چگونه زندگی شاد و آرامی داشته باشیم؟

چگونه در بدترین شرایط، شاد باشیم؟ این موضوع همانند بسیاری از موضوعات مهم نیازمند یک ذهن قوی و چشمانی باز برای شروع کردن است تا در نهایت به این نتیجه ی کلیدی برسیم که : شاد بودن یک انتخاب است.

چگونه شاد باشیم؟
چگونه شاد باشیم؟

شاد بودن، اتفاقی پیدا کردنی نیست بلکه خلق کردنی، ساختنی و انتخاب کردنی است. شما با داشتن یک شغل، خانه و زندگی کامل به خوشبختی نمی رسید. شما تصمیم می گیرید که از صبح از خواب بیدار شوید و بابت تمام نعمت هایی که دارید شکرگزار بوده و همچنین تصمیم می گیرید که با ساختن یک زندگی که باعث خوشبختی شما می شود، شاد باشید.

چگونه از درون شاد باشیم؟

طبیعتا زندگی هیچ یک از ما، زندگی کاملی نیست. گاهی اوقات شرایط خارج از کنترل ماست و ما را تحت فشار خرد کننده ای قرار می دهد. شرایطی چون ورشکستگی، طلاق، تبعیض، مرگ، تخریب و اتهامات دروغین و… . دنیا گاهی اوقات به مکانی نسبتا ناخوشایند و خشن مبدل می شود.

حال این سوال برایتان مطرح می شود که : خب چگونه می توانیم در شرایط سخت خوشحال باشیم؟

شما بایستی به آنچه که دارید نگاه کنید، به جایی که می خواهید بروید و قدم بعدی ای که قرار است بردارید و دریک عبارت، شما بایستی بر چشم انداز و دیدگاهی که در مورد زندگیتان دارید تمرکز کنید. دیدگاه شما واقعیت شما را شکل می دهد، بنابراین برای شاد بودن تنها کاری که بایستی انجام دهید، تغییر دیدگاه تان در مورد زندگی است.

زندگی شما ترکیبی از ایده های زیادی است که در ذهن شما ایجاد می شود و جهان را از طریق آن ها می بینید. در هنگام تولد، ضمیر همه ی ما مانند کاغذی سفید و دست نخورده است. هر چه بزرگتر می شویم، دیدگاه ها، ایده آل ها و ارزش هایی توسط خودمان یا دیگران در ذهن مان جای می گیرد. ممکن است هر هفته یک ارزش جدید در تفکر مان شکل بگیرد و نظر ما را در مورد اینکه که هستیم؟ تغییر دهد. بنابراین آن کاغذ سفید به مرور با نقاشی هایی توسط خودمان یا اطرافیان مان پر می شود.

پس همانطور که دیدیم، بخشی از باور های ما در زندگی، ساخته و پرداخته ی ذهن انسان های دیگر است، باور هایی که ممکن است به راحتی اشتباه باشند و باعث عدم رضایت و نا خشنودی ما در زندگی شوند. پس در این شرایط بایستی چه کار کنیم؟

تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که با بازنگری در تفکرات و دیدگاه هایمان و پاک کردن افکار و باور هایی که هیچ استفاده ای برای مان ندارند، تلاش کنیم که در زندگی صرفا ایمن و خوشحال باشیم. درست مثل زمانی که کودک بودیم، وقتی زندگی کمتر پیچیده، گیج کننده و به دور از درگیری ها بود.

حالا بایستی ببینیم که چگونه ذهن شادی داشته باشیم و چه کار هایی باعث خوشحالی آدم می شوند؟ با پرشین استار همراه باشید؛

در ادامه بخوانید : جملات انگیزشی برای داشتن زندگی شاد

1. آن را انتخاب کنید

خوشبختی مانند هرچیز دیگری، ایجاد و انتخاب می شود. بنابراین اولین کاری که شما باید انجام دهید متعهد بودن به انتخاب شادی است. البته دانستن این نکته ضروری است که این ساده ترین راه نیست. شما برای انتخاب کردن شادی بایستی همه چیز را رها کنید و اجازه ندهید که انرژی های منفی دائما به شما برسد و شما را قربانی خود سازد. بنابراین با انتخاب شادی، به جنگ امواج منفی بروید.

خوشبختی مانند تعهدی طولانی مدت طی یک ازدواج موفق است. شما بایستی همواره تلاش کنید تا از همسر خود حمایت کنید و او را در کنار خود داشته باشید. انتخاب خوشبختی و شادی نیز همین فرمول را دارد، بایستی همواره به دنبال حفظ شادی و سعادت در زندگی و افکارتان باشید.

البته حفظ خوشبختی یک نکته ی مهم دیگر هم دارد و آن لذت بردن از آن است. بیاموزید که دائما از اتفاقات خوب زندگی تان لذت ببرید و شاد باشید.

2. بابت نعمت هایی که در زندگی دارید شکرگزار باشید

زندگی همه ما به طور باورنکردنی ای پر از نعمت است. اما همه ی ما ترجیح می دهیم که بنشینیم و فقط بابت چیز هایی که نداریم رنج بکشیم از این رو همیشه احساس قربانی بودن و ناکامی داریم.

