تمرینات ورزشی با وزن بدن چیست و چه فوایدی دارد؟

اگر بدانید که ورزشی کاملا رایگان بدون نیاز به جا به جایی بین باشگاه و منزل، مناسب برای خواب، افزایش سوخت و ساز بدن، تقویت استخوان ها و افزایش ایمنی و روحیه شما وجود دارد آیا حاضر نیستید آن را امتحان کنید؟

فواید ورزش با وزن بدن چیست؟
فواید ورزش با وزن بدن چیست؟

علی رغم این واقعیت که کالج پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می کند که تمرینات قدرتی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از برنامه تناسب اندام هر بزرگسال برای ساختن اندامی ایده آل مورد نیاز است هنوز هم بسیاری از افراد تمایل چندانی به انجام تمرینات قدرتی ندارند.

این گروه دلایلی نظیر کمبود وقت، عدم عضویت در سالن بدنسازی یا عدم آشنایی با نحوه استفاده صحیح از دستگاه های وزنه برداری را به عنوان موانعی در برابر انجام تمرینات قدرتی ذکر می کنند اما این افراد بایستی بدانند که با انجام ورزش با وزن بدن هم می توانند به اندام ایده آل برسند.

برخی از محققان تخمین می زنند که میزان متابولیسم بدن ما از سن 20 سالگی هر دهه به طور متوسط بین 3 تا 8 درصد کاهش یافته که بیشتر می تواند ناشی از کاهش طبیعی توده های عضلانی باشد بنابراین از همین مورد می توانیم متوجه اهمیت بحث تناسب اندام و عضله سازی برای همه سنین شویم.

انجام تمرینات تناسب اندام یکی از بهترین راه ها برای حفظ متابولیسم قوی و جلوگیری از افزایش تدریجی وزن بدن است. از این رو توصیه می کنیم که با انجام تمرینات مختلف خود را به چالش کشیده و عضله سازی کنید.

تحت فشار قرار دادن بدن با یک بار سنگین آن را قوی تر می کند چه این بار دمبل باشد چه یک دستگاه ورزشی و چه بدن خودتان.

گمان نکنید که استفاده از وزن بدن خودتان کار ساده ای است و تاثیر چندانی روی تناسب اندام شما ندارد با انتخاب تمرینات مناسب می توانید بهترین استفاده را از وزن بدن خود ببرید.

در ادامه این مقاله با فواید تمرینات ورزشی با وزن بدن بیشتر آشنا خواهید شد. با پرشین استار همراه باشید؛

1. به ساخت و حفظ توده های عضلانی بدون چربی کمک می کند

همانطور که پیش از این نیز گفتیم انجام تمرینات قدرتی برای حفظ متابولیسم بدن در حین افزایش سن بسیار مهم است چرا که باعث افزایش توده های عضلانی بدون چربی شده و این امر منجر به استمرار سوخت و ساز بدن و همچنین مانع از افزایش تدریجی وزن در سنین بالا خواهد شد.

توده های عضلانی نقش مهمی در حفظ وزن استاندارد و عملکرد های متابولیک عمومی نظیر کمک به حساسیت نسبت انسولین، عملکرد تیروئید و تعادل هورمونی دارد.

به طور کلی هرچه عضلات لاغر بیشتری داشته باشید میزان سوخت و ساز بدن تان بیشتر می شود و این بدان معنی است که برای حفظ وزن خود در هر روز نیاز به کم کردن کالری های دریافتی نخواهید داشت البته مشروط به این که تمرینات ورزشی خود را به صورت منظم و روزانه انجام دهید.

2. سلامت قلب را بهبود می بخشد

ورزش از هر نوع که باشد باعث می شود قلب خون را با قدرت و به طور موثرتری پمپاژ کند این کار به طور طبیعی سطح فشار خون را کاهش داده و گردش خون را بهبود می بخشد.

قلب هم دقیقا مانند سایر عضلات زمانی که تحت فشار بیشتری قرار می گیرد تقویت می شود بنابراین با انجام تمرینات ورزشی با وزن بدن که منجر به افزایش ضربان قلب تان می شود می توانید از تقویت آن اطمینان حاصل کنید.

تمرینات قدرتی همچنین سطح کلسترول خون را پایین آورده و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. در واقع ورزش کردن به صورت منظم به طور کلی باعث افزایش طول عمر و حتی محافظت در برابر بیماری هایی همچون سرطان می شود.

حتی به بیمارانی که از حملات یا سایر بیماری های قلبی بهبود می یابند نیز توصیه می شود که برای تقویت قدرت و استقامت قلب به صورت هفتگی ورزش های قدرتی را انجام دهند.

3. احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

ورزش یک درمان طبیعی برای دیابت است زیرا به حذف گلوکز (قند) از خون کمک می کند. بدن ما در اثر ورزش کردن گلوکز موجود در خون را به شکل گلیکوژن در عضلات ذخیره کرده و بعدا از آن به عنوان انرژی استفاده می کند.

یکی دیگر از مزایای این فرآیند این است که از تجمع سطح بالایی از گلیکاسیون در جریان خون جلوگیری می کند که با گذشت زمان می تواند به عروق خونی، اندام ها و بافت ها آسیب برساند.

4. باعث بهبود حالات روحی می شود

برخی افراد از ورزش به عنوان یک آرامبخش طبیعی برای بدن یاد می کنند زیرا از نظر بیولوژیکی استرس را کاهش می دهد و به بهبود عزت نفس، اعتماد به نفس، توانایی حل مسئله، خواب بهتر و سلامت عاطفی کمک می کند.

هنگام ورزش بدن شما اندورفین آزاد می کند. اندورفین نوعی طبیعی از مواد شیمیایی است که روحیه شما را بالا برده، به طور طبیعی افسردگی را بهبود می بخشند و سطح انرژی را بالا می برد.

5. به حفظ عملکرد شناختی کمک می کند

تمرینات قدرتی به طور موثری بر طول عمر و کاهش آسیب DNA به دلیل اثرات ضد پیری توده های عضلانی تاثیر می گذارد.

هورمون BDNF که با ورزش تحریک می شود حتی با بالاتر رفتن سن به سلول های مغزی کمک می کند تا بازسازی شوند.

ورزش همچنین استرس اکسیداتیو و التهاب را که با اختلالات شناختی نظیر بیماری آلزایمر، زوال عقل و غیره در ارتباط است کاهش می دهد.

6. سلامت مفاصل و استخوان ها را ارتقا می دهد

افزایش توده های عضلانی از مفاصل و استخوان ها محافظت می کند زیرا داشتن عضلات قوی تر به این معنی است که برای حرکات چرخشی کمتر به مفاصل تان فشار وارد خواهید کرد.

مطالعات مختلف نشان داده است که ورزش کردن به بهبود درد در ناحیه کمر، مچ پا، زانو و پهلو کمک می کند و در عین حال باعث افزایش قدرت و تراکم استخوان نیز می شود.

ورزش هایی که با استفاده از وزن بدن تان انجام می دهید باعث تقویت ذخایر استخوانی و محافظت از اسکلت بدن می شوند و برای جلوگیری از شکستگی، افتادن و از دست دادن استخوان ها در سنین بالاتر بسیار مهم است.

در ادامه بخوانید : فواید ورزش تی آر ایکس چیست؟

منبع : draxe