دندان های حساس را چه باید کرد؟ | راه های درمان دندان های حساس چیست؟

اگر دندان های حساس دارید، تنها نیستید چون تخمین زده می شود که 60٪ از همه آمریکایی ها مشکل یکسانی دارند و به نظر می رسد که زنان 1.8 برابر بیشتر از مردان دچار این مشکل می شوند.

درمان دندان های حساس
درمان دندان های حساس

حساس شدن دندان می تواند برای هر گروه سنی، از نوجوانی تا بزرگسالی مشکل ایجاد کند اگرچه به نظر می رسد اکثر افراد بین سنین 20 تا 40 سالگی این مشکل را تجربه می کنند.

شاید تعجب کنید که علت دندان حساس چیست اما واقعیت این است که وقتی برخی نواحی دندان به نام عاج و مینای دندان از بین می روند اعصاب در معرض قرار گرفته و این منجر به درد، لرزش و احساس کلی ناراحتی می شود.

عاج و مینای دندان ممکن است در اثر موارد مختلفی از جمله غذا، عدم مسواک زدن صحیح، درجه حرارت بالا یا پایین انواع غذا و نوشیدنی ها و از بین رفتن لثه ها آسیب ببینند.

در ادامه این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم که چگونه دندان های حساس را درمان کنیم؟ با پرشین استار همراه باشید؛

1. با مسواک زدن منظم از ایجاد پلاک دندان جلوگیری کنید

اگر مسواک نزنید احتمال ایجاد پلاک روی سطح دندان وجود دارد. این پلاک سخت شده و ماده ای اسیدی نیز آزاد می کند که می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند.

مطمئن شوید که روزی دو بار و هر بار دو دقیقه دندان ها را به طرز صحیحی مسواک می زنید.

2. از خمیر دندان مناسب برای دندان های حساس استفاده کنید

توصیه می شود که برای درمان دندان های حساس از خمیر دندان های مناسب برای دندان های حساس استفاده کنید؛ آن ها معمولا حاوی نیترات پتاسیم و کلرید استرانسیوم هستند که هر دو به عدم حساس شدن انتهای عصب در نواحی عاج کمک می کنند.

3. از دهانشویه حاوی مقادیر بالای فلوراید بالا استفاده کنید

متخصصان به ما می گویند که فلوراید در واقع می تواند مینای دندان را که ممکن است توسط اسید های باکتری به خطر بیفتد، تقویت کند. محققان دریافته اند که در هنگام وجود فلوراید، باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند غیر فعال می شوند.

4. دندان قروچه را درمان کنید

شاید خیلی به این موضوع اهمیت ندهید اما دندان قروچه، احتمال حساس شدن دندان ها را افزایش می دهد. اگر از این مشکل آگاه هستید، از دندانپزشک خود بخواهید که برای شما محافظ دندان در هنگام خواب بسازد.

5. مراقب سفید کننده دندان های خود باشید

اگرچه سفید کردن دندان ها نباید به دندان شما آسیب برساند اما برخی مطالعات نشان می دهند که اگر مجرای مایع حاوی پراکسید هیدروژن باشد ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. دندانپزشکان باید به مردم هشدار دهند که برخی از تغییرات ممکن است در مینای دندان ایجاد شود که باعث حساس شدن آن ها شود.

توصیه می کنیم که تا حد امکان از روش های طبیعی برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید.

6. از خوردن غذا و نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید

مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی باعث آسیب دندان و در نتیجه حساس شدن دندان ها می شوند؛ رایج ترین غذاها و نوشیدنی های اسیدی مرکبات مانند پرتقال، شراب، سرکه، سس سالاد و ماست هستند.

نکته مفید استفاده از نی هنگام نوشیدن مایعات اسیدی است. همچنین می توانید دهان خود را بعد از خوردن مقداری غذای اسیدی با آب یا شیر بشویید زیرا این امر می تواند میزان اسید شناور در اطراف دندان های شما را کاهش دهد.

7. دقت کنید چه موقع مسواک می زنید

ممکن است شما هم از آن دسته افرادی باشید که بلافاصله بعد از غذا خورد مسواک می زنند اما بهتر است بدانید که اکنون دندان پزشکان به ما می گویند بهتر است تا نیم ساعت بعد از خوردن غذا از مسواک زدن، خودداری کنید چون این امر می تواند تمام اسید را عمیق تر به لایه عاج منتقل کند.

8. از دندانپزشک خود بخواهید که بر روی دندان ها یک لایه ژل فلوراید بزند

اگر همه چیز را امتحان کرده اید و تاکنون بهبودی احساس نکرده اید، از دندانپزشک خود بخواهید که مقداری ژل فلوراید بر روی دندان های شما بمالید. لایه های فلوراید می توانند لایه ی محافظتی را در اطراف نواحی ظریف عاج ایجاد کنند.

9. قبل از خواب مقداری خمیر دندان بر روی دندان ها بمالید

اگر دندان های حساس قبل از خواب شما را آزار می دهند، سعی کنید مقداری خمیر دندان مخصوص را با انگشت خود بر روی دندان های حساس بمالید.

10. از دندانپزشک در مورد پیوند لثه سوال کنید

اگر هیچ کدام از این روش ها به درمان دندان های حساس کمک نکرده، زمان آن رسیده که پیوند لثه انجام دهید.

اگر درد ناشی از، از بین رفتن بافت لثه باشد و ریشه ها در معرض قرار بگیرند شاید عاقلانه باشد که پیوند لثه انجام دهید.

منبع : lifehack