فرمول موفقیت استیون هاوکینگ چیست؟

اگر در بیست سالگی به شما گفته شود که مبتلا به یک بیماری صعب العلاج هستید و فقط چند سال دیگر زنده خواهید ماند، چه کار خواهید کرد؟

راز موفقیت های استیون هاوکینگ
راز موفقیت های استیون هاوکینگ

این اتفاق برای استیون هاوکینگ در سال 1963 رخ داد با این حال او نه تنها تا سال 2018 زنده ماند بلکه توانست در علم فیزیک نیز انقلاب کند. او یکی از الهام بخش ترین شخصیت های علمی تاریخ بوده که توانسته نگرش ما را به جهان هستی متحول سازد.

تاریخ مختصر زمان یکی از معروف ترین کتاب های تالیف شده توسط وی بود که به عنوان پرفروش ترین کتاب کیهان شناسی در جهان شناخته شد.

در ادامه این مقاله راز موفقیت های استیون هاوکینگ را برای کسانی که خواستار موفقیت هستند، مطرح کنیم. با پرشین استار همراه باشید؛

1. او برای غلبه بر ناتوانی خود از ظرفیت های فن آوری استفاده می نمود

استیون هاوکینگ بر این باور بود که هوش عبارت است از توانایی انطباق با تغییر. از نظر وی به عنوان یک پروفسور فن آوری قدرت حیرت انگیزی برای تغییر زندگی، برقراری ارتباط با دیگران و نیز خلق ایده ها و اکتشافات بزرگ دارد.

او نمی توانست صحبت کند و از سینتی سایزر (یک ابزار الکترونیک برای تولید صدا) برای این منظور استفاده می کرد. همچنین در تحقیقات خود به نحو گسترده ای از رایانه و نیز فضای اینترنت بهره می گرفت.

2. اجازه نمی داد که ناتوانی وی بهانه ای برای عدم انجام تحقیقاتش باشد

وی همواره به سایر افراد معلول توصیه می کرد که بر روی کارهایی تمرکز نمایند که معلولیت شان نتواند مانع از انجام درست آن ها شود. هاوکینگ همواره تاکید می کرد که افراد معلول نباید از نظر روحی و جسمی غیر فعال بوده بلکه بایستی با شناسایی توانایی های خود همواره پویا و فعال باشند تا بتوانند درجات بیشتری از سلامتی را تجربه کنند.

درست زمانی که پزشکان بیماری لاعلاج وی را تشخیص دادند و به او اعلام کردند که زمان کوتاهی از زندگی اش باقی مانده استیون عاشق شد و با جین وایلد ازدواج کرد. آن ها سه فرزند به دنیا آوردند. در همین دوران وی به عنوان یک فیزیکدان وارد کار شد و تحقیقات خود را شروع کرد.

او مصمم بود که ناتوانی و معلولیتش مانعی بر سر راه فعالیت هایش نخواهد بود و به همین دلیل با جدیت اهداف خود را دنبال می نمود.

بر همین اساس بود که وی فعالیت های خود را بر فیزیک نظری متمرکز نمود چرا که معتقد بود معلولیت وی در این زمینه نمی تواند هیچ تاثیری داشته و ایجاد مانع نماید.

3. همیشه کنجکاو بود

یکی از باورهایی که هاوکینگ را از سایرین متمایز می ساخت این بود که آدمی بایستی از محدوده اطراف خود فراتر رفته و بتواند دور دست ها را ببیند. وی همواره بر کندوکاو جهان هستی تاکید داشت. حتی یک بار اظهار داشت که رمز موفقیتش در کنجکاوی های کودکانه اش نهفته است. چراکه همیشه سوال هایی را راجع به جهان هستی با چرا و چگونه مطرح می کرد. مصداق بارز کنجکاوی وی تمایل همیشگی اش برای سفر در فضا بود.

4. هیچ گاه شوخ طبعی خود را کنار نگذاشت

او بر این باور بود که حفظ حس شوخ طبعی برای بقای وی به اندازه نگه داشتن ذهن فعال مهم و حیاتی است. همواره این حس شوخ طبعی با او همراه و با رفتارش عجین بود به گونه ای که همسرش جین در مورد اولین دیدار با استیون می گوید : شخصیت مستقل و روحیه شوخ طبعی او، توجه مرا به خود جلب کرد.

