چگونه از منطقه امن خود خارج شویم؟

برای بسیاری از آدم ها زندگی روزمره به این شکل رقم می خورد که از خواب بر می خیزند، به سر کار می روند، به خانه باز می گردند، آشپزی می کنند، کارهای مربوط به خانه را انجام می دهند، برای خواب شب آماده می شوند و روز بعد دوباره همین برنامه کمابیش تکرار می شود.

چگونه از منطقه امن خود خارج شویم؟
چگونه از منطقه امن خود خارج شویم؟

اما برای عده محدودی از انسان ها این چرخه کسالت بار در زندگی وجود ندارد. زندگی آن ها همواره با اتفاقات هیجان انگیز همراه بوده و پر است از تجربیات جدید.

به راستی چه چیزی زندگی این افراد را از سایرین متمایز می سازد؟ پاسخ این است : تلاش و ریسک پذیری.

در حقیقت بسیاری از ما با وجود این که زحمت فراوانی برای زندگی خود می کشیم هیچ گاه حاضر نمی شویم که برای رسیدن به شرایط بهتر از حاشیه امن (کامفورت زون) خود و روزمرگی های هر روزه مان فاصله گرفته و با ریسک پذیری روند جدیدی را در زندگی مان آغاز نماییم.

اما ریسک پذیری به چه معناست؟

ریسک پذیری به معنای در نظر گرفتن تمامی سختی ها و موانع و تلاش برای رسیدن به نتایج عالی در هر موضوعی است.

در این مقاله قصد داریم که راه های خارج شدن از حاشیه امن که می تواند میزان ریسک پذیری و تلاش را در شما افزایش دهد، آشنا سازیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. متعهد باشید

انجام این کار، خود یک تلاش جدی است. متعهد شدن به یک دوره تمرین نیاز دارد ولی موفق شدن در انجام این کار به شما کمک می کند که بر هرگونه مانعی که بر سر راه تان وجود دارد غلبه کرده و در دستیابی به اهداف تان قدرتمندتر عمل کنید.

اما اگر نتوانید فردی متعهد باشید مانند یک انسان بی انگیزه و بی هدف خواهید بود که توان انجام هیچ کاری را ندارد. دستیابی به هرگونه موفقیتی در زندگی در گرو تعهد داشتن است. افراد متعهد معمولا افراد شاد و موفقی هستند که برای اهداف خود در زندگی از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.

2. از طرد شدن هراس نداشته باشید

این یک راز دیگر است که بایستی بدانید. هر یک از ما ممکن است که با انسان های زیادی در طول زندگی مان آشنا شویم.

ارتباط با انسان ها می تواند سرآغاز تغییرات مختلفی در زندگی ما باشد اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است ما شخص مطلوبی برای برخی از افراد نباشیم و یا به عبارت بهتر، ممکن است برخی از افراد از ارتباط با ما لذت نبرند و تمایل به ترک رابطه داشته باشند.

ما باید آمادگی طرد شدن از جانب دیگران را داشته و از این موضوع هراسی نداشته باشیم این به معنای کمبود یا ایرادی در ما نیست. انسان های زیادی هستند که ما را فرد مطلوبی برای ارتباط می دانند و از ارتباط با ما استقبال خواهند کرد.

پس به صرف نگرانی از طرد شدن توسط آدم ها، نبایستی درهای ارتباط با دنیا را بر روی خود ببندیم.

3. ریسک کردن را با سرمایه گذاری برای خودتان آغاز کنید

وقتی به این کار فکر کنید، خواهید دید که موضوعات متنوعی برای آغاز کردن وجود دارد. می توانید با یک گروه موسیقی، یک تیم فرهنگی، یک بستنی فروشی یا یک نانوایی کارتان را شروع کنید! لیست بی پایان است، پس فکر کنید و تصمیم بگیرید.

این یک کار بزرگ است و مطمعنا در آن ریسک زیادی وجود دارد اما همیشه می توان با افزایش دانش در مورد هر کاری میزان ریسک را در آن کار کاهش داد.

شروع یک سرمایه گذاری جدید همیشه با برخی ناراحتی ها و ناکامی ها همراه است اما موفقیت هایی نیز وجود دارد که تنها زمانی می توانید به آن ها برسید که تلاش خود را آغاز کرده باشید.

خلق اتفاقات جدید و شگفت انگیز نکته ای بسیار مهم و اساسی در زندگی است. به هیچ عنوان توانایی های خودتان را نادیده نگیرید و فقط قبل از شروع هر کاری در مورد آن آموزش دیده و دانش تان را ارتقا دهید.

4. ریسک دنبال کردن رویاهای تان را بپذیرید

مطمعنا هستند کسانی که پول و سرمایه کافی را برای محقق ساختن رویاهای شما داشته باشند پس چرا برای جذب این حمایت های مالی کاری نمی کنید؟

حتما به این دلیل است که دیگران این کار شما را به اندازه کافی امن و پایدار نمی دانند. خب باید بگوییم در دنیای امروز هیچ کاری کاملا امن نبوده و به اندازه کافی آینده آن قابل پیش بینی نیست.

