طراحی دکوراسیون و نحوه ی چیدن خانه های کوچک 50 متری

در این خانه ها بیشتر از چیدمان های جمع و جور استفاده می شود چون هر کدام از آنها کوچک تر از 50 متر مربع هستند اما در عین حال می توانند ویژگی های بی نظیری را در خود جای می دهند.

این که آیا شما در حال رویاپردازی برای داشتن یک خانه کوچک هستید یا اینکه فقط می خواهید از فضاهایی که قبلا داشته اید، استفاده های بهتر و بیشتری ببرید، این فضاها نشان می دهد که چگونه محدودیت های خلاقانه می تواند به پیشرفت های الهام بخش منجر شود.

در حقیقت بسیاری از افراد که می توانستند خانه های بزرگ و وسیعی داشته باشند، با انتخاب آپارتمان های دنج مانند این خانه ها، زندگی ساده تری را انتخاب می کنند. این ایده فراتر از عمل است زندگی در خانه کوچک، شامل چند بخش است: بخش مینیمالیسم (ساده گرایی)، بخش محیط گرایی و بخش کنجکاوی واقعی.

در ادامه این مقاله با اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه و آپارتمان های کوچک و چگونگی چیدمان آن ها بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

دکوراسیون خانه کوچک و ساده
دکوراسیون خانه کوچک و ساده

Piotr Matuszek و Gosia Czarny طراحان با استعدادی هستند که به این آپارتمان کوچک، ظاهری روشن و بزرگ بخشیدند. مراجعین یک زوج جوان بودند که اموال خود را از مادربزرگ شان به ارث برده بودند – و تنها در 20 متر مربع، نیاز به یک تغییر ساختاری تقریباً کلی داشتند تا بتواند این فضا را به اندازه کافی برای دو نفر آماده کنند.

رنگ های سبک و خطوط ساده همیشه باعث می شوند که اتاق کمی بزرگتر از آنچه در واقع است به نظر برسد. طراحان از الگوهای کوچک و رنگ های تک (تک رنگ) استفاده می کردند تا بتوانند سبک های سرزنده ای را بدون ایجاد هیچ گونه بی نظمی بصری خلق کنند.

دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن کوچک
دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن کوچک

یک طرف اتاق با نصب کاغذ دیواری گرافیکی، ملایم می شود و طرف دیگر با تخته های سفید و براق به وضوح می درخشد. ایجاد فضای ذخیره سازی یکپارچه برای محیطی به این اندازه ضروری است.

دکوراسیون اتاق خواب خیلی کوچک
دکوراسیون اتاق خواب خیلی کوچک

تختخواب کشویی کلاسیک یک ایده بسیار هوشمندانه است – لامپ آویزان روی تختخواب یک وسیله سرگرم کننده است که تضاد و تقابل چشمگیری با سبک موجود در اتاق دارد.

صندلی شیک موجود در اتاق، یک طرح مرمت شده توسط Chierowski است که در اصل متعلق به مادربزرگ مشتری شان بود – در واقع این صندلی یک نوستالژی است و تنها چیزی است که از وسایل قبل از بازسازی باقی مانده است. مادربزرگ حتماً در مبلمان سلیقه خارق العاده ای داشته است. این صندلی یک تعبیر معاصر از نماد 366 است.

مدل حمام شیک کوچک
مدل حمام شیک کوچک
دیزاین دستشویی کوچک و لوکس
دیزاین دستشویی کوچک و لوکس

حمام یک روش کاملا متفاوت با بقیه آپارتمان ها دارد. استفاده از چنین الگوهای بزرگی در فضاهایی به این اندازه بسیار خطرناک است اما در عوض پیاده کردن آن زیبایی خاصی به حمام می بخشد. رنگ های منسجم و خطوط صاف و واضح بدون ایجاد شلوغی و بی نظمی در حمام جلوه زیبایی به فضای آن می بخشد.

دکوراسیون خانه کوچک 50 متری
دکوراسیون خانه کوچک 50 متری

استودیوی Solo Design این آپارتمان هنری پیشرفته را برای یک زوج جوان که می خواستند مناطق مشخصی را در چارچوب فضای داخلی تعریف کنند، به پایان رساند.

دکوراسیون نشیمن به رنگ خاکستری
دکوراسیون نشیمن به رنگ خاکستری

هر فضا از نظر زیبایی شناسی و عملکرد متفاوت است، اما ترکیب ویژگی های هوشمندانه با یکدیگر برای هماهنگ کردن فضا یک اصل کلی است. این فضا همه کاربردهای یک استودیو را دارد بدون اینکه از نظر ظاهری شبیه به استدیو باشد.

دکوراسیون اتاق خواب به رنگ طوسی و سبز
دکوراسیون اتاق خواب به رنگ طوسی و سبز

این منطقه خواب در دکوراسیون بسیار عالی است: “یک اتاق درون یک اتاق دیگر”. پرده ها از قسمتی از دیوار آویزان شده اند و مقداری نور غیرمستقیم و ملایم نیز وارد قسمت اتاق خواب می شود – این فضا یک مکان ایده آل برای استراحت در عصرها است، یعنی هنگامی که نور لامپ ها برای آن ساعات روز خیلی روشن باشد.