5. بر اصول خود پایبند بود

هاوکینگ معتقد بود که هیچ کس به خاطر دریافت جایزه تحقیقات فیزیکی را انجام نمی دهد بلکه این کار را به خاطر لذت کشف چیزی انجام می دهد که تا پیش از این کسی از آن مطلع نبوده است. پس هیچ گاه اجازه نمی داد جایگاه علمی او آماج سو استفاده های مختلف برای صاحبان قدرت قرار گیرد.

استیون هاوکینگ همواره در طول زندگی خود نگران کمبود بودجه و سو مدیریت بودجه تحقیق و آموزش علمی در انگلستان بود و با تمام مراتب علمی ای که داشت زمانی که به وی عنوان شوالیه پیشنهاد شد با جدیت از پذیرش آن امتناع کرد.

6. هرگز تسلیم نشد

به باور استیون هاوکینگ حتی مواجهه با مشکلات نیز مزایای خاص خود را دارد. او می گفت زمانی که با مشکلی مواجه می شوم علاوه بر اینکه تلاش می کنم تا آن را حل کنم سعی می کنم به مطالب جدیدی نیز دست یابم.

گاهی اوقات سال ها روی مطلبی کار می کرد. مانند فرضیه سیاه چاله ها که 29 سال روی آن کار کرد اما در نهایت متوجه شد که این فرضیه اشتباه است. او به اشتباه خود اذعان نمود اما هیچ گاه مایوس نشد چرا که در حین کار کردن بر روی این فرضیه به موضوعات مختلفی نیز راه یافت.

زمانی که وی نتایج مختلفی را که در حین مطالعه بر روی سیاه چاله ها کشف کرده بود، مطرح کرد تمام دانشمندان معاصر خود را در بهت و حیرت فرو برد.

او همچنین مصمم بود که با وجود تمام انتقاد ها و جنجال ها به هیچ عنوان از هدف خود دست نکشیده و راه خود را ادامه دهد. به همین دلیل است که نگاهی به زندگی این نابغه فیزیک می تواند برای هر فرد جویای موفقیتی الهام بخش باشد.

7. زمان را یک منبع گرانبها می دانست

هاوکینگ همواره اذعان می کرد که کارها و برنامه های زیادی برای انجام دادن دارد و از اتلاف وقت تنفر داشت. وی همچنین به واسطه تحقیقاتی که در مورد تعریف و ماهیت زمان و همچنین چگونگی شروع زمان انجام داده است، شهرت زیادی کسب کرد.

نتایج مطالعات او حاکی از این بود که زمان به هیچ عنوان قابل بازگرداندن نیست و سفر در زمان امری غیر ممکن است. به همین دلیل وی زمان را یک منبع گران بها می دانست که بایستی از لحظه به لحظه این سرمایه ارزشمند نهایت استفاده را نمود.

همه ما می توانیم از زمانی که در اختیار داریم برای کسب درآمد و یا هر کار دیگری که می پسندیم استفاده کنیم اما تنها مطلب مهم توجه به این نکته است که بایستی از زمانی که در اختیار داریم به نحو عاقلانه ای بهره بگیریم.

8. دانش خود را به اشتراک می گذاشت

هاوکینگ جمله معروفی دارد که می گوید : امیدوارم که توانسته باشم به ارتقا سطح علم کمک نمایم و نشان دهم که فیزیک یک راز نیست بلکه علمی است که توسط افراد عادی قابل درک است.

او قاطعانه معتقد بود که دانش باید به اشتراک گذاشته شود. به همین دلیل و به واسطه تلاشش برای اشتراک گذاری علم کتاب های او مخاطبان فراوانی داشت.

بزرگترین موفقیت هاوکینگ را می توان در این دانست که مباحث مربوط به فیزیک و هوش مصنوعی را به نحوی مطرح کرد که برای همه قابل درک باشد و نه فقط برای روشنفکران و دانشمندان.

حتی یک بار یکی از ناشران کتاب های وی، به او هشدار داده بود که ساده سازی مفاهیم علمی ممکن است باعث کاهش 50 درصدی مخاطبان کتاب های وی شود. اما برای استیون این موضوع اصلا مهم نبود و تمام تلاشش را صرف ساده سازی علوم برای اشتراک گذاری با عموم مردم می نمود.

به همین دلیل است که در کتاب معروفی مانند تاریخچه مختصر زمان فقط یک فرمول ساده E = mc² وجود دارد و این امر باعث نشد که 10 میلیون خواننده این کتاب از خرید آن صرف نظر کنند.

منبع : lifehack