روف گاردن و مزایای آن

روف گاردن و مزایای آن
روف گاردن و مزایای آن

فواید روف گاردن در ساختمان

آیا تا به حال فکر کرده اید می توانید در بالای خانه خود و در سقف منزل یک باغ خانگی داشته باشید؟ که در اوقات خستگی برای فرار از این شهر شلوغ به آن پناه ببرید؟ فضایی زیبا با پوششش گیاهی که بتواند در یک روز شلوغ و پر همهمه آرامشی دلپذیر در تک تک اعضای خانواده ایجاد کند.

امروزه تکنولوژی مدرن سقف های سبز با کارایی بالا بر روی پشت بام ها و تراس ها قابل اجرا می باشد، و به دلیل نیاز به موادی سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای رشد پوششی گیاهان، امری تخصصی و مهندسی به شمار می رود.

امروزه با توجه به پیشرفت شهر نشینی و حضور برج ها و ساختمان های بلند، فضاهای در دسترس برای محوطه سازی هر روز کاهش می یابد، و نیاز به ساخت بام باغ ها حتی در فضای کوچک پشت بام ها بیش از پیش حس می شود.این فضای زیبا به نوعی قادر است در مجتمع های بزرگ باعث آشنایی همسایگان با یکدیگر گردد.

می‌توان با خریدن چند گلدان کوچک گل‌های شب بو کنار پنجره رو به حیاط آپارتمان این نیاز را تا حدی برطرف کرد، اما با آلودگی هوای شهری خیلی زود ممکن است گل‌های رنگارنگ شما پژمرده و خشک شوند، شاید به فکر خریدن چند کاکتوس برای فضای داخلی باشید، اما باز هم کاکتوس نمی‌تواند حس خوب آن رایحه خوش و سبزی چشم نواز را برایتان مهیا کند.

اما اینها تنها راه‌حل‌ها نیستند، شما می‌توانید در همین آپارتمان کوچک در نزدیکی خودتان یک باغچه بزرگ یا یک گلخانه پر گل داشته باشید، اگر تا به حال در آلودگی هوای تهران نتوانسته اید سقف سبزی ببینید، حتما تا به حال شنیده‌اید که می‌توان بر روی پشت بام خانه‌ها باغچه‌های زیبایی دایر کرد.

اصطلاح روف گاردن دقیقا معادل کلمه فارسی بام باغ است، اما هنگام خرید روف گاردن را بیشتر از بام باغ می‌شنوید.

تراس گاردن، روف گاردن یا بام باغ تکنولوژی مدرن سقف سبز است، که در واقع بر روی پشت بام‌ها و تراس‌ها بستری مناسب جهت رشد پوشش گیاهی ایجاد می‌کند.

مزایای اقتصادی بام باغ

 1. کاهش هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی مدت زمان مورد انتظار عمر و دوام لایه ی ضد آب افزایش یافته است .
 2. کاهش هزینه های انرژی
 3. کاهش هزینه های فاضلاب : یک بام سبز هدر رفتن و راه افتادن آب حاصل از بارندگی ها را ۱۰ تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

مزایای اکولوژیکی تراس گاردن

 1. کاهش اثر گرمایی در شهر ها
 2. سطوح بام های سبز موجب تصفیه ی گرد و غبار میشوند. علاوه بر این پوشش گیاهی این بام ها بصورت محدود و در ابعاد کوچک با خنک سازی و ایجاد رطوبت هوای اطراف خویش را بهتر می نمایند.
 3. کاهش سر و صدا
 4. بدلیل وجود سطح نرم گیاهی روی بام های سبز وجود دارد. علاوه بر این عایق صوتی یک ساختمان را می توان تا ۸ دسی بل کاهش داد

چوب پلاست چیست؟

عمدتا از ترکیب چوب و پلاستیک ساخته شده است که از طریق فرآیندهای معینی که به اکستروژن تولید می شود. این محصول به دلیل خواص آن نیاز به نگهداری نداشته و در مقابل باران و برف هم مقاومت بیشتری نسبت به چوب طبیعی از خود بروز می دهد.

چوب پلاستیک محصولی است که برای موریانه ها اشتها آور نیست. در حالی که چوب طبیعی اشتهای موریانه را تحریک هم می کند.

چوب کامپوزیت پلاستیک می تواند به عنوان آن استفاده می شود و نیاز به هیچ نقاشی یا نقاشی بیشتر نیست. چوب طبیعی باید به اندازه مورد نیاز برداشته شود و سپس نقاشی یا پرداخت شود.

چوب پلاستیک یک ماده پایدار است که از پلاستیک بازیافت شده و زباله های چوب استفاده می کند و مانع از برداشت بیشتر درختان می شود. چوب طبیعی در نهایت منجر به جنگل زدایی خواهد شد.

برخی پیامدهای منفی استفاده از بام های سبز و چوب پلاستیک به شرح زیر است :

1 – در برخی موارد، تطبیق طراحی این بام ها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.

2 – بام های سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبولمی باشند. بسیاری از بام های موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند.

3 – معایبی که به مرور زمان ایجاد می شود :

 • ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم
 • ایجاد مشکل در زهکشی
 • سخت شدن پوسته سطحی خاک
  ایجاد حوضچه
 • آسیب دیدن لایه صافی
 • رخنه و نفوذ ریشه

انتخاب گیاه مناسب

گیاهان انتخابی برای رشد در روف گاردن همان هایی هستند که بر روی زمین نیز وجود دارند. اما برای انتخاب گیاهان مناسب باید به ویژگی هایی اعم از میزان رشد ریشه، میزان تحمل گرما و تابش مستقیم نور خورشید، میزان مقاومت در برابر باد های شدید و … توجه ویژه داشت.

ویژگی های گیاهان روف گاردن

 1. ارتفاع رشد اندک
 2. رشد و گسترش یافتگی سریع
 3. عادت داشتن به خشکی و کم آبی
 4. رشد فیبری بطوریکه روی سطح سقف گسترده شود و از سطح محافظت کند
 5. -هیچ گونه آبیاری خاص و یا نیازمندی های تغذیه و کوددهی نداشته باشد
 6. نگهداری و رسیدگی اندک …کاشت دانه و کوددهی نخواهد
 7. گیاهان بکار رفته در بام های سبز نباید گرده افکنی در هوا داشته باشند چرا که ممکن است به پوشش گیاهی مناظر اطراف آسیب برسانند

تبلیغات اینترنتی هم مانند این روش به محیط زیست کمک میکند و یکی دیگر از مزایای بام باغ و کفپوش چوبی میزان نور آفتابی است که دریافت می‌کنند، در شرایطی که ساختمان های بلند شهری مانع از آفتاب گرفتن باغچه‌های داخل حیاط می‌شوند، بام باغ‌ها در طول روز به میزان کافی آفتاب دریافت می‌کنند و این مساله در پرورش گیاهان و هرچه سرسبزتر شدن آنها تاثیر بسزایی دارد.