فواید 5 دقیقه دویدن در روز برای سلامتی بدن چیست؟

همه ما می دانیم که ورزش برای سلامتی بدن خوب است. تحقیقات جدید نشان داده اند که حتی پنج دقیقه دویدن در روز می تواند تاثیر مثبت چشمگیری بر سلامت فرد داشته باشد.

فواید 5 دقیقه دویدن
فواید 5 دقیقه دویدن

در ادامه این مقاله با همه ی فواید 5 دقیقه دویدن در روز برای سلامتی بدن بیشتر آشنا خواهید شد. با پرشین استار همراه باشید؛

1. کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی

بیماری قلبی و عروقی عامل اصلی مرگ در ایالات متحده است و اختصاص دادن حداقل 5 دقیقه در روز به ورزش هوازی می تواند خطر ابتلا به آن را تقریبا به نصف کاهش دهد.

افرادی که به طور منظم 5 در روز می دوند تا 45 درصد خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهند.

یک مطالعه در آمریکا نشان داده دویدن در اوقات فراغت باعث قوی تر شدن قلب و ریه های افراد می شود.

2. کاهش خطر مرگ و میر

در همان مطالعه مشخص شد که ورزش کردن به خصوص 5 دقیقه دویدن در روز باعث کاهش خطر مرگ در افراد به میزان 30 درصد و به هر علتی می شود.

3. سه سال بیشتر زندگی می کنید

ورزش نه تنها می تواند خطر مرگ را کاهش دهد بلکه در واقع می تواند سال ها به زندگی شما بیافزاید.

افرادی که مرتبا ورزش می کند به طور متوسط ​​سه سال بیشتر از افراد دیگر زندگی می کنند. به عبارت دیگر پنج دقیقه ورزش در روز، بیش از 1.5 میلیون دقیقه به زندگی اضافه می کند.

4. بهبود فشار خون بالا

با توجه به بهبود عملکرد قلبی و عروقی که همراه با ورزش است، جای تعجب ندارد که دویدن منظم باعث بهبود فشار خون بالا خواهد شد.

محققان مطالعه ای انجام دادند که نشان می دهد هرچه ورزش قلب شما بیشتر شود در تنظیم فشار خون نیز بهتر است. فشار خون سالم خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

5. بهبود قند خون

دیابت سالانه بیش از 71000 نفر را در ایالات متحده می کشد. تحقیقات یک موسسه پزشکی نشان می دهد که دویدن به طور منظم می تواند به کاهش حساسیت قند خون حتی در افرادی که به دیابت مبتلا هستند کمک کند. بیشتر ما از ورزش منظم بیشتر از تزریق منظم انسولین لذت می بریم.

6. بهبود روحیه

تحقیقات نشان داده شده که دویدن حالت روحی را بهبود می بخشد. تصور کنید که اگر می توانستید هر روز پنج دقیقه برای دویدن وقت بگذارید شانس اینکه در تمام روز روحیه خوبی داشته باشید، افزایش می یابد.

7. درمان بی خوابی

به نظر می رسد که ورزش منظم می تواند به بهبود خواب و درمان بی خوابی کمک کند.

یک مطالعه در سال 2012 نشان داده که دویدن روزانه در صبح باعث درمان بی خوابی در گروهی از نوجوانان می شود.

علاوه بر این، ورزش با کاهش عصبانیت، اضطراب و افسردگی می تواند مشکلات خواب را کاهش دهد.

8. تقویت عملکرد ذهنی

مطالعه ای که در مجله روانپزشکی انگلیس منتشر شده است، نشان می دهد که ورزش عملکرد ذهنی را به حدی بهبود می بخشد که در واقع می تواند نقص ناشی از ناتوانی در یادگیری را کاهش دهد.

علاوه بر این ورزش قادر به افزایش ضربان قلب و افزایش جریان خون غنی از اکسیژن در بدن از جمله مغز است. یک مطالعه سال 2013 نشان داده که ورزش هوازی کوتاه مدت، مانند دویدن، باعث بهبود عملکرد مغز بزرگسالان می شود.

بزرگسالان بی تحرک که مرتبا ورزش می کنند گردش خون مغز به هیپوکامپ – منطقه اصلی مغز شود که تحت تاثیر بیماری آلزایمر است، افزایش یافته و احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها کمتر می شود.

منبع : lifehack