بیوگرافی خواندنی و عکس های زیبای ریانا خواننده مشهور و نامزدش حسن جمیل

ریانا (Rihanna) با نام کامل “رابین ریانا فنتی” خواننده، بازرگان و بازیگر در تاریخ 20 فوریه سال 1988 در باربادوس متولد شده است.

قد ریانا 1.73 متر است.

ریانا
ریانا

زندگی نامه ریانا

ریانا دختر مونیکا (حسابدار) و رونالد فنتی (سرپرست انبار) می باشد. او از تبار آفریقایی باربادیان، آفریقایی گویان و ایرلندی است و دو برادر به نام های راری و راجاد و دو خواهر نانتی و یک برادر ناتنی از ازدواج های قبلی پدرش دارد.

ریانا در کودکی به همراه پدرش در خیابان دستفروشی لباس می کرد. کودکی او تحت تاثیر اعتیاد پدرش به الکل و کوکائین گذشت و زمانی که 14 ساله بود پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند.

علاقه ریانا به موسیقی به همان دوران کودکی برمی گردد، او با گوش کردن به موزیک رگی بزرگ شده و از سن هفت سالگی آواز می خوانده است.

ریانا در سنین نوجوانی و هنگام تحصیل در دبیرستان مدتی به عنوان دانشجوی ارتشی در برنامه فرعی نظامی فعالیت کرده و شانتل (خواننده و ترانه سرا) سرپرست تمریناتش بوده است. او ابتدا قصد داشت تحصیلاتش در دبیرستان را ادامه دهد اما به جای آن حرفه موسیقی را انتخاب و دنبال کرد.

عکس های ریحانا
عکس های ریحانا

سال 2003 و در سن 15 سالگی با دو نفر از همکلاسی هایش یک گروه موسیقی سه نفری تشکیل داد و پس از مدتی با ایوان راجرز – فعال در زمینه موسیقی – آشنا شد. ریانا در آن زمان هنوز در باربادوس زندگی می کرد.

پس از ملاقات با راجرز و اجرای آهنگ در مقابل او، راجرز از مادر ریانا خواست تا اجازه دهد دخترش برای ضبط موسیقی به آمریکا برود و همین، آغاز همکاری ریانا و راجرز بود، سال 2004 چند آهنگ ریانا برای شرکت های موسیقی فرستاده شد و سرانجام در سال 2005 شرکت دف جم با مدیریت جی زی با ریانا قرارداد بستند.

آلبوم و آهنگ های ریانا

ریانا سال 2005 اولین آلبوم خود با نام موسیقی خورشید را منتشر کرد که با استقبال فراوانی روبرو شده و در رتبه ده بیلبورد 200 قرار گرفت.

از دیگر آلبوم های معروف ریانا می توان به دختری مثل من (2006)، دختر خوب بد شد (2007)، درجه آر (2009)، بلند (2010)، تاک دت تاک (2011)، غیر قابل بخشش (2012) و ضد (2016) اشاره کرد.

آهنگ های اینطور دروغ گفتنت رو دوست دارم با همکاری امینم، تو برام تکی، کجا بودی؟، ما عشق رو پیدا کردیم!، باهام حرف بزن، همه ما عشق می خواهیم، شاهدخت چین، دیاموند و تنها دختر از معروف ترین آهنگ های ریانا هستند.

عکس ریانا در کنار مدونا و بیانسه
عکس ریانا در کنار مدونا و بیانسه

این خواننده تاکنون 7 جایزه گرمی، 6 جایزه موزیک آمریکا و 18 جایزه بیلبورد موزیک را دریافت کرده است.

ریانا بازی در فیلم هایی همچون نبرد ناو (2012)، این آخرشه (2013) با بازی جیمز فرانکو، آنی (2014) با بازی اشتون کوچر، والرین و شهر هزار سیاره (2017) و هشت یار اوشن (2018) با بازی ساندرا بولاک و کیت بلانشت نیز حضور داشته است.

ازدواج و همسر ریانا

ریانا مدتی با کریس براون دوست بود اما این دوستی سال 2009 به پایان رسید، پس از آن تا سال 2010 با مت کمپ – بازیکن بیس بال – رابطه نزدیکی داشت.

ریانا پس از جدایی از کمپ تا سال 2016 با درانک – رپر کانادایی – نامزد بود و سال 2017 با حسن جمیل – تاجر عربستانی – آشنا شد، او نامزدی اش را در سال 2018 به صورت عمومی اعلام کرد.

عکس ریانا و نامزدش حسن جمیل
عکس ریانا و نامزدش حسن جمیل

حقایق جالب درباره ریانا

  • ثروت ریانا حدود 260 میلیون دلار برآورد شده است.
  • مدونا، ماریا کری، جانت جکسون، ویتنی هوستون و باب مارلی الهام بخش او در زمینه موسیقی بوده اند.
  • در دوران کودکی سردرد شدیدی گرفت، پزشکان به تومور مغزی مشکوک بودند اما تا سن 14 سالگی سلامت خود را به دست آورد.
  • سال 2007، 2008، 2013 و 2014 در لیست جذاب ترین زنان مجله ماکسیم قرار گرفته است.
  • سال 2005 در برلین به دلیل نداشتن ویزای ورود به این کشور دستگیر شد و تا صدور ویزای موقت تا 2 ساعت تحت نظر بود.
  • سال 2012 توسط مجله تایم در لیست تاثیرگذارترین افراد جهان قرار گرفت.
  • با کتی پری دوست صمیمی است و با بیانسه و جی زی دوست است.
  • نشریه بیلبورد او را خواننده دیجیتال دهه 2000 نامیده است.
  • ریانا با نام ریحانا نیز شناخته شده است.