسیدن به هدف تان از خود نشان می دهید.

زمانی که شروع به وزنه زدن می کنید هویت شما و تعریفی که از خود دارید کاملا دگرگون خواهد شد. شما به کسی تبدیل می شوید که راجع به خود می گوید : من شخصی هستم که از خودم مراقبت می کنم و حتما تمریناتم را انجام می دهم. همچنین خودتان خواهید دید که به مرور شروع به اجرای عادات سالم تری مانند خوردن سبزیجات بیشتر، 8 ساعت خواب شبانه روزی و مدیریت سطح استرس خود می کنید.

ناخودآگاه با اعتماد به نفس بیشتری در خیابان راه می روید و احساس کنترل بیشتری بر روی احساسات و رفتارهای خود خواهید داشت. در نهایت ، انجام تمرینات قدرتی باعث می شود که خودتان را در استانداردهای بالاتری حفظ کنید. این بالا رفتن سطح به تمام زمینه های زندگی شما تسری می یابد و در نهایت شما نسخه بهتری را از خود خواهید داشت.

5. به شما کمک می کند که محدودیت های خود خواسته تان را کنار بگذارید

یکی از رضایت بخش ترین نتایج حاصل از بلند کردن وزنه، مشاهده قدرت و توانایی های تان است. ممکن است شما خودتان را پیش از این آزمایش نکرده باشید یا حتی فکر نکنید که روزی می توانید چنین وزنه های سنگینی را بلند کنید اما با انجام این حرکت اعتبارتان نزد خودتان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در واقع وقتی در حال انجام تمرینات قدرتی هستید، چالشی بین شما و خودتان در می گیرد و این موفقیت باعث رضایت و خشنودی مضاعف شما می شود.

یکی از ویژگی های مثبت تمرینات قدرتی این است که میزان پیشرفت شما را به خوبی نشان می دهد. وقتی می توانید چیزی را که می خواهید بلند کنید متعجب و خوشحال خواهید شد این برای همه ما لازم است که از روال خود خارج شده و محدودیت های خودسرانه ای را که برای خود ایجاد کرده ایم از بین ببریم.

6. به شما کمک می کند که قدرتمندتر شوید

تمرین با وزنه باعث تقویت عضلات و استخوان های شما می شود.

خانم ها هورمونی به نام استروژن دارند که به حفظ تراکم استخوان آن ها کمک می کند. بانوان به طور معمول از 35 سالگی با پدیده کاهش تدریجی تراکم استخوان مواجه شده و در صورتی که به این موضوع بی توجهی کنند، در سنین بالاتر دچار پوکی استخوان می شوند.

پدیده ای که می تواند حتی تا زمان شکستگی استخوان هم ناشناس باقی بماند. در دوران پس از یائسگی فرآیند پوکی استخوان شتاب بیشتری پیدا می کند. در 5 تا 10 سال اول یائسگی زنان معمولا بین 25 تا 30 درصد تراکم استخوان خود را از دست می دهند.

اما اگر بین دهه های بیست و سی زندگی تان اقدام به انجام ورزش های قدرتی نظیر وزنه زدن کنید، می توانید میزان ابتلا به تراکم استخوان را در سال های پس از یائسگی تا حد قابل توجهی کاهش دهید. حفظ تراکم استخوان فعلی شما بسیار ساده تر از ساختن آن در زمانی است که میزان ترشح استروژن در بدن شما کم شده است.

به طور کل فعالیت هایی که شامل تمرینات تحمل وزن هستند هم برای حفظ سلامت استخوان ها و هم برای بهبود آن ها مهم هستند.

7. به شما کمک می کند سالخوردگی بهتری داشته باشید

وزنه برداری نه تنها باعث استحکام بیشتر استخوان ها می شود بلکه به شما کمک می کند تا سالخوردگی خوبی داشته باشید و تا حد ممکن با کیفیت زندگی کنید.

