دوچرخه سواری بهتر است یا دویدن؟

دویدن و دوچرخه سواری سرگرمی ها و تمرین های کلاسیکی است که مردم در سراسر دنیا از آن ها لذت می برند. هر دوی این فعالیت ها نوعی تمرین هوازی هستند که می توانند در فضای باز دنبال شوند چه در خیابان های شهر و چه در مسیر های طبیعی.

دوچرخه سواری بهتر است یا دویدن؟
دوچرخه سواری بهتر است یا دویدن؟

به طور کلی دویدن نسبت به دوچرخه سواری کالری بیشتری سوزانده و بر روی مفاصل و عضلات شما هم تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. اما این که کدام یک از این فعالیت ها برای شما مناسب تر هستند به اهداف شما و روشی که برای رسیدن به آن ها در پیش گرفته اید بستگی دارد.

در ادامه این مقاله به مقایسه دوچرخه سواری با دویدن و فواید آن ها برای سلامتی بدن می پردازیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. سلامت قلبی عروقی

از نظر سلامت قلب و عروق، دویدن و دوچرخه سواری به یک اندازه برای بدن مفید هستند.

فعالیت های هوازی به تقویت قلب شما کمک می کند تا بتواند اکسیژن بیشتری را در بدن به چرخش در آورد. ورزش های هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری باعث تقویت قلب شما شده و کمک می کند که در بقیه اوقات و حتی ساعاتی که مشغول فعالیت بدنی نیستید کارآیی بهتری داشته باشد.

اگر در حال حاضر روی دویدن یا دوچرخه سواری به صورت حرفه ای تمرکز کرده اید ممکن است لازم باشد فعالیت های خود را کنترل کرده و اجازه ندهید که به بیش از 60 دقیقه در روز برسد.

با توجه به مطالعات صورت گرفته بر روی منابع معتبر ورزش شدید بیش از 5 ساعت در هفته یا 60 دقیقه در روز می تواند تاثیر منفی بر سلامت قلب و عروق شما داشته باشد.

2. کالری سوزی

تعداد کالری هایی که در هنگام دویدن ویا دوچرخه سواری می سوزانید به شدت و مدت زمان انجام آن بستگی دارد.

به طور کلی دویدن کالری بیشتری نسبت به دوچرخه سواری می سوزاند زیرا عضلات بیشتری را درگیر می کند. با این حال دوچرخه سواری روی بدن تاثیرات ملایم تری دارد و شما ممکن است بتوانید این کار را طولانی تر یا سریع تر از دویدن انجام دهید.

همچنین اگر در سربالایی بدوید یا دوچرخه سواری کنید کالری بیشتری نسبت به زمانی که روی یک سطح صاف ورزش می کنید می سوزانید. البته این را هم فراموش نکنید که سن، وزن و جنسیت از جمله مهم ترین عواملی هستند که روی میزان کالری سوزی شما تاثیر می گذارند.

3. عضله سازی

دوچرخه سواری می تواند به شما در عضله سازی نیمه پایینی بدن کمک کند. دویدن چندان این تاثیر را ندارد اما می تواند به شما در تقویت عضلات قوی و ضخیم تان کمک کند. در واقع هل دادن پدال هنگام دوچرخه سواری نوعی تمرین مقاومتی است که عضلات پا را می سازد.

البته در حین دوچرخه سواری نیمه بالایی بدن تان هم درگیر است اما نه با اندازه نیمه پایینی. دویدن همزمان از همه ماهیچه ها استفاده می کند ولی آنها را به گونه ای درگیر نمی کند که باعث حجیم شدن شان شود. با این حال عضلات و استخوان های شما در اثر استفاده و برخورد به زمین قوی تر می شوند.

4. فرم دادن و سفت کردن ماهیچه ها

دویدن ممکن است برای تقویت عضلات بهتر باشد زیرا کل بدن شما را به کار می گیرد و باعث کالری سوزی بیشتری می شود ولی اگر می خواهید نتایج محسوسی به دست آورید باید مقداری تمرین با وزنه را هم به فعالیت های خود اضافه کنید و یک بازنگری ویژه هم در رژیم غذایی تان داشته باشید.

