7 فایده شگفت انگیز باغبانی برای سلامتی کودکان و بزرگسالان

در این کره خاکی هستند کسانی که عشق بی انتهایی به خاک و محصولات بر آمده از دل آن دارند. این افراد علاقه عجیبی به کثیف شدن دست های شان در خاک دارند نه از این بابت که با خاک تماس پیدا کنند بلکه به این دلیل که محصولات زراعی و یا گل هایی را پرورش دهند و از زیبایی و رشد و شکوفایی محصولاتی که به دست خود پرورده اند لذت ببرند.

فواید باغبانی
فواید باغبانی

جالب است بدانید که از نظر کارشناسان بهداشت باغبانی برای سلامتی انسان بسیار مفید است. اما چگونه؟

در این مقاله همه ی مزایا و فواید درمانی باغبانی برای سلامتی بدن کودکان و بزرگسان را ارائه کرده ایم. با پرشین استار همراه باید؛

1. درمان استرس

باغبانی کردن به شما اجازه می دهد که با قرار گرفتن در معرض آفتاب و هوای تازه، استرس های خود را تا حد زیادی فراموش کنید.

زندگی پر مشغله امروز باعث شده که انسان ها بخشی از کارهایی را که همواره و در طول تاریخ به آن ها مشغول بوده اند، فراموش نمایند.

حیات بشر از آغاز هستی با خاک و کشاورزی عجین بوده و به همین دلیل ارتباط مجدد انسان ها با این کار می تواند تاثیر بسزایی در رفع استرس ها و نگرانی های روزمره آن ها داشته باشد.

از این گذشته پررورش گل ها و گیاهان و رسیدگی به آن ها، سیستم ایمنی بدن شما را تا حد زیادی تقویت کرده و این امکان را برای شما فراهم می آورد که بتوانید موثرتر باشید. هیچ قدرتی به اندازه توان انسان ها برای پرورش یک گیاه از بذر تا میوه نمی تواند در آن ها احساس توانمندی را ایجاد نماید چرا که افراد در این شرایط احساس می کنند که توانسته اند تغییرات مثبتی را در جهان اطراف شان خلق نمایند.

مطالعات کاملا علمی نشان داده اند که بعد از یک روز کامل نشستن پشت میز، یا بعد از یک روز بسیار پر استرس، از طریق تماس دستان خود با خاک و رسیدگی به گیاهان باغ می توانید سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس را در بدن خود تا حد زیادی کاهش دهید.

2. تقویت فعالیت های بدنی

فعالیت های مربوط به باغبانی طیف وسیعی از حرکات ورزشی را در خود جای داده است. باغبانی به عنوان یک فعالیت لذت بخش و هدف گرا در فضای باز موجب تقویت قابل توجه فعالیت های بدنی شده و به دلیل نشاطی که در انسان ایجاد می کند طرفداران زیادی دارد.

توجه به این نکته ضروری است که میزان تحرک بدن در هنگام باغبانی، به وسعت باغ بستگی دارد و صرف رسیدگی به درختان در یک باغچه کوچک را نمی توان به مثابه ورزش و تحرک کافی برای بدن قلمداد کرد.

فعالیت های مرتبط با باغداری نظیر کاشت، بیل زدن و یا هرس کردن می تواند تاثیر به سزایی در تناسب اندام داشته باشد. همچنین کارهایی نظیر چیدن علف های هرز و یا برداشت محصولات باعث کشش در ماهیچه ها و تقویت آن ها می شود به خصوص برای افرادی که سنین بالاتری دارند و یا از یک بیماری مزمن رنج می برند.

علاوه بر این فعالیت های عمومی در باغداری به گردش بهتر خون در بدن شما کمک می کنند.

3. درمان طبیعی افسردگی

خاک حاوی یک داروی ضد افسردگی طبیعی به نام مایکوباکتریوم است. طبق تحقیقات انجام شده این داروی ضد افسردگی خاص باعث افزایش سطح سایتوکین و به طبع آن افزایش سروتونین در بدن انسان می شود.

از این رو به افرادی با برخی از بیماری های روانی توصیه می شود که برای درمان خود باغبانی و ارتباط با انواع میوه و سبزیجات و همچنین گیاهان معطر و گل دار را امتحان کنند.

از جذابیت بصری، زیبایی، طراوت و رایحه گل های تازه و فواید غذایی گیاهان کشت شده که بگذریم موفقیت در باغبانی باعث ایجاد حس اعتماد به نفس، رضایت و افزایش عزت نفس می شود. پس از شکوفا شدن گل ها و یا برداشت میوه ها نگاه کردن به نتایج باغبانی و یا محوطه سازی، احساس غرور، اعتماد به نفس و رضایت خاطر را برای شما فراهم می آورد که این امر و احساس مفید و موثر بودن به بیماران در درمان و یا مقابله با بیماری شان کمک شایانی می کند.

