حاشیه امن چیست و راه های خارج شدن از آن کدامند؟

کامفورت زون (Comfort zone) چیست؟

آیا تا به حال چیزی در مورد محدوده امن شنیده اید؟ بر اساس تعاریف ارائه شده محدوده امن یک فضای رفتاری است که فعالیت ها و رفتار های شما را متناسب با روال و الگو هایی پیش می برد که استرس و خطر را به حداقل میزان ممکن تجربه کنید.

کامفورت زون چیست؟
کامفورت زون چیست؟

کارهای زیادی از جمله تمیز کردن خانه، آشپزی، مطالعه و تماشای فیلم در این فضا می گنجند چرا که فرد در حین انجام آن ها کمترین میزان استرس و اضطراب را تجربه می کند بنابراین همانطور که متوجه شدید اصلی ترین عبارات در رابطه با این اصطلاح استرس و خطر است.

در محدوده های آشنا قطعا احساس آشنایی، اطمینان و امنیت بیشتری وجود دارد اما وقتی از منطقه راحتی خود خارج می شویم، خود را در معرض احتمال استرس، خطر و حتی شکست قرار می دهیم اما چگونه از منطقه امن خارج شویم؟

انسان ها از دایره راحتی خود خارج می شوند تا در اصل ریسک کنند در حالی که اصلا مطمئن نیستند که چه اتفاقی خواهد افتاد و واکنش آن ها چگونه خواهد بود اما افراد این کار را انجام می دهند چرا که بزرگترین درس های زندگی را تنها در این صورت کسب خواهند کرد.

بیشترین دستاورد های ما و به یاد ماندنی ترین درس هایی که از زندگی گرفته ایم در خارج از منطقه امن ما اتفاق می افتد. علاوه بر این زندگی کردن در خارج از منطقه امن باعث می شود که انسان ها فعال و پویا بوده و رشد بیشتری در تمام ابعاد روحی و شخصیتی داشته باشند. واقعا زندگی کردن بدون این که درسی از وقایع مختلف آن آموخته باشیم چه فایده ای دارد؟

در این مقاله قصد داریم که شما را با کار هایی که انجام دادن آن ها کمک می کند تا از حاشیه امن خود خارج شده و به رشد و پیشرفت برسید آشنا سازیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. کارهایی که شما را می ترساند فهرست کرده و سعی کنید، انجام دهید

تمام کار هایی که شما را می ترساند در لیست خود بیاورید و سعی کنید آن ها را تک به تک انجام دهید. به عنوان مثال اگر از صحبت کردن در مقابل جمع می ترسید سعی کنید مطالب درسی ای را که می خوانید برای چند نفر از دوستان تان شرح دهید یا اگر از رو به رو شدن با کسی که به شما صدمه بدی را وارد کرده واهمه دارید، بروید و فقط با او رو به رو شوید.

تصور کنید که اگر همه ما به جای فرار از ترس های مان سعی کنیم که با آن ها روبرو شویم این امر تا چه حد می تواند باعث پیشرفت ما در زندگی شده و فرصت های مختلفی را در مقابل ما قرار دهد.

بنابراین هر چه زودتر سعی کنید با ترس هایتان رو به رو شوید خیلی سریع تر می توانید اتفاقات بهتری را در زندگی تان در آغوش بکشید.

2. یک مهارت جدی و کاربردی را بیاموزید و یا در آن پیشرفت کنید

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که یادگیری مهارت های کابردی و جدید، در عین داشتن رابطه های اجتماعی قوی می تواند به افراد کمک کند که حتی درسنین بالاتر نیز همچنان ذهنی فعال و پویا داشته باشند.

بنابراین هر روز به خودتان فشار بیاورید تا چیز های جدیدی را یاد بگیرید و تسلط بیشتری بر مهارت های خود پیدا کنید.

به عنوان مثال خود را تحت فشار قرار دهید تا یاد بگیرید که چگونه ساز های مختلف موسیقی را بنوازید و یا برنامه های جدید رایانه ای را که برای شما دلهره آور است بازی کنید.

این می تواند یک چالش برای یادگیری باشد اما انسان تنها زمانی که با چالش های روحی مداوم روبرو می شود می تواند خود را بهبود ببخشد.

3. هر روز با افراد جدیدی ارتباط برقرار کنید

این کار ممکن است سخت به نظر برسد اما در واقع ارتباط برقرار کردن با انسان های جدید کاری غیر ممکن نیست. فقط سعی کنید در طول روز خود به یک انسان جدید سلام کنید و با جملاتی در مورد هوا، غذا و یا هرچیز دیگری صحبت با وی را ادامه دهید.

لبخند زدن و توجه به آن شخص را فراموش کنید. اکثر انسان ها از این گونه تعاملات استقبال می کنند از کجا معلوم است که یکی از این انسان ها به دوستی ارزشمند برای شما مبدل نشود؟

4. از شخصی که شما را می شناسد بخواهید که رفتار های شما را نقد کند

این کار هم کار راحتی نیست زیرا شنیدن خطاها و کاستی های تان از زبان دیگران و کشف برخی از عادت های ناخودآگاه تان می تواند تا حدی ترسناک باشد و به شجاعت زیادی نیاز دارد با این حال اگر بتوانید که صبر کنید تا خود را از منظر دیگران ببینید می توانید چیزهای زیادی را در مورد خودتان بیاموزید و روابط و رفتارهایتان را بهبود ببخشید.

