چرا و چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنم؟

دندانپزشکی
دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی بدن می باشد که تا حد زیادی به مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان و رعایت سایر موارد بهداشتی بستگی دارد اما با مراجعه منظم به دندانپزشک است که می توان به طور کامل آن را تضمین کرد.

مراقبت از دهان، دندان ها و لثه تنها به دوره خاصی از زندگی محدود نمی شود بلکه یک تعهد مادام العمر است که از دوران کودکی آغاز شده و تا سنین سالمندی ادامه دارد و دندانپزشک تنها فردی است که برای پایبند بودن به این تعهد و پیشگیری از مشکلات دهان و دندان در تمام این مدت به او نیاز خواهید داشت!

پوسیدگی دندان و بیماری های لثه نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان بسیار شایع است، شاید باور نکنید اما:

 • تقریبا همه بزرگسالان و بین 60 تا 90 درصد کودکان مدرسه ای حداقل یک دندان کرم خورده دارند
 • بین 15 تا 20 درصد بزرگسالان 35 تا 44 ساله به بیماری های شدید لثه مبتلا هستند
 • حدود 30 درصد افراد مسن بین 65 تا 74 ساله در سراسر دنیا هیچ دندان طبیعی ندارند
 • در اکثر کشورها از هر 100 هزار نفر بین 1 تا 10 نفر به سرطان دهان مبتلا هستند

زیرا اغلب افراد گمان می کنند تا زمانی که دچار دندان درد یا مشکل دیگری در ناحیه دهان و لثه نشده اند نیازی به مراجعه به دندانپزشک نمی باشد در حالی که طبق توصیه آکادمی کودکان آمریکا والدین باید در همان روزهای بعد از تولد کودک خود را برای معاینه به دندانپزشکی ببرند.

مراجعه به دندانپزشکی از ابتدای دوران کودکی اهمیت زیادی دارد زیرا حتی کودکان و به خصوص آن هایی که از شیشه شیر استفاده می کنند به دلیل باقی ماندن قند شیر لابه لای دندان ها در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند.

وظایف دندانپزشک چیست؟

برخی وظایف مهم دندانپزشک عبارت است از:

1. پیشگیری از مشکلات دهان و دندان

دندانپزشک با معاینه کامل دهان، دندان و لثه و ارائه توصیه های لازم برای حفظ سلامت دندان ها از جمله مسواک زدن درست دندان ها و استفاده صحیح از نخ دندان از بروز بیماری های دهان، مشکلات لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری می کند.

2. تشخیص مشکلات دهان و دندان

دندانپزشک پس از معاینه و مشاهده موارد مشکوک در دندان و لثه بیمار با کمک روش های مختلف از جمله عکس برداری، رادیوگرافی و غیره مشکلات دهان و دندان را به موقع تشخیص داده و نسبت به درمان آن ها اقدام می کند.

3. درمان مشکلات دهان و دندان

دندانپزشک با توجه به نوع ناراحتی و شدت آن ممکن است از روش های مختلف درمانی از جمله ترمیم دندان و روکش، پر کردن، عصب کشی، کشیدن دندان، جراحی دندان، لثه، استخوان و سایر بافت های دهانی و غیره استفاده کند.

4. تکنیک های زیبایی دهان و دندان

دندانپزشک روی رشد مناسب دندان ها و شکل گیری فک نظارت داشته و از روش هایی همچون جرم گیری، ارتودنسی، طراحی لبخند، بلیچینگ دندان، لمینت، کاشت نگین  و پروتز برای بهبود ظاهر دهان و دندان استفاده خواهد کرد.

5. تجویز دارو

یکی از وظایف دندانپزشک تجویز داروهای مورد نیاز بیمار از جمله آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، داروهای بی حس کننده موضعی، آرامبخش و سایر داروهای مربوط به ناراحتی های سر و گردن می باشد.

چرا و چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنم؟

همه ما نیاز داریم هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنیم، زیرا:

 • دندانپزشک پوسیدگی دندان را – زمانی که هنوز بسیار جزئی است – تشخیص داده و آن را برطرف می کند در حالی که عدم رسیدگی به موقع ممکن است به مشکلات جدی و صد البته هزینه بر تبدیل شود.
 • تشخیص زود هنگام بیماری های دهانی از جمله سرطان دهان تاثیر زیادی در درمان قطعی بیماری دارد و با مراجعه منظم به دندانپزشکی و غربال گری سرطان می توان به موقع آن را تشخیص داده و با آن مقابله کرد.
 • برخی عادات غذایی ممکن است به لثه ها آسیب رسانده و خطر آسیب دیدن دندان ها و سایر مشکلات جدی دهانی را افزایش دهد در حالی که معاینه مرتب توسط دندانپزشک و تشخیص به موقع می تواند به درمان کامل آن کمک کند.

بنابراین حتی اگر فرد پر مشغله ای هستید توصیه می شود حتما هر شش ماه یک بار چند ساعت از وقت خود را برای مراجعه به دندانپزشک اختصاص دهید.

توصیه های مهم دندانپزشکان برای حفظ سلامت دندان ها

 • حداقل 2 بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید
 • هر روز حداقل 1 مرتبه از نخ دندان استفاده کنید
 • مصرف مواد غذایی قندی را کاهش دهید
 • از رژیم غذایی سالم با میوه و سبزیجات استفاده کنید
 • از دخانیات اجتناب کنید
 • آب حاوی فلوراید بنوشید
 • هر شش ماه یک بار با دندانپزشک ملاقات کنید

چگونه یک دندانپزشک مجرب انتخاب کنم؟

برای انتخاب دندانپزشک با تجربه نیاز به دقت زیادی می باشد و لازم است به مواردی همچون سابقه پزشک، تجهیزات مورد استفاده، بهداشتی بودن محیط دندانپزشکی، مقرون به صرفه بودن هزینه با توجه به کیفیت کار و غیره توجه داشته باشید.