چگونه با فرزند اول رفتار کنیم؟

فرزند آوری به خصوص در مورد اولین کودک، برای هر پدر و مادری کاری استرس زا بوده و با نگرانی هایی همراه است چرا که علاوه بر نگهداری فیزیکی از وی باید به او بیاموزند که چگونه از ذهن و فکر خود استفاده کند و به او راهکار های لازم برای یک زندگی سعادتمندانه را نشان دهند.

چگونه با فرزند اول رفتار کنیم؟
چگونه با فرزند اول رفتار کنیم؟

انتقال تجربیات از پدر و مادر به فرزند در طول تاریخ بشریت همواره جریان داشته است. هر پدر و مادری دوست دارد که آموخته ها و تجارب خود را در اختیار فرزندانش قرار دهد تا آن ها بتوانند در زندگی عملکرد بهتری داشته و دستاورد های بهتری را تجربه کنند.

تمامی پدر و مادر ها تا قبل از تجربه واقعی داشتن یک فرزند تصوراتی رویایی نسبت به آن دارند. تصوری نظیر این که در شرایطی که همه چیز درست در سر جای خودش قرار گرفته و آرامش بر همه جا حکم فرما است، آن ها مشغول آموزش و تربیت فرزند خود هستند.

اما مواجهه با شرایط واقعی به آن ها نشان می دهد که تا چه اندازه با واقعیت فاصله داشته و درک متفاوتی نسبت به بحث تربیت فرزند داشته اند.

اغلب پدر و مادرها با مشاهده رفتار کودک اول خود به دلیل بی تجربگی آن رفتارها را منحصر به فرزند خود می دانند و گمان می کنند که این ویژگی ها و خصایص تنها از کودک آن ها سر می زند و ما بقی بچه ها این گونه نیستند.

از سوی دیگر تا قبل از ورود فرزند به زندگی مشترک هر زن و مردی آن ها دوست دارند که بهترین تربیت را در مورد کودک خود پیاده کنند و یک انسان تمام و کمال را به جامعه تحویل دهند.

برای بسیاری از ما پیش آمده است که کودکی را در حال یک رفتار ناشایست و یا بی قراری های آزار دهنده مشاهده کرده ایم و در دل پدر و مادر آن کودک را سرزنش نموده ایم که فرزند خود را به درستی تربیت نکرده اند. اما زمانی که خودمان وارد میدان عمل می شویم، متوجه می شویم که ماجرا با آن چیزی که در تصور ما بود کاملا متفاوت بوده و تربیت کودک از آنچه که گمان می کردیم سخت تر، ظریف تر و متفاوت تر است.

البته این موضوع در مورد تربیت فرزندان دوم، سوم و … شکلی متفاوت به خود می گیرد. والدین بخش زیادی از حساسیت های خود را کنار گذاشته و با نگاهی واقع بینانه با مسائل مربوط به فرزندان خود برخورد می کنند.

حتما تا کنون برای شما هم پیش آمده که پای صحبت فرزند اول خانواده ای بنشینید و با این ادعا مواجه شوید که : پدر و مادرم بین من و سایر خواهر و برادرهایم فرق می گذارند. آن ها همواره نسبت به من سخت گیرتر بوده و همیشه از من توقعات غیر منطقی دارند.

همه این مشکلات معمولا به این دلیل است که پدر و مادر در مورد فرزند اول خود بر مبنای دانش و فرضیات خود عمل کرده و تجربه در این میان نقشی ندارد. به همین دلیل رفتار آن ها معمولا همراه با آزمون و خطا بوده و این امر باعث سر درگمی فرزندشان نیز می شود اما در مورد سایر کودکان به این دلیل که تجربه نیز در فرآیند تربیت شان نقش پیدا کرده است این مسیر با ثبات و آرامش بیشتری طی خواهد شد بنابراین کودک نیز کمتر تحت فشار قرار می گیرد.

در این مقاله شما را با مهم ترین موضوعاتی که باید به فرزند اول تان بگویید تا تاثیر بسیار مثبتی روی رابطه ی شما با فرزندتان داشته باشد و ادامه ی مسیر زندگی را به نحو مطلوبی تحت تاثیر قرار دهد، ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. نیازی نیست همه تو را دوست داشته باشند

اگر می دانی کاری درست است حتما انجامش بده و از واکنش دیگران به هیچ عنوان نگران نباش. حقیقت را بگو هرچند دیگران تمایلی به شنیدن آن نداشته باشند. به راحتی در مورد مسائلی که برایت بازگو می شود قضاوت نکن و تا زمانی که تمام ابعاد موضوعی را ندانسته ای درمورد آن اظهار نظر نکن.

