برای درمان کمردرد در دوران بارداری چکار کنیم؟

کمردرد و درد لگن از شایع ترین مشکلاتی هستند که در دوران بارداری به وجود می آیند. حدود نیمی از زنان باردار از علائم کمردرد شکایت می کنند.

روش های درمان کمردرد دوران بارداری
روش های درمان کمردرد دوران بارداری

برخلاف تصور رایج، کمردرد تنها در اواخر دوران بارداری مشکل ایجاد نمی کند. در حقیقت، بروز کمردرد در حدود هفته های 18 تا 24 دوران بارداری در حالی که جنین در حال رشد و وزن گیری است ایجاد می شود و ممکن است تا 6 ماه پس از زایمان هم ادامه پیدا کند.

در ادامه این مقاله با علل کمردرد زنان درد دوران بارداری و راه های و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

علت کمردرد در دوران بارداری چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود خانم ها در دوران بارداری کمردرد را تجربه کنند و یکی از مهم ترین آن ها افزایش وزن است. در دوران بارداری زنان به طور بالقوه افزایش وزن چشمگیری را تجربه می کنند.

این افزایش وزن جدید در اطراف شکم ایجاد شده و باعث ایجاد تغییراتی در وضعیت طبیعی افراد می شود. این فشار بیشتری را روی کمر وارد می کند که اغلب باعث درد در این ناحیه می شود.

با این وجود، گاهی اوقات درد کمر ممکن است جدی تر باشد. درد کمر می تواند نتیجه انقباضات رحمی باشد و می تواند نشانه زایمان زودرس باشد. علائم اولیه زایمان می تواند باعث کمردرد شود. اگر درد می آید و می رود، می تواند نشانه زایمان زودرس باشد و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان کمردرد دوران بارداری

1. ورزش

یکی از بهترین راه های جلوگیری از کمردرد ، ورزش کردن است. تقویت عضلات کمر و بهبود آمادگی جسمانی کلی می تواند به شما کمک کند وزن اضافی کودک را راحت تر تحمل کنید و از کمردرد جلوگیری می کند.

برخی از بهترین تمرینات برای زنان باردار پیاده روی، شنا و دوچرخه ثابت است. قبل از شروع هر روال ورزشی با پزشک یا فیزیوتراپ خود در مورد اینکه کدام ورزش ها برای شما و کودک شما بی خطر است صحبت کنید.

2. ماساژ درمانی

هیچ چیز مانند یک ماساژ خوب برای شل کردن عضلات و تسکین تنش در بدن وجود ندارد. یک ماساژ خوب می تواند به شما در آرامش عضلات پر تنش کمک کند.

هنگامی که عضلات شل شود و استرس کمتری پیدا کردید کم کم کمردرد شما هم تسکین پیدا می کند.

3. کمپرس آب گرم و سرد

قرار دادن کمپرس های گرم و سرد راهی آسان برای کمک به کمردرد است؛

هر روز یک کمپرس سرد را بر روی ناحیه دردناک کمر به مدت 20 دقیقه قرار دهید پس از آن یک کمپرس گرم بر روی همان نقطه بگذارید و این کار را به صورت متناوب ادامه دهید.

4. بهبود وضعیت

هنگام بارداری، فشار اضافی به ستون فقرات وارد می شود و مجبور می شوید وزن اضافی را تحمل کنید.

در حالی که مشغول کار یا نشستن هستید، سعی کنید حوله ای را در قسمت کوچک پشت خود قرار دهید و یک تلاش آگاهانه برای نشستن مستقیم در هر زمان انجام دهید. این به شما کمک می کند وضعیت خوبی را حفظ کنید و فشار اضافه شده به ستون فقرات خود را کاهش داده و در نتیجه درد کمتری پس از یک روز طولانی تجربه می کنید.

5. مراجعه به پزشک

اگر درد شما شدید است باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما قادر خواهد بود تا هم به سلامتی شما و هم به سلامتی کودک شما توجه کند تا مشخص کند که آیا چیزی جدی تر اتفاق می افتد یا خیر و سپس می تواند یک روش درمانی بهتر را برای شما انجام دهد که بتواند از درد شما کمک کند و در عین حال اطمینان حاصل کند که فرزند متولد نشده شما نیز در امان است.

6. استفاده از بالش بین زانو ها

بالش های پشتیبان بخصوص هنگام نشستن یا خوابیدن در شب می تواند بسیار مفید باشد. زنان باردار مبتلا به کمردرد معمولا هنگام خوابیدن باید یک بالش بین زانو های خمیده خود قرار دهند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

روش های پیشگیری از کمردرد در دوران بارداری

علاوه بر مراحل فوق، شما همچنین باید بطور فعال سعی کنید از بروز کمر درد جلوگیری کنید. فقط با چند تغییر در شیوه زندگی می توانید بسیاری از دلایل کمردرد را قبل از وقوع آن ها متوقف کنید.

اگر باید چیزی را از روی زمین انتخاب بردارید خم نشوید. در عوض، پاهای خود را به حالت چمباتمه خم کنید و چیزی را از روی زمین بردارید.

از پوشیدن کفش های پاشنه بلند در دوران بارداری خودداری کنید چون فشار زیادی بر روی کمر وارد می کنند.

تا حد امکان از پله بالا و پایین نروید چون فشار زیادی را بر روی کمر وارد می کند.

وقتی به رختخواب می روید از خوابیدن روی پشت خود خودداری کنید. بسیاری از پزشکان در مورد خوابیدن در وضعیت s را توصیه می کنند.

منابع : lifehackverywellfamily