بیوگرافی و عکس های اینستاگرام جیک جیلنهال و نامزدش + حقایق جالب

جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal) با نام کامل “جیکوب بنجامین جیلنهال” بازیگر آمریکایی در تاریخ 19 دسامبر سال 1980 در لس آنجلس متولد شد. پدرش استیون جیلنهال، کارگردان سوئدی-انگلیسی و مادرش ناومی فونر فیلمنامه نویس یهودی می باشد.

قد جیک جیلنهال 1.83 متر است.

جیک جیلنهال
جیک جیلنهال

زندگی نامه جیک جیلنهال

جیک جیلنهال برادر مگی جیلنهال از بازیگران هالیوود است و نوه جیمی لی کرتیس بازیگر است. او در مدرسه هاروارد وستلیک لس آنجلس تحصیل و در سال 1998 فارغ التحصیل شد.

عکس جیک جیلنهال و خواهرش مگی جلینهال
عکس جیک جیلنهال و خواهرش مگی جلینهال

جیک جیلنهال یهودی است. او در نوجوانی به عنوان کار تابستانی مدتی به عنوان گارسون در رستوران کار کرده زیرا والدینش اصرار داشتند که جیک با شیوه زندگی سخت آشنا شود تا بتواند روی پاهای خود بایستد. او به خاطر این شیوه تربیتی خاص، قدردان پدر و مادرش است.

ازدواج و نامزد جیک جیلنهال

جیک جیلنهال در سال 2002 با کیرستن دانست آشنا شد. رابطه آن ها سال 2004 به پایان رسید. سال 2007 تا 2009 با ریس ویترسپون نامزد بود.

از اکتبر 2010 تا ژانویه 2011 با تیلور سویفت، خواننده آمریکایی رابطه داشت و از ژوئیه تا دسامبر 2013 با آلیسا میلر مدلینگ نامزد بود.

جیک جیلنهال و نامزدش آلیسا میلر
جیک جیلنهال و نامزدش آلیسا میلر

فیلم شناسی جک جیلنهال

جیک جیلنهال اولین بار در سن 11 سالگی و در فیلم حلقه بازان شهر (1991) بازی کرد، سپس در فیلم هایی همچون زن خطرناک (1993) و خانگی (1998) حضور یافت.

با نقش آفرینی در نقش اول فیلم آسمان اکتبر (1999) به چهره شناخته شده ای تبدیل شد و به خاطر بازی در فیلم دانی دارکو (2001) نامزد دریافت جایزه مستقل روح شد. او در این فیلم در نقش نوجوانی با مشکل روانشناختی ظاهر شده و با خواهر بزگترش مگی جیلنهال همبازی بود.

او سپس در فیلم هایی همچون دختر خوب (2002)، روز پس از فردا (2004)، کوهستان بروکبک (2005)، کله گنده (2005)، جارهد (2005) و گواه (2005) ظاهر شد.

درخشش او در فیلم “کوهستان بروکبک” تحسین منتقدان را برانگیحته و جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک را برایش به ارمغان آورد. او در این فیلم با هیث لجر همبازی بود.

عکس جیک جیلنهال و هیث لجر
عکس جیک جیلنهال و هیث لجر

از دیگر فیلم های جیک جیلنهال می توان به زودیاک (2007)، شاهزاده پارسی (2010)، عشق و داروهای دیگر (2010)، کد منبع (2011)، آخرین گشت (2012)، زندانیان (2013)، شبگرد (2014)، چپ دست (2015) و حیوانات شبزی (2016) اشاره کرد.

جیک جیلنهال برای بازی در فیلم “عشق و داروهای دیگر” و “شبگرد” نامزد دریافت جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

حقایق جالب درباره جک جیلنهال

ثروت جیک جیلنهال 65 میلیون دلار برآورد شده است.

در اوقات فراغت به چوبکاری و آشپزی می پردازد.

صدای نرم، هیکل ورزیده و چشمان آبی از ویژگی های ظاهری او می باشد.

جیلنهال پدر خوانده ماتیلدا رز لجر، دختر هیث لجر و میشل ویلیامز است.

در پاسخ به سوالی درباره بودایی بودن جیلنهال، اعلام کرد که بودایی نیست اما تمرینات ذهنی و مراقبه روزانه انجام می دهد.

پدرش دارای تبار انگلیسی، سوئدی، سوئیسی، آلمانی، ولزی و فرانسوی است.

والدینش در سال 2009 از هم طلاق گرفتند.

جشن Bar Mitzvah جیلنهال در میان افراد بی خانمان برگزار شد، زیرا خانواده اش معتقد بودند پسرشان باید از کودکی با فقر و بی خانمانی آشنا شود. ( این جشن از مراسم یهودیان است که در سن 13 سالگی پسران برگزار می شود)

مدتی غریق نجات بود.

با ناتالی پورتمن و برایس دالاس هاوارد و جنیفر آنیستون دوستی نزدیک دارد.

به علت آسیب دیدن توبی مگوایر (بازیگر نقش مرد عنکبوتی) در فیلم سیبیسکوت (2003)، جیک جیلنهال برای مرد عنکبوتی 2 (2004) انتخاب شد، اما در حالی که جینلهال در حال آماده شدن برای این نقش بود توبی مگوایر بهبود پیدا کرد و این نقش به او بازگردانده شد.

جیک جیلنهال و مت دیمون هر دو گزینه های مورد نظر برای نقش “جک سالی” در آواتار بودند اما در نهایت این نقش به سم ورثینگتون رسید.

برای نقش “فرودو بگینز” در ارباب حلقه ها تست داد اما این نقش به الیجا وود رسید.

به نقش بروس وین در فیلم بتمن آغاز می کند (2005) علاقه داشت و برای آن تست داد.

با پیتر سارسگارد، همسر خواهرش، در فیلم “جارهد” همبازی بوده است.