برای سالم ماندن و تقویت دندان ها چه سبزیجاتی بخوریم؟

کلسیم یک ماده معدنی اساسی برای سلامت دندان ها محسوب می شود بنابراین بسیاری از مردم فکر می کنند با افزودن گوشت و لبنیات به رژیم غذایی روزانه خود کلسیم کافی دریافت می کنند اما همیشه اینگونه نیست.

سبزیجات مفید برای سلامت دندان ها
سبزیجات مفید برای سلامت دندان ها

برخی سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ سبز حاوی مقادیر بیشتری کلسیم نسبت به گوشت و لبنیات هستند به همین دلیل باعث تقویت دندان ها شده و به سلامت آن ها کمک می کنند.

در این مقاله لیست سبزیجات سرشار از کلسیم که برای سالم ماندن و تقویت دندان ها مفید هستند را ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. سویا

می توانید امیدوار باشید در صورت خوردن یک فنجان سویا حدود 176 میلی گرم کلسیم بدن تان را تامین کنید.

با این حال از آنجا که گاهی سویا اصلاح ژنتیکی شده و بنابراین می تواند کلسیم کمتری داشته باشد، اطمینان حاصل کنید که سویای شما 100٪ طبیعی باشد.

2. اسفناج

این سبزی شگفت انگیز حاوی حدود 58 میلی گرم کلسیم در هر فنجان است. علاوه بر این، اسفناج حاوی ویتامین C، منگنز، ویتامین A و ویتامین K می باشد.

در بین سالم ترین سبزیجات جهان، اسفناج در بالاترین نقطه از لیست قرار می گیرد که به دلیل مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی که دارد بدن را در مقابل میکروب ها، قارچ ها و بیماری ها محافظت می کند.

3. کلم بروکلی

ویتامین K برای سلامتی دندان های ما ضروری است. اگر به اندازه کافی از این ویتامین ضروری استفاده نکنید، دندان های شما به طرز چشمگیری ضعیف می شوند.

کلم بروکلی در هر وعده ی غذایی 92 میکروگرم ویتامین K بدن شما را تامین می کند. مقدار کافی ویتامین K هر روز با تقویت احتباس کلسیم و کاهش ترشح کلسیم در ادرار باعث بهبود سلامت استخوان ها و دندان ها می شود.

4. کتانجک یا اشنه دریایی

اشنه دریایی به دلیل داشتن ید که برای فعالیت تیروئید بسیار مهم است، شناخته می شود. اشنه دریایی یکی از بهترین منابع تغذیه ای رایج ید است، ناکافی بودن ید باعث گواتر می شود.

اشنه دریایی حاوی مقادیر قابل توجهی کلسیم است که به تقویت و سلامتی دندان ها کمک می کند.

5. کلم کالی

یک منبع شگفت انگیز کلسیم قابل جذب است که به ازای هر 100 گرم 139 میلی گرم کلسیم دارد علاوه بر این حاوی بیش از 45 فلاونوئید است که برای سلامتی بدن مفید می باشند.

6. کلم برگ سبز

سبزی کلارد یا کلم برگ سبز یکی از سبزجات حاوی مقادیر بالای کلسیم است که یک فنجان آن 357 میلی گرم کلسیم بدن را تامین می کند.

مقادیر بالای کلسیم موجود در این سبزی به سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند.

منبع : lifehack