به نظر می رسد که تاثیر ضد افسردگی باغبانی جدا از آنچه در بالا ذکر شد ناشی از ترکیبی از فعالیت بدنی، آگاهی از محیط اطراف، تحریک شناختی و رضایت حاصل از کار است. به همین دلیل است که در بسیاری از مراکز روان درمانی نه تنها از روش های مختلف کشاورزی استفاده می شود بلکه سیستم های کشاورزی نظیر هیدروپونیک محبوبیت زیادی نیز نزد افراد دارند.

4. دسترسی به غذا های سالم تر

بر اساس تحقیقات علمی باغبان ها و افرادی که به پرورش مواد غذایی مختلف مشغولند نسبت به انسان های دیگر از سلامت عمومی بالاتری برخوردارند چون دائما از مواد غذایی سالم و تازه تغذیه نموده و میوه ها و سبزی های بیشتری را در سبد غذایی خود دارند.

باغ های خانگی احتمالا مملو از میوه و سبزیجات تازه و ارگانیک و عاری از مواد شیمیایی مختلف هستند و به همین دلیل محصولات آن ها جزو سالم ترین مواد غذایی به شمار می آیند که بایستی در رژیم های غذایی ما وجود داشته باشد.

همچنین گزارش شده است که محصولات پرورشی خانگی طعم بهتری نسبت به محصولات خریداری شده از فروشگاه ها دارند.

5. سلامت مغز

در یک مطالعه طولانی مدت به مدت 16 سال زندگی 3000 نفر از افراد سالمند مورد بررسی قرار گرفت تا روند زوال عقل در آن ها ارزیابی شده و همچنین سایر فاکتور های سلامت نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

نتایج حاصله بسیار جالب بود چرا که محققان دریافتند باغبانی بیشترین تاثیر را روی کاهش روند زوال عقل داشته و افرادی که به این کار مشغولند 36 درصد کمتر از سایرین علایم اختلالات مغزی را از خود نشان می دهند.

یک مطالعه دیگر نیز تخمین زده که باغبانی می تواند تا 47 درصد خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

دلیل این امر این است که باغبانی بسیاری از کارکرد های مهم ما از جمله یادگیری، حل مسئله و آگاهی حسی را به کار می گیرد، کارکرد هایی که نتایج آن جنبه های مختلفی از رفتار های ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

افرادی که به باغبانی مشغول می شوند علاوه بر جسم، ذهن شان هم درگیر روند رسیدگی به گل ها و گیاهان شده و در نتیجه این فعالیت ذهنی و جسمی شاهد فعالیت بیشتر فرد نیز هستیم. در این شرایط فرد احساس بهتری نسبت به خود و عملکردش پیدا کرده و از این نگرش که موجودی از کار افتاده است فاصله می گیرد.

6. افزایش قدرت دست ها

با بالاتر رفتن سن افراد چابکی و قدرت در دست های آن ها به تدریج کاهش می یابد و همین امر ممکن است دامنه فعالیت هایی را که برای آن ها ممکن و یا لذت بخش است را محدود نماید اما انجام فعالیت های مرتبط با باغبانی عضلات دست فرد را نیرومند و چابک نگه می دارد.

البته نباید از این موضوع غافل شویم که در صورت بی احتیاطی این کار ممکن است صدمات مختلفی را به دست فرد وارد آورد.

یک سری از وظایف ساده و در عین حال ارگونومیک را برای خود تعریف کنید تا بتوانید یک باغبانی سالم را تجربه نمایید؛ فشار زیادی را به خودتان تحمیل نکنید و از انجام حرکات سریع و پیش بینی نشده خودداری کنید، انجام کار ها را بین دو دست تان تقسیم کنید و بدانید که این امر به بهبود فعالیت نیم کره های مغزی نیز کمک شایانی می نماید.

7. تامین ویتامین D بدن

انجام فعالیت های باغبانی شما را در معرض نور خورشید قرار می دهد و نور خورشید یک منبع سرشار از ویتامین D به شمار می رود. جذب ویتامین D مهم ترین عامل برای جلوگیری از تعدادی از بیماری های مزمن مانند آرتریت روماتوئید به شمار می رود.

از سوی دیگر کسانی که مبتلا به کمبود ویتامین D هستند بیش از دیگران در معرض خطر مرگ، بیماری های قلبی، پوکی استخوان و برخی از انواع سرطان ها هستند.

باغبانی همچنین تأثیرات مثبتی بر روی انسان ها، محیط زیست مان و همچنین تمامی کره زمین دارد. در حال حاضر بسیاری از افراد باغبانی را نوعی تلاش معنوی و فرهنگی می دانند چرا که توجه به گیاهان و رسیدگی به آن ها تاثیرات گسترده ای را برای سلامتی اهالی کره زمین به دنبال دارد.

نکته خوبی که وجود دارد این است که که اگر ایده باغبانی شما را تحت الشعاع خود قرار دهد و تصمیم به انجام آن بگیرید،می توانید این کار را با هزینه بسیار کم و از یک سطح کوچک شروع کنید. پیشنهاد می کنیم که کار خود را با چند گلدان گل آغاز کرده و عشق به خاک را همین امروز تجربه کنید.

منبع : lifehack