شنیدن حقیقت به معنای واقعی می تواند در مسیر رشد شخصیتی و خود آگاهی به هر انسانی کمک کند.

5. هر روز به یک غریبه یک تعارف واقعی بزنید!

مردم عاشق تعارف هستند و گفتن مطالب قشنگ می تواند به آن ها احساس خوبی بدهد. سعی کنید این کار را انجام دهید و به انسان ها این احساس مطلوب را هدیه دهید چرا که در نتیجه انتقال این انرژی مثبت به دیگران خودتان نیز احساس خوبی پیدا خواهید کرد.

هر چند که این کار خارج از دایره راحتی شماست اما امتحان کردن آن بدون شک ارزشش را دارد.

6. به باشگاه سری بزنید و ظاهر بدنی خودتان را تغییر دهید

دنیای داخلی ما – افکار و عقاید ما – تاثیر زیادی در زندگی مان می گذارد حتی دنیای بیرونی ما نیز تحت تاثیر دنیای درونی مان است.

ویژگی هایی نظیر ظاهر بدنی و الگوهای رفتاری ما، تحت تاثیر افکار و عقایدمان است. بنابراین می توانید با تغییر افکارتان هم ظواهر و هم باطن زندگی تان را تغییر دهید. پیشنهاد می کنیم که به سراغ ورزش بروید، وزن و شکل ظاهری خود را تغییر دهید حتی مدل موی خود را عوض کنید و یا در سبک پوشش تان تغییر ایجاد نمایید.

به دنبال ظواهر عجیب و غریب نباشید و مطمعن باشید که یک ظاهر ساده می تواند اعتماد به نفس بیشتری به شما بدهد.

ممکن است در ابتدا ایجاد این تغییرات قدری برایتان دشوار باشد اما شما یک پیام قدرتمند برای خود درونی تان بفرستید و به خودتان یادآور شوید که به اندازه کافی قوی و شایسته هستید.

7. مطالبی را مطالعه کنید که مردم معمولا نمی خوانند

بعضی ها خیلی اهل مطالعه نیستند. سعی کنید که شما یکی از آن ها نباشید. هرچه بیشتر مطالعه کنید بهتر است. به واسطه مطالعه کردن خودتان را از گروه بزرگی از انسان ها متمایز سازید.

در مطالعه کردن نیز قدری دقت به خرج دهید و سراغ مطالبی بروید که عامه مردم نسبت به آن ها بی اطلاع هستند شاید به این دلیل توسط دیگران مورد تمسخر قرار بگیرید اما توجه نکنید و اجازه دهید دیگاه ها و اندیشه های بدیعی در شما شکل بگیرد.

علاوه بر این مطالعات مختلف نشان می دهد که مطالعه کردن به طور موثری باعث تقویت قوای مغز و جلوگیری از وقوع آلزایمر در سنین بالا می شود.

8. گاهی اوقات از تکنولوژی فاصله بگیرید

بیایید با خودمان رو راست باشیم زندگی امروز ما تا حد زیادی در احاطه تکنولوژی ها و فن آوری های مختلف است و ما مانند مسخ شدگانی تحت تاثیر جادوی فن آوری هستیم.

این سوالاتی است که هر روزه در ذهن بسیاری از ما وجود دارد و به دنبال پاسخ آن به تعامل با تکنولوژی رو می آوریم : فلانی چه پستی در اینستاگرام گذاشته؟، فلان خواننده آهنگ جدید خود را در کدام کانال مجازی بارگذاری کرده است؟  و …

مردمان دنیای امروز بیشتر از هر زمانی در طول تاریخ مبتلا به استرس و اضطراب هستند و این هدیه دنیای تکنولوژی ها برای بشر است.

پس برخی از روز ها را به طور کامل از تکنولوژی فاصله بگیرید و به روح و جسم تان اجازه استراحت دهید.

9. بعد از ظهر ها، چرت کوتاهی بزنید

این که بعد از ظهر ها چرت کوتاهی بزنید شاید در زندگی پر مشغله امروز به نظر قدری احمقانه برسد به خصوص اگر کسی در اطراف شما این کار را انجام ندهد ولی شما این کار را بکنید و از سود آن بهره مند شوید.

فقط 20 دقیقه خواب باعث افزایش هوشیاری تان می شود. یک چرت 30 دقیقه ای کمک می کند که از نظر جسمی بهبود یابید و 50 دقیقه خواب عصرانه بالا رفتن خلاقیت تان را در پی دارد.

10. فعالیت جسمی داشته باشید

فعالیت جسمی می تواند شامل رقص، آهسته دویدن، شنا، یوگا و یا حتی فقط پیاده روی باشد. به کارهایی مشغول شوید که دوست شان دارید.

در آخر هفته فعالیت های ورزشی بیشتری داشته باشید، دوچرخه سواری کنید، بدمینتون، تنیس و یا بانجی جامپینگ را امتحان کنید.

همچنین سعی کنید تمام کار هایی را که دوست دارید در طول زندگی خود انجام دهید، لیست کنید. کارهایی مانند سفر به مکان های خاص، اجرای ماراتن، رانندگی در جاده های مختلف و … .

هر روز کارهایی را برای رسیدن به این اهداف انجام دهید و مطمعن باشید که این یک راه خوب برای خروج از دایره راحتی تان است.

منبع : lifehack