این که می بینید برخی ها ماهیچه هایی لاغر اما سفت و فرم گرفته دارند معمولا از تناسب کلی بدن و چربی کم بدن شان ناشی می شود. اگرچه شما نمی توانید مشخص کنید که دقیقا در کدام قسمت از بدن تان چربی سوزی داشته باشید اما می توانید روی تقویت عضلات خود تمرکز کنید.

یک مطالعه بر روی منابع معتبر نشان داده است که انجام چهار تا پنج بار تمرین در هفته باعث سفتی و فرم گرفتن عضلات در تمامی گروه های سنی می شود.

نکته اصلی که بایستی به آن توجه داشته باشید متعادل کردن سرعت، جلوگیری از خستگی عضلات و انجام طولانی مدت تمرینات است. دویدن آهسته تر باعث می شود مدت زمان بیشتری بتوانیم این کار را انجام دهیم و همین امر باعث می شود که عضلات ما ظاهر متناسب تری به خود بگیرند.

5. کاهش وزن

برای این که کاهش وزن معقولی را تجربه کنید بایستی تعادل صحیحی را بین میزان کالری های دریافتی و کالری هایی که روزانه می سوزانید برقرار کنید. با دویدن ممکن است سریع تر وزن کم کنید اما اگر علاقه مند به دوچرخه سواری هستید می توانید با یک سرعت متعادل اما در زمانی طولانی به کالری سوزی ایده آل خود برسید.

به طور کلی فرآیند کاهش وزن با دویدن یا دوچرخه سواری به نحوه شرکت در این ورزش ها و ترکیب آن با تغذیه سالم و سایر عادات بستگی دارد. در حالی که دویدن به طور متوسط کالری بیشتری می سوزاند اما دوچرخه سواری روشی متعادل تر است که به شما امکان می دهد بیشتر ورزش کنید و در کل کالری بیشتری بسوزانید.

حتی مطالعات انجام شده روی منابع معتبر نشان می دهد که دوچرخه سواری به مرور باعث کاهش اشتها در مردان جوان می شود. بنابراین اگر می خواهید اشتها را کنترل کرده و وعده های غذایی متعادل تری بخورید، احتمالا دوچرخه سواری بتواند در این زمینه کمک تان کند.

چقدر می خواهید هزینه کنید؟

طبیعتا دوچرخه سواری به دلیل هزینه اولیه برای خرید دوچرخه و هزینه نگهداری و تعمیرات آن با گذشت زمان گران تر از دویدن است. شما همچنین به کلاه ایمنی احتیاج دارید و ممکن است بخواهید کفش و لباس خاصی بخرید.

با این حال یک جفت کفش مخصوص دویدن نیز می تواند گران باشد. اگر خیلی جزئی شوید می بینید که دویدن هم می تواند لباس و تجهیزات زیادی را شامل شود.

کفش های خوب از مفاصل شما محافظت می کنند و لباس های مخصوص دویدن هم می توانند عرق را از بین ببرند. داشتن این تجهیزات به شما برای دویدن در مسافت های طولانی کمک می کند.

اما با همه این تفاسیر دویدن می تواند گزینه ارزان تری برای تان باشد.

آیا شما به یک بیماری مزمن مبتلا هستید؟

اگر شما یک بیماری مزمن دارید قبل از شروع به تمرین یا افزودن هر گونه تمرین جدیدی به تمرینات قبلی تان با پزشک خود صحبت کنید.

به طور کلی دوچرخه سواری روی بدن تاثیرات ملایم تری دارد اما می تواند کمردرد را افزایش دهد. آسیب دیدگی در حین دویدن شایع تر است اما اگر در حفظ تعادل خود مشکل دارید دویدن یا پیاده روی سریع ممکن است گزینه ایمن تری نسبت به دوچرخه سواری برای شما باشد.

در ادامه بخوانید : علت سردرد بعد از ورزش چیست؟

منبع : healthline