پس به شما پیشنهاد می کنیم که حتما روی رویاهای تان کار کنید. اگر می توانید جذب سرمایه کنید و اگر موفق به این کار نشدید خودتان برای محقق ساختن آن ها، آنچه را در توان دارید به کار ببندید.

وقتی برای کاری اشتیاق داشته باشید مطمعن باشید که می توانید در انجام آن موفق باشید. انجام کارهای کوچک بهتر از هیچ کاری انجام ندادن است.

اگر دیدید که حتی یک نفر حاضر است در مواجهه با رویاهای شما پولی را پرداخت کند مطمعن باشید که دیگرانی هم هستند که این کار را انجام دهند پس رویاهای تان را جدی بگیرید و فکری برای آن ها بکنید.

5. گوش تان را بر روی حرف مردم ببندید

افراد غیر کارشناس معمولا نظرات مختلف و ناکارآمدی دارند. برخی از حرف های آن ها هیچ پایه و اساسی ندارد و تعجب می کنید که چگونه به ذهن شان رسیده است.

پس لزومی ندارد که آن ها را در جریان کارهایی که تصمیم به انجامشان دارید قرار دهید. آن ها معمولا نمی توانند کمکی به شما کنند این خودتان هستید که می دانید دارید چه کار می کنید و دیگران چیزی از محرک ها، انگیزه ها، استعداد و امکانات شما نمی دانند.

پس برای این که از صحبت ها و نظرات بی فایده افراد غیر متخصص در امان باشید در وهله اول، همه اطرافیان را در جریان امور خود قرار ندهید و از سوی دیگر، گوش خود را بر روی نظرات و حرف های آن ها بسته و با تمرکز به راه خود ادامه دهید.

6. کارهایی را که قادر به انجام آن ها نیستید، انجام دهید

بسیاری از انسان ها در شرایطی که فشار زیادی بر دوش آن هاست، عملکرد بهتری دارند. آن ها اگر قلبا متعهد به انجام کاری شوند حتما از پس انجام آن برخواهند آمد. حتی در این شرایط آن ها توان زیادی برای یادگیری چیز های جدید نیز پیدا می کنند.

بنابراین اگر گمان می کنید که توانایی انجام کاری را ندارید به شما پیشنهاد می کنیم که خودتان را ملزم و متعهد به انجام آن کنید و سپس نتیجه را ببینید و حیرت کنید.

7. سعی کنید مهارت های جدیدی را به طور کامل فرا بگیرید

از بین مهارت های جدیدی که به آن ها علاقه دارید یک یا چند مورد را انتخاب کنید و تلاش کنید تا به طور کامل آن ها را فراگیرید. زمان هایی از روزتان که معمولا بی کار هستید و بی هدف می گذرانید را به یادگیری این مهارت ها اختصاص دهید.

توجه داشته باشید که داشتن علاقه در یادگیری بسیار مهم است. شما زمانی می توانید مشتاق به یادگیری باشید که علاقه ای عمیق در وجودتان ریشه داشته باشد.

8. علاقه به خرج دهید

برای کارهایی که انجام می دهید، افرادی که با آن ها آشنا می شوید، اهدافی که دنبال می کنید و به طور کل برای دنیای اطراف تان، علاقه به خرج دهید چرا که در این صورت خواهید توانست بهترین عملکرد را داشته باشید.

مهم است که وقت خود را صرف صحبت کردن با اطرافیان مان کنیم تا بتوانیم آن ها را به خوبی درک کنیم.

به چالش ها و مشکلات دوستان و یا اعضای خانواده خود اهمیت دهید و سعی کنید با راهنمایی صحیح و تشویق، آن ها را در حل مشکلات شان یاری دهید.

ما برای زندگی بر روی این زمین انتخاب شده ایم که به یکدیگر محبت کنیم و اگر خودمان و دیگران را از این موهبت بزرگ محروم کنیم به طور غیر قابل جبرانی صدمه خواهیم خورد.

9. چیز های غیر معمول بخورید

10. از تجربیات و مشکلات خود درس بگیرید

همه ما در زندگی در موقعیت هایی قرار می گیریم که برایمان تازگی دارند و ما را مجبور می کنند که از تجربیات گذشته خود برای مدیریت شرایط استفاده کنیم.

رهبران بزرگ همیشه می دانند که بایستی از تجربیات مختلف درس گرفت و به کمک آن ها از سد چالش های مختلف به بهترین نحو عبور کرد.

وارن بافت، یکی از ثروتمندترین افراد جهان و یکی از پر آوازه ترین سرمایه گذاران و اقتصاد دانان است. وی در زندگی کاری خود با ضرر های مالی سنگینی مواجه شده است که آن ها را نتیجه انتخاب ها و سرمایه گذاری های نادرست خود می داند که به اذعان خودش از آن ها درس های بزرگی گرفته است.

برای این که بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید، درس هایی را که از مشکلات خود می گیرید یادداشت کنید. این درس ها را به عنوان مرجع در نظر بگیرید و بدانید که اتفاقات مشابه در آینده نیز رخ خواهد داد.

منبع : lifehack