پیر شدن بخش اجتناب ناپذیری از زندگی است اما ما می توانیم انتخاب کنیم که آیا اجازه می دهیم عدد سن مان بر روی ما تاثیر بگذارد یا اینکه هر سال از نظر جسمی و روحی قوی تر خواهیم شد.

همه ما دوست داریم که تحت تاثیر سن قرار نگیریم و انجام ورزش های قدرتی یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به این هدف است. در واقع این نوع ورزش ها می تواند شما را به فردی جوان تر تبدیل کند. این کار سلامت ماهیچه ها را حفظ می کند و به شما کمک می کند که بر کارهای زندگی تسلط داشته باشید و از پس کارهای روزمره خود به آسانی برآیید.

به عبارت ساده تر هرچه بیشتر در داخل سالن ورزشی فعالیت و تلاش کنید بیرون از سالن ورزشی راحت تر و با کیفیت تر زندگی خواهید کرد.

8. به شما کمک می کند که از مصرف غذا های مورد علاقه خود لذت ببرید

این یکی از بهترین مزایای تمرینات قدرتی است. غذا خوردن در بسیاری از اقوام و ملت ها یکی از بهترین تفریحات است. هر فردی سالیانه به طور متوسط بین 1.5 تا 4.5 کیلو وزن اضافه می کند که بیشتر این اضافه وزن در تعطیلات رخ می دهد.

از سوی دیگر هرچه سن مان بیشتر می شود تمایل بیشتری به کم تحرکی خواهیم داشت. به همین دلیل است که افزایش وزن در میانسالی ما تسریع می شود حتی اگر رژیم غذایی ما تغییر چندانی نکرده باشد. کم تحرکی ناشی از سن باعث می شود به طور طبیعی وزن اضافه کنیم. اما خبر خوب این است که همه این ها کاملاً قابل پیشگیری است.

با انجام تمرینات قدرتی می توانید در عین حال که سلامتی خود را حفظ می کنید، غذاهای مورد علاقه خود را هم در حد استاندارد مصرف کنید و دچار افزایش وزن هم نشوید.

برنامه های مختلفی وجود دارد که به شما می گوید بایستی چه کار کنید اما رعایت سه نکته در انتخاب این برنامه ها ضروری است :

1. برنامه ای انتخاب کنید که متناسب با شرایط فعلی شما باشد نه آرزوهای تان

اگر فقط دو روز در هفته می توانید تمرین ورزشی داشته باشید برنامه ای را پیدا کنید که به اندازه همان دو روز حرکات و تمرینات متناسبی را به شما ارائه دهد اما در انتخاب برنامه خود دقت لازم را داشته باشید چرا که اگر برنامه ای را دنبال کنید که قادر به اجرای آن نباشید بدون شک باعث دلسردی و نا امیدی تان خواهد شد.

2. تمریناتی متناسب با شرایط خودتان داشته باشید و به برنامه تان پایبند باشید

تمرینات قدرتی متنوعی که متناسب با شرایط تان باشد پیدا کنید. اگر تمرینات تان نا مناسب باشد یا آن ها را منظم انجام ندهید می توانید مطمعن باشید که نتیجه نخواهید گرفت.

3. روی فرم بدن تان تمرکز کنید

این کار برای اطمینان از درگیر شدن و فعال سازی تمامی عضلات تان وهمچنین دور ماندن از مصدومیت و آسیب است. وزنه زدن به شما کمک می کند که بین ذهن و بدن تان ارتباط برقرار کنید.

اگر احساس می کنید که عضلات تان به خوبی درگیر نشده اند، قطعا همینطور است. بسیاری از فیلم ها و وب سایت ها هستند که به شما کمک می کنند در حین انجام تمرینات فرم بدن تان را درست کنید، در غیر این صورت می توانید از یک مربی با تجربه کمک بگیرید و مطمعن باشید که این کار ارزش هزینه کردن را دارد.

در ادامه بخوانید : فواید تمرین با وزنه برای بدن

منبع : lifehack