رنگ های گرم و شاد باعث جدا شدن اتاق نشیمن می شوند. قفسه های کوچک و تزئینی در بالای تلویزیون دارای مقدار کمی رنگ فیروزه ای و سفید هستند، الگوی هندسی روی قالیچه نیز، فضا را با هم هماهنگ می کند. این آپارتمان فقط 40 متر مربع است، بنابراین استفاده از این رنگ های کوچک از لحاظ ظاهری تفاوت بزرگی ایجاد می کند.

چیدمان خانه های نقلی
چیدمان خانه های نقلی
دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن
دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن

در جاهایی که اتاق نشیمن و اتاق خواب دارای رنگ های روشن هستند، اتاق غذاخوری و آشپزخانه باید مقداری تیره تر از آن ها باشند. کابینت های چوبی، مکمل سایر وسایل خانه مانند مبلمان و … هستند.

دکوراسیون خانه نقلی و کوچک
دکوراسیون خانه نقلی و کوچک

این طراحی جسورانه متعلق به معمار اوکراینی به نام آناستازیا آنتونیوک است. او از این فضای کوچک تصور بزرگی ایجاد کرد به طوری که نمی توان باور کرد که مساحت آپارتمان تنها 43 متر مربع است.

به راحتی می توان در مرکز آپارتمان یک دیوار مات سیاه رنگ را مشاهده کرد که به صورت هوشمندانه قسمت داخلی حمام را پنهان می کند – پنجره واقع در بالا امکان ورود نور طبیعی به حمام را فراهم می کند.

دکوراسیون گلچین شده از وسایل مختلف قدیمی و مدرن بیانگر شخصیت مشتری است. مبلمان قدیمی، منسوجات متنوع و نورپردازی مدرن و صنعتی، نوعی زیبایی شناسی جذاب و سرگرم کننده را ایجاد کرده اند. انتخاب وسایلی مانند صندلی کلاسیک Acapulco به رنگ آبی فیروزه ای به عنوان نقطه کانونی اتاق اصلا کار اشتباهی نیست.

دکوراسیون اتاق غذاخوری
دکوراسیون اتاق غذاخوری

نگاهی گذرا در آشپزخانه، لوازم خانگی لوکس از برند ایتالیایی اسمگ (smeg) را نشان می دهد. استفاده از نورپردازی صنعتی در آشپزخانه نیز وسایل روشنایی قدیمی و کلاسیک را تداعی می کند – سیم های ضخیمی که برای نورپردازی از آن ها استفاده شده در اولین نگاه توجه بیننده را به خود جلب می کند، لامپ های کلاسیک ادیسون نیز روشنایی ملایمی را فراهم می کند به طوری که برای بیننده آزار دهنده نیست.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک
دکوراسیون اتاق خواب کوچک

انتخاب دقیق جزئیات کوچک در فضای داخلی باعث ایجاد یک فضای راحت و شیک مانند یک خانه بزرگ در یک آپارتمان کوچک می شود.

دراورها و کشوهای ساده ای که به رنگ سفید ابریشمی هستند و بسیار تمیز و براق به نظر می رسند، بیشترین فضای ذخیره سازی را به خود اختصاص داده اند – استفاده از دکوراسیون گِرد و مدور تضاد جالبی را با فرم های مکعبی مبلمان ایجاد می کند.

دکوراسیون اتاق خواب طوسی سفید
دکوراسیون اتاق خواب طوسی سفید

یک طراحی به اسم Michael Temnikov در فضایی کوچک به مساحت ۴۳ متر مربع، آثار خود را با استفاده از طرح های هندسی ساده، بافت های غنی و دیدگاه مینیمالیستی خلق کرده است. این طراح، بخش اعظم کارش را با موادی مانند چوب و سیم و بتن که قیمت کمی دارند، با روش های مدرن و جدید انجام داده است.

تاک های سرحال و شفاف که به دیوار تکیه زده اند و صحنه زیبا و سرزنده ای را خلق کرده اند باعث ایجاد تعادل میان مصالح صنعتی مورد استفاده در آپارتمان شده است – شما هرگز نمی توانید در یک فضای مینیمالیستی فضای سبز زیادی داشته باشید.

فضای منفی نقش مهمی را در سراسر آپارتمان ایفا می کند. بسیاری از وسایل خانه دارای رنگ های سرد و سبک هستند و در مقابل نیز، اثاثیه مات و سنگین، نور فضا را بیش از حد مسدود می کنند، به همین دلیل استفاده از وسایل تک رنگ باعث ایجاد فضای دلپذیری می شود. چوب های سفید به حفظ نور خورشید کمک می کنند.

چیدمان آپارتمان کوچک
چیدمان آپارتمان کوچک

مصالح بتونی در شگفت آورترین مکان ها، مانند چراغ های آویزان و حتی فضاهای دارای گل و گیاه استفاده شده است. این ها فقط کار Decha Archjananun هستند که نقش مهمی در هماهنگ کردن فضای سبز و تم های بتونی در سراسر خانه دارند.

منبع : home-designing