چگونه بفهمیم تیروئید ما مشکل دارد؟ | علائم مشکلات تیروئیدی چیست؟

تخمین زده می شود که 20 میلیون آمریکایی از مشکلات تیروئیدی رنج می برند، شاید تعجب آور باشد اما تقریبا 15 میلیون نفر از مبتلایان به اختلالات تیروئیدی از بیماری خود بی خبر هستند که این می تواند منجر به برخی از عوارض جدی سلامتی مانند کاهش وزن یا افزایش وزن، ناباروری و تغییرات خلق و خو شود.

علائم مشکلات تیروئیدی چیست؟
علائم مشکلات تیروئیدی چیست؟

عملکرد غده تیروئید در بدن چیست؟

تنفس، تنظیم عملکرد سیستم عصبی مرکزی و محیطی، کنترل ضربان قلب، قدرت عضلات، وزن بدن، چرخه قاعدگی، سطح کلسترول خون و تنظیم دمای بدن به واسطه ی آزاد سازی هورمون تیروئید صورت می گیرد.

در ادامه این مقاله با همه ی علائم و نشانه های اختلال در عملکرد غده ی تیروئید بیشتر آشنا خواهید شد. با پرشین استار همراه باشید؛

1. کاهش میل جنسی

کم کاری تیروئید قاتل میل جنسی است. کاهش میل جنسی غالبا با کاهش سطح هورمون تیروئید ارتباط دارد زیرا تیروئید ارتباط مستقیمی با غدد آدرنال و همچنین هورمون های جنسی دارد.

کمبود تستوسترون نیز از طریق درمان مشکلات تیروئیدی برطرف شده است.

2. خشکی پوست

عملکرد ضعیف تیروئید باعث ضعف گردش خون و در نتیجه خشکی پوست می شود. علاوه بر این در نتیجه اختلالات تیروئیدی کمتر عرق می کنید در نتیجه متابولیسم کند است که می تواند پوست شما را به دلیل عدم رطوبت خشک و پوسته پوسته کند.

3. اختلال در عملکرد دستگاه گوارش

به دلیل کم کاری تیروئید هضم دچار اختلال شده و این می تواند باعث یبوست شود. از طرف دیگر، پرکاری تیروئید می تواند باعث اسهال شدید شوید.

4. دمای نامنظم بدن

این ساده است : کم کاری تیروئید همیشه دمای بدن را پایین می آورد در حالی که پرکاری تیروئید همواره دمای بدن را افزایش می دهد دلیلش این است که غده تیروئید شما دمای بدن را کنترل می کند.

5. درد های بدون علت بدن

آیا عضلات شما بدون هیچ دلیلی باعث درد بدن شده اند؟ این می تواند نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد، کم کاری تیروئید به معنای کاهش میزان هورمون های کنترل کننده متابولیسم بدن است که باعث اختلال و آسیب عصبی می شود.

6. خستگی و فراموشی

آیا احساس کمبود انرژی و خستگی می کنید؟ کمبود هورمون تیروئید ممکن است دلیل این امر باشد، این به مغز و عملکرد عصبی شما آسیب می رساند و باعث بی خوابی ، خستگی مداوم و فراموشی می شود.

تیروئید کم کار حالت روحی شما را پایین می آورد زیرا بسیاری از عملکرد های بدن کاهش می یابد. آیا شما هم افسردگی دارید؟ این ممکن است زمان آزمایش تیروئید شما باشد.

7. افزایش وزن

اگر شما به همان مقدار قبل غذا می خورید اما هنوز هم وزن تان افزایش می یابد، ممکن است میزان متابولیسم بدن شما به دلیل کاهش عملکرد غده تیروئید، کاهش پیدا کرده باشد.

آیا باید تیروئید خود را آزمایش کنید؟

اگر می خواهید مطمئن شوید که تیروئید سالمی دارید یا نه بهتر است تست هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را انجام دهید البته یک بررسی ساده گردن هم می تواند اطلاعاتی را درباره سلامتی غده ی تیروئید در اختیار شما قرار دهد.

اگر آزمایش های تیروئید شما نشان می دهد که مشکلی دارید، نیازی به ناامیدی یا نگرانی ندارید؛

ثابت شده است که ورزش برای درمان اختلالات تیروئیدی بسیار مؤثر است.

علاوه بر این می توانید با خوردن غذا های مناسب عملکرد تیروئید خود را بهبود ببخشید.

در ادامه بخوانید : غذاهای نامناسب برای تیروئید کم کار

منبع : lifehack