این در حالی است که بیشتر از آنچه که خودمان هم فکر می کنیم، در زندگی نعمت داریم اما چرا این نعمت ها را نمی بینیم؟ علت آن غرق بودن در اندوه نداشته هایمان است!

بنابراین هر روز فقط برای چند لحظه به اطراف تان نگاه کنید، فکر کنید، بنویسید و نشان دهید که بابت یکی از نعمت هایی که دارید شکر گزار هستید. هر روز فقط راجع به یک نعمت فکر کنید و بنویسید.

این شکرگزاری کردن روزانه، می تواند اعتیاد آور باشد و آن گاه شما به مرور دریافت می کنید که چه موهبت هایی در زندگی دارید و از ناشکری کردن های مداوم، فاصله می گیرید.

زمانی که قدردان نعمت ها در زندگی تان هستید، شادی صدای شیرین این قدردانی ها را شنیده و به سراغ شما خواهد آمد.

3. قصه هایی را که به خورد خودتان می دهید عوض کنید

هریک از ما کلکسیونی از داستان ها هستیم، داستان هایی که حتی برای دیگران هم روایت می کنیم و گاهی هم برای خودمان (دوباره و چندباره)!

ما همانی هستیم که می گوییم. اگر به کسی بگویید فرد صادقی هستید، او فکر می کند که شما شخص صادقی هستید. اگر به خودتان بگویید که تو نمی توانی فلان کار را انجام دهی مطمعنا از انجام آن ناتوان خواهید بود.

شما در حقیقت همان روایت هایی هستید که از خودتان دارید. تا کنون چه داستان هایی راجع به زندگی خودتان گفته اید؟ داستان یک شکست؟ یا از دست دادن؟

در جامعه امروزی این الگو رایج است که بهتر است خود را تحت فشار قرار دهید. زیرا در فیلم ها، در نهایت پیروزی از آن فردی است که بیشتر تحت فشار بوده است. فردی که با چالش های بیشتری مواجه است با غلبه بر مشکلات و انتخاب شجاعانه ی راه درست، موفق می شود بر مشکلات فائق آید. بنابراین دیگران هم سعی می کنند داستان زندگی خود را با نگاهی به زندگی این قهرمانان بنویسند.

اما پیشنهاد می شود که این کپی برداری ها را برای داستان خود انتخاب نکنید، چرا که زندگی واقعی با آنچه در فیلم ها میبینیم تفاوت دارد. شما ترکیبی از تجربیات بد نیستید بلکه فقط سعی می کنید مانند آن رفتار کنید.

زیبایی نوشتن داستانی برای خودتان این است که می توانید آن را انتخاب کنید. پس داستانی را پیدا کنید که شما را خوشحال کند سپس به عنوان شخصیت اصلی آن هر روز روی صحنه ی زندگی ظاهر شوید.

4. زندگی ای را بسازید که می خواهید

یکی از دلایلی که ممکن است شما خوشحال نباشید این است که شما زندگی واقعی ای را که می خواهید ندارید. شما در واقعیات زندگی می کنید و این خیلی خوب است اما اگر می خواهید که احساس شادی داشته باشید باید در راستای ارزش های معتبرتان که برای تان اهمیت زیادی هم دارند، زندگی کنید.

تصمیم بگیرید که می خواهید چه کسی باشید، چه زندگی ای را می خواهید داشته باشید. سپس برنامه ریزی کنید تا هر روز کار کوچکی را برای رسیدن به زندگی مورد علاقه تان انجام دهید. مطمئن باشید که با انجام همین کار های کوچک برای رسیدن به زندگی ایده آل تان احساس بهتری خواهید داشت. ولی فراموش نکنید که زندگی یک سفر از کوهپایه تا قله است. فقط به رسیدن به قله فکر نکنید بلکه از طول مسیر هم لذت ببرید.

مهم ترین چیزی که بایستی یاد بگیرید این است که :

تا خودتان نخواهید شاد نخواهید بود و اشتباه محض است اگر فکر کنید که چیز دیگری می تواند شما را خوشحال کند.

شغل جدید، داشتن خانه رویایی، دوستانی عالی و…. نمی توانند باعث شادی شما باشند، چرا که شادی در اثر فعل و انفعالات شیمیایی در مغز شما رخ می دهد و کاملا بستگی به انتخاب و طرز تفکر شما دارد.

سخن پایانی

شاد بودن اتفاقی است که کاملا در کنترل شماست. خوشحالی، یک انتخاب ذهنی برای دیدن نقاط مثبت در منفی ترین شرایط است. یکی از مهمترین تجربیات در زندگی این است که هرچه هم شکست بخوریم، در واقع در حال هدایت شدن به سمت آن جایگاهی هستیم که برای ما طراحی شده است. هر چه قدر هم که رنج ببریم، در حال یادگیری این موضوع هستیم که چگونه انسان بهتری باشیم.

همه ی این ها جدالی برای رشد کردن و قوی تر شدن است.

مهم نیست که شرایط شما چقدر دشوار، دردناک یا سخت باشد، همیشه چیزی وجود دارد که بایستی بابت آن شکرگزار باشید. بدون شک شما لیاقت شاد بودن را دارید، تنها در صورتی که خودتان بخواهید و آن را انتخاب کنید.

منبع : lifehack