در مقابل بی اخلاقی انسان ها و رفتار های خارج از چارچوب واکنش مثبت نشان نده و نارضایتی خود را به هر طریق ممکن نشان بده.

2. در مدرسه سخت درس بخوان

نه برای این که بتوانی شغل پر درآمدی کسب کنی یا این که به دیگران فخر بفروشی، نه برای گرفتن نمرات عالی و نه برای رقابت با دوستانت تنها به این دلیل که زمانی در بزرگسالی وقتی به گذشته ات نگاهی انداختی، بتوانی بابت تلاش و پشتکاری که از دوران کودکی داشته ای احساس غرور و افتخار کنی. فراموش نکن که هیچ سرمایه ای در زندگی هم پایه ی دانش و اطلاعات افراد نیست.

3. اتاقت را تمیز کن

نا مرتب بودن فضای اطراف به هر انسانی احساس ناخوشایندی را منتقل می کند. پس با تمیز نگه داشتن اتاقت، احساس مطلوبی را به خودت هدیه کن. مرتب بودن محیطی که در آن سکونت داری باعث نظم بخشیدن به افکار و توانایی بیشتر برای تمرکز خواهد شد.

4. هر کاری را که شروع می کنی حتما به پایان ببر

لزومی ندارد که در هر کاری که شروع می کنی، عالی باشی. این میزان از کمال گرایی ممکن است دلسرد کننده باشد و اجازه ندهد کار را به اتمام برسانی. همین که تلاش کنی خوب یا خیلی خوب باشی کافی است و این یعنی تو می توانی تا انتهای مسیر را طی کنی. اگر احساس کردی در کاری استعداد داری حتما آن را ادامه بده.

5. خودت باش و بدان که حتما نیازی نیست توسط دیگران پذیرفته شوی

به ویژگی های خودت احترام بگذار و برای این که از سوی دیگران پذیرفته شوی، تغییرات مختلف را بر خودت تحمیل نکن. تو به اندازه کافی مطلوبی و هستند کسانی که از بودن در کنار تو، لذت ببرند پس نگران پذیرفته نشدن از سوی انسان های دیگر نباش.

6. از بدن خود مراقبت کن زیرا فقط همین یک بدن را داری

به کار هایی که برای سلامتی ات مفید است، توجه کن. در مورد غذا هایی که مصرف می کنی دقت کن. ورزش کن و تمام کار هایی که برای سالم نگه داشتن بدنت مفید است را دنبال کن.

7. خودت را مجبور کن که چیز های جدیدی را تجربه کنی

خودت را از تجربیات جدید محروم نکن. اجازه نده که تجربه دیگران، مانع از تجربه خودت شود. در اتفاقات جدید، درس های تازه ای نهفته است. دنبال اتفاقات جدید باش و از امتحان کردن آن ها هراس نداشته باش.

8. به انسان های فرودست احترام بگذار

آن ها آسیبی به تو نمی رسانند. سعی کن از آن ها بهتر باشی ولی همواره به آنها احترام بگذار. اگر می توانی کمک شان کن و تا جایی که برایت امکان دارد فعالیت های خیرخواهانه انجام بده.

9. سعی کن از سیاست و اخبار دور نمانی

تمام زمان خودت را به تلوزیون، فیلم، موسیقی و یا ورزش اختصاص نده. به موضوعات مهمی نظیر سیاست و اخبار نیز زمانی را اختصاص بده در این زمینه ها مطالعه کن و اطلاعاتت را افزایش بده.

10. به دنبال آرزوهایت برو

همه انسان ها آرزوهایی دارند اما آنچه که تو را از دیگران متمایز می کند این است که برای آرزوهایت تلاش کنی. از رفتن به دنبال رویاهایت نترس برخی از مردم آرزو های بزرگ شان را قربانی ترس های بزرگ می کنند، تلاش کن تو مانند آن ها نباشی.

11. به قوانین رانندگی احترام بگذار

نحوه رانندگی کردن هر انسانی، معرف شخصیت اجتماعی اوست. با رعایت قوانین رانندگی، اصول درست رفتاری خودت را نمایش بده.

12. خانواده ات را در اولویت قرار بده

هیچ گاه کار و یا دوستانت را بهانه نکن و هر زمانی که خانواده به حضورت نیاز دارد در کنارشان باش. خانواده تمام دارایی توست.

13. آرزو نکن جای شخص دیگری باشی

عیوب خودت را بپذیر، چون همه انسان ها بدون شک ایراداتی دارند و هیچ کس کامل نیست.

14. تحت هر شرایطی دوستت دارم

اگر حتی هیچ یک از این توصیه ها را عملی نکنی و در زندگی ات اشتباهات و شکست هایی داشته باشی باز هم دوستت دارم و برای من مهم هستی.

منبع : lifehack