چگونه رگ های بدن را پاک سازی کنیم؟

خون شما وظیفه انتقال انواع مواد از جمله اکسیژن، هورمون ها، فاکتور های لخته شدن، قند، چربی ها و سلول های سیستم ایمنی بدن را بر عهده دارد.

چگونه رگ های بدن را پاک سازی کنیم؟
چگونه رگ های بدن را پاک سازی کنیم؟

کبد و کلیه ها با پاک سازی بدن کار بسیار خوبی در تصفیه خون انجام می دهند. بنابراین بهترین راه برای سم زدایی خون به طور طبیعی پیدا کردن راه هایی برای کمک به عملکرد بهتر این اندام ها می باشد.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با بهترین خوراکی ها برای پاک سازی رگ های بدن بیشتر آشنا شوید؛

خوراکی های مفید برای پاک سازی رگ های بدن

آب

بهترین راه برای افزایش عملکرد کلیه ها، نوشیدن آب کافی است. کلیه های شما برای از بین بردن ضایعات بدن به آب نیاز دارند، آب همچنین به رگ های خونی بدن کمک می کند تا خون در آن ها آزادانه حرکت کند.

کم آبی شدید می تواند منجر به آسیب کلیه ها شود. ادرار شما باید در طول روز زرد روشن یا بی رنگ باشد و طبق اعلام انجمن ملی کلیه بدن هر فرد باید هر روز حدود 6 فنجان ادرار تولید کنید.

نوشیدن آب کافی برای بهبود عملکرد کلیه ها و سم زدایی رگ های خونی ضروری است. طبق یک قانون کلی نوشیدن روزانه هشت لیوان آب برای بدن مفید است اما اگر ورزش های سخت انجام می دهید یا اضافه وزن دارید باید آب بیشتری بنوشید.

مردان به طور کلی نسبت به زنان به آب بیشتری احتیاج دارند.

کلم ها (کلم بروکلی، کلم پیچ، گل کلم، کلم بروکسل)

مصرف کلم ها اغلب برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی توصیه می شود، کلم ها حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها هستند و خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان کلیه را کاهش می دهند.

بلوبری

بلوبری به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان هایی که دارد به سم زدایی و پاک سازی کبد کمک می کند، همچنین مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که آب بلوبری برای سلامت کبد مفید است.

کرنبری

کرنبری یکی از بهترین میوه ها برای سم زدایی و پاک سازی دستگاه ادراری محسوب می شود؛ تحقیقات نشان داده که آن ها از اتصال باکتری ها به مجاری ادراری جلوگیری می کنند و به این ترتیب خطر ابتلا به عفونت کلیه را کاهش می دهند.

قهوه

مطالعات نشان داده که نوشیدن قهوه به دلیل توانایی آن در جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن در کبد ممکن است اثرات محافظتی بر روی کبد داشته باشد و خطر ابتلا به سرطان کبد و سیروز را در مبتلایان به بیماری مزمن کبدی کاهش دهد.

قهوه خطر مرگ را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی کاهش داده و باعث اثر بخشی بیشتر درمان ضد ویروسی در مبتلایان به هپاتیت C می شود.

سیر

سیر دارای خاصیت ضد التهابی است و می تواند به کاهش کلسترول و فشار خون بالا کمک کند. فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی کلیه آسیب برساند، بنابراین خوب است که آن را کنترل کنید.

گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان هاست و ممکن است به کنترل التهاب در بدن کمک کند.  مطالعات معتبر نشان می دهد که آنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت می توانند به محافظت از کبد در برابر آسیب و اثرات مضر الکل کمک کنند.

سیب

سیب حاوی مقدار زیادی فیبر محلول به نام پکتین است. فیبر محلول به تنظیم سطح قند خون کمک می کند، از آنجا که قند خون بالا می تواند به کلیه های شما آسیب برساند پس هر چیزی که به کاهش آن کمک کند تأثیر غیر مستقیم و مثبتی بر سلامت کلیه خواهد داشت.

دارو های گیاهی مفید برای سلامت کلیه و کبد

زنجبیل

زنجبیل ممکن است به بهبود کنترل قند خون بدن کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده است که زنجبیل می تواند به درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) کمک کند.

چای سبز

مطالعات نشان می دهد که نوشیدن چای سبز ممکن است سلامت کبد را بهبود بخشد، باعث کاهش ذخایر چربی در کبد شده و احتمالا ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.

ختمی

تحقیقات نشان داده شده که دمنوش ختمی به دلیل خواص ادرار آور طبیعی که دارد ممکن است به تصفیه کلیه ها کمک کند.

جعفری

تحقیقات انجام شده در حیوانات نشان می دهد که جعفری می تواند به محافظت از کبد کمک کند. مطالعه دیگری نشان داد که کعفری ممکن است به افزایش حجم ادرار کمک کند و به این ترتیب باعث سم زدایی و پاک سازی کلیه ها شود.

قاصدک

چای یا دمنوش قاصدک به عنوان یک ادرار آور طبیعی عمل می کند به این معنی که مقدار آب در حال حرکت از طریق کلیه ها را افزایش می دهد. این به نوبه خود به سم زدایی و پاک سازی ضایعات از خون کمک می کند.

همچنین مطالعات نشان داده که قاصدک می تواند برای عملکرد کبد مفید باشد.

منبع : healthline