علائم بیماری کروناویروس کوید 19 چه تفاوتی با آنفولانزا و آلرژی دارد؟

اگر آبریزش بینی و خارش چشم دارید به این معنی نیست که شما کرونا ویروس داشته باشید. اما اگر سرفه خشک، خستگی و تب دارید ممکن است به کرونا ویروس یا COVID-19 مبتلا شده باشید.

علائم بیماری کروناویروس چه تفاوتی با آنفولانزا و آلرژی دارد؟
علائم بیماری کروناویروس چه تفاوتی با آنفولانزا و آلرژی دارد؟

همه علائم به طور یکسان ایجاد نمی شوند. اگرچه به نظر می رسد که شما مبتلا به کرونا ویروس هستید ممکن است به سادگی دچار آلرژی یا آنفلوانزای فصلی شده باشید.

بسیاری از علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا ویروس مشابه هستند و تشخیص آن ها ممکن است دشوار باشد. همه ی آن ها ناشی از ویروس ها هستند اما ویروس های مختلف باعث هر یک از این عفونت ها شده اند.

با این حال، یکی از تفاوت های مهم بین این سه بیماری این است که کرونا ویروس با تنگی نفس همراه است. تنگی نفس از علائم متداول کوید 19 است که قبل از ایجاد سینه پهلو رخ می دهد. به طور کلی، آنفولانزا یا سرماخوردگی موجب تنگی نفس نمی شوند مگر اینکه به سینه پهلو پیشرفت کرده باشند.

یک پزشک می گوید که سرماخوردگی به ندرت باعث ایجاد تنگی نفس پس از ایجاد تب می شود. آنفلوانزا ممکن است مانند کرونا ویروس تنگی نفس داشته باشد اما تنگی نفس آن معمولا به اندازه کوید 19 شدید نیست.

تنگی نفس ناشی از کرونا ویروس اغلب 5 تا 10 روز پس از اولین نشانه تب رخ می دهد.

در ادامه این مقاله با همه ی تفاوت های علائم کرونا ویروس کوید 19 با سرماخوردگی، آنفلونزا و آلرژی بیشتر آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشد؛

عطسه از علائم ابتلا به کرونا نیست

عطسه، آبریزش بینی، درد صورت و خارش چشم علائم شایع آلرژی یا سرماخوردگی هستند. اما آن ها از علائم معمولی برای COVID-19 محسوب نمی شوند.

به گفته منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شایع ترین علائم COVID-19 تب، خستگی و سرفه خشک است بعضی از بیماران ممکن است درد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال را هم تجربه کنند.

در گزارشی آمده که از بیش از 1000 بیمار در چین، احتقان و گرفتگی بینی فقط در 1 بیمار از هر 20 بیمار مشاهده شده است.

علائم بیماری کوید 19 معمولا 2 تا 14 روز پس از ابتلا ظاهر می شوند. با این حال، طبق گفته WHO بعضی از افراد آلوده می شوند اما علائمی ایجاد نمی کنند و احساس ناخوشایندی ندارند.

این افراد هنوز هم می توانند ویروس را به افراد اطراف خود منتقل کنند حتی اگر احساس بیماری نکنند.

آلرژی علائم مزمن دارد؟

COVID-19 مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی یک بیماری حاد است به این معنی که افراد تا شروع علائم احساس خوبی دارند.

از طرف دیگر آلرژی ها معمولا مزمن بوده و علائم آن خاموش و برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها باقی می ماند.

آلرژی نباید باعث تب یا درد بدن شود، به طور کلی هیچ سرفه ای وجود ندارد مگر اینکه تخلیه بینی زیادی داشته باشید. آلرژی همچنین ممکن است باعث ایجاد خس خس سینه شود مخصوصا در مبتلایان به آسم.

علائم آلرژی در محیط متفاوت است : با قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، گرده، گندم یا حیوانات علائم ممکن است تشدید شوند در حالی که علائم سرماخوردگی صرف نظر از زمان، آب و هوا، محل یا سایر عوامل محیطی باقی می مانند.

همچنین مانند COVID-19 سرماخوردگی به احتمال زیاد دارای علائم عمومی مانند تب، سردرد و درد بدن است در حالی که آلرژی ها معمولا فقط در دستگاه تنفسی اثر می گذارند.

علائم آلرژی با آنتی هیستامین و سایر دارو های خاص ضد آلرژی بهبود می یابند. سرماخوردگی به احتمال زیاد به استامینوفن، مایعات و استراحت پاسخ می دهد.

کرونا ویروس، آنفولانزا نیست

COVID-19 آنفولانزا نیست. به عنوان یکی از طبقه های بیماری زا که به کروناویروس معروف است، در واقع به سرماخوردگی نزدیک تر از آنفولانزای فصلی است.

اما با وجود برخی همپوشانی ها علائم معمولی COVID-19 بیشتر به آنفولانزا (تب، سرفه، گلودرد، آبریزش یا احتقان بینی، درد در عضلات یا بدن، سردرد و خستگی) شباهت دارد تا به سرماخوردگی (گلودرد، سرفه، گرفتگی، درد جزئی بدن، سردرد خفیف، عطسه، تب درجه پایین و ضعف).

از نظر تمایز بین آنفولانزا و COVID-19 تشخیص آن ها تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل به افراد توصیه می شود واکسیناسیون آنفولانزا داشته باشند تا حداقل با توجه به سایر موارد خطر ابتلا به آنفولانزا را به حداقل برسانند.

به طور کلی استامینوفن برای درمان تب توصیه می شود. قطره های سرفه و شربت های سرفه همچنین می توانند برای کاهش ترشحات مخاط استفاده شوند. اگر احتقان بینی دارید می توانید از آنتی هیستامین ها استفاده کنید.

وضعیت فرد می تواند تهدید کننده زندگی باشد

درمان موارد خفیف COVID-19 تقریبا 2 هفته طول می کشد و خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق موارد خفیف هستند.

تقریبا هیچ کس از سرماخوردگی نمی میرد و بیشتر آلرژی های فصلی فقط آزار دهنده هستند با این وجود، آنفلوانزا سالانه بین 12000 تا 61000 مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا دارد.

COVID-19 می تواند باعث مرگ و میر های بیشتر شود زیرا به راحتی انتقال می یابد، جمعیت فاقد مصونیت از بیماری هستند و عوارض در موارد جدی ممکن است شامل ذات الریه خطرناک باشند.

اگر احساس مریضی کرده اید یا فکر می کنید در معرض کوید 19 قرار دارید باید حداقل 2 هفته از طریق منبع مطمئن برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری، خود را قرنطینه کنید تا از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کنید.

علائم شدید کوید 19 که به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارند عبارتند از : مشکل در تنفس، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه، گیجی یا عدم توانایی بلند شدن و کبودی لب ها و صورت این حالت نشانگر کمبود اکسیژن در جریان خون است.

از هر 6 نفری که مبتلا به کرونا ویروس می شوند، یکی از آن ها افراد مسن و افراد دارای مشکلات اساسی پزشکی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت هستند.

منبع : healthline