فواید و مضرات نوشیدن آب ولرم صبح ناشتا چیست؟

نوشیدن آب گرم یا آب ولرم با معده خالی می تواند آب مورد نیاز بدن شما را تامین کند، هضم را بهبود بخشد، احتقان را برطرف کند و حتی باعث آرامش بیشتر شود.

فواید نوشیدن آب گرم در اول صبح ناشتا
فواید نوشیدن آب گرم در اول صبح ناشتا

بیشتر افرادی که آب گرم را برای درمان بیماری ها می نوشند، این کار را با معده ی خالی قبل از صبحانه یا درست قبل از خواب انجام می دهند. آب را می توانید تا دمای 48 تا 60 درجه سانتیگراد (120 تا 140 درجه فارنهایت) گرم کنید.

برای افزایش مصرف ویتامین C روزانه می توانید آب یک لیمو ترش تازه را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید و سپس بنوشید.

در ادامه این مقاله همه ی فواید نوشیدن آب گرم در اول صبح ناشتا را ارائه کره ایم. با پرشین استار همراه باشید؛

خواص دارویی و فواید خوردن آب ولرم ناشتا

1. احتقان بینی را درمان می کند

گرمای آب گرم باعث ایجاد بخار می شود، استنشاق عمیق این بخار ملایم هنگام نگه داشتن یک فنجان آب گرم می تواند به شل شدن سینوس های مسدود شده و حتی تسکین سردرد سینوسی کمک کند.

از آنجا که در سراسر گردن و نیم تنه فوقانی مخاط دارید، نوشیدن آب گرم می تواند به گرم کردن آن ناحیه کمک کرده و گلو درد ناشی از افزایش مخاط را درمان کند.

2. به بهبود هضم غذا کمک می کند

نوشیدن آب گرم دستگاه گوارش شما را فعال می کند. به هر حال آب روان کننده ای است که فرایند هضم را ادامه می دهد و از آنجا که آب از طریق معده و روده شما حرکت می کند به دفع بهتر سموم بدن کمک می کند.

آب گرم همچنین می تواند چیز هایی را که خورده اید و در دستگاه گوارش رسوب کرده است را حل کرده و از بین ببرد.

3. درد را کاهش می دهد

نوشیدن آب گرم می تواند سیستم عصبی مرکزی شما را آرام کند. هنگامی که سیستم عصبی شما برای واکنش های سالم و کنترل شده آماده است می فهمید که درد های کمتری احساس می کنید.

آب گرم یک داروی موثر برای انواع گرفتگی هاست چون گردش خون مویرگی را بهبود می بخشد و به آرامش عضلات بدن کمک می کند.

فردی که آرتروز دارد ممکن است با نوشیدن آب گرم – برای آرامش سیستم عصبی مرکزی خود – سود بیشتری ببرد.

نوشیدن آب گرم ناشتا یک روش طبیعی برای تسکین درد های قاعدگی است. آب گرم ماهیچه های شکم را شل می کند و به کاهش درد قاعدگی کمک می کند.

4. یبوست را درمان می کند

نوشیدن آب گرم به روده های شما کمک می کند تا منقبض شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سموم قدیمی که در روده های شما جمع شده اند قادر به عبور از بدن و دفع هستند. نوشیدن آب گرم با معده خالی به طور مرتب به شما کمک می کند تا به پیشگیری و درمان یبوست کمک کنید.

5. بدن را آبرسانی می کند

آب گرم هیچ تفاوتی با آبی که در دمای اتاق است یا آب خنک برای آبرسانی بدن ندارد.

توصیه رایج مقامات بهداشتی این است که یک فرد بالغ باید روزانه هشت لیوان (حدود 2 لیتر یا نصف گالن) آب بنوشد.

شروع روز با نوشیدن آب گرم و پایان دادن به روز با نوشیدن آب گرم بدن را کامل هیدراته می کند. بدن شما برای انجام کارکرد های اساسی به آب احتیاج دارد.

6. باعث لاغری و کاهش وزن می شود

نوشیدن آب گرم سیستم کنترل دمای بدن را از خواب بیدار می کند. از آنجا که بدن شما دمای گرم آب را جبران می کند، دمای داخلی شما را پایین می آورد و متابولیسم را فعال تر می کند.

آب گرم همچنین به روده ها کمک می کند تا مواد زائد بدن را دفع کرده و به این ترتیب باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

7. گردش خون را بهبود می بخشد

دوش گرفتن با آب گرم به اندام های گردش خون – شریان ها و رگ های بدن – کمک می کند تا خون را در بدن بطور موثر گسترش داده و بهتر حمل کند. نوشیدن آب گرم می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد.

گردش خون سالم بر همه چیز از فشار خون گرفته تا کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی تاثیر می گذارد.

به عنوان یک مزیت نوشیدن یک لیوان آب گرم قبل از خواب به آرامش شما کمک کرده و شما را برای خواب آرام آماده می کند.

8. استرس را کاهش می دهد

از آنجا که نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می کند، در صورت نوشیدن آن ممکن است احساس اضطراب کمتری داشته باشید.

اگر مقداری شیر گرم به مخلوط اضافه کنید، طبق یک مطالعه ممکن است متوجه شوید که حتی احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

9. به سم زدایی بدن کمک می کند

نوشیدن آب گرم ساده ترین روش سم زدایی بدن محسوب می شود. نوشیدن آب گرم به طور کلی باعث افزایش دمای داخلی بدن می شود. هنگام نوشیدن آب گرم سیستم غدد درون ریز بدن فعال می شود و شما شروع به عرق کردن می کنید. در حالی که عرق کردن ممکن است ناراحت کننده باشد، این یک بخش اساسی برای خلاص شدن از شر سموم بدن است.

10. علائم آشالازی را بهبود می بخشد

آشالازی شرایطی است که در طی آن مری شما در انتقال مواد غذایی به داخل معده مشکل پیدا می کند.

افراد مبتلا به آشالازی در بلع مشکل دارند و همچنین گاهی اوقات احساس می کنند غذا ها به جای حرکت به معده در مری گیر کرده اند.

محققان مطمئن نیستند که چرا اما آب گرم می تواند به افراد مبتلا به آشالازی کمک کند تا بلع راحت تری داشته باشند.

11. از پیری زودرس جلوگیری می کند

وجود سموم در بدن می توانند باعث پیری زودرس شوند. آب گرم می تواند به پاکسازی بدن از سموم کمک کند. علاوه بر این می تواند به ترمیم سلول های پوستی کمک کند که همین منجر به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می شود.

مضرات نوشیدن آب ولرم ناشتا

آسیب دستگاه گوارش

نوشیدن آب گرم فواید زیادی دارد اما این یک درمان جادویی نیست و نوشیدن آب خیلی گرم می تواند به بافت مری شما آسیب برساند و جوانه های چشایی و زبان شما را هم بسوزاند.

کم آبی بدن

اگر در آب و هوای گرم کار یا ورزش می کنید نباید آب گرم بنوشید. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن آب گرم شما را کمتر تشنه می کند و به این ترتیب خطر ابتلا به کم آبی را در بدن شما افزایش می دهد.

منابع : healthlinelifehack