محمد علی کشاورز پدر سالار سینمای ایران درگذشت + بیوگرافی خواندنی

عکس محمد علی کشاورز
عکس محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز بازیگر معروف سریال پدر سالار و فیلم مادر روز یکشنبه 25 خرداد 1399 در سن 90 سالگی درگذشت.

سید محمد طباطبایی مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت با تایید این خبر گفت : محمدعلی کشاورز ساعتی پیش در بیمارستان آتیه و بر اثر عوارض ناشی از کهولت سن و نارسایی کلیوی و ریوی درگذشت.

کشاورز که متولد سال 1309 در استان اصفهان بود در سال‌ های حضورش در عرصه هنر کار های زیادی در عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون از خود به جای گذاشته است.

صفحه رسمی محمدعلی کشاورز در اینستاگرام که توسط ادمین اداره می شود با انتشار پستی خبر از درگذشت این استاد بزرگ دنیای هنر داد. در پست منتشر شده آمده است:

شکست عهد من و گفت هر چه بود گذشت، به گریه گفتمش آری ولی چه زود گذشت….

بهار بود و تو بودی و عشق بود و امید، بهار رفت و تو رفتی و هر چه بود گذشت….

استاد محمد علی کشاورز در کمال آرامش و در کنار خانواده و یگانه فرزندشان امروز 25 خردادماه 1399 به سفر ابدی رفتند. روح شان شاد و یادشان تا ابد جاودانه و گرامی….

محمد علی کشاورز (Mohammad-Ali Keshavarz) بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر در تاریخ 26 فروردین ماه 1309 در اصفهان به دنیا آمده است.

زندگی نامه محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز فارغ التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و دانشکده هنرهای دراماتیک است.

وی فرزند دوم خانواده کشاورز است. خاندان وی اصالتا از گرجی تبارانی بوده که در زمان شاه عباس به ایران آمده و مسلمان شده اند.

محمد علی کشاورز در سال 1347 با بر عهده گرفتن کارگردانی هنری قسمت هایی از سریال خانه قمر خانم به تلویزیون راه پیدا کرد.

وی در سال 1343 با فیلم سینمایی شب قوزی ساخته فرخ غفاری بازی در سینما را آغاز کرد و تا کنون در 47 فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است.

فیلم شناسی محمد علی کشاورز

اولین فعالیت هنری وی بازی در تله‌ تئاتر خودکشی به کارگردانی علی نصیریان در سال 1339 بود و سپس در نمایش‌ هایی همچون ویولن‌ساز کره‌ مونا، آنتیگون، آندورا، ادیپوس شهریار، بازی استریند برگل بازی کرد.

از سریال های تلویزیونی معروف او می توان به دایی‌ جان ناپلئون، آتش بدون دود، هزار دستان (در نقش شعبان استخوانی) در کنار جمشید مشایخی، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان در کنار مهدی هاشمی و گلاب آدینه، پدر سالار در کنار حمیده خیرآبادی و کتایون ریاحی و محمود پاک نیت، کهنه سوار در کنار حمیده خیرآبادی و محمد پاک نیت، جوانی در کنار ثریا قاسمی، فرستاده در کنار زیبا بروفه و حسین یاری، روشن تر از خاموشی در کنار حسین یاری و کتایون ریاحی، خانه ای در تاریکی در کنار لادن مستوفی و چهل سرباز در کنار داریوش ارجمند اشاره کرد.

از فیلم های سینمای محمد علی کشاورز می توان خشت و آینه، آقای هالو، رگبار، صادق کرده، شطرنج باد، کمال‌الملک در کنار جمشید مشایخی، مردی که موش شد، کفش‌ های میرزا نوروز در کنار علی نصیریان، مادر در کنار اکبر عبدی، پول خارجی، دلشدگان در کنار امین تارخ و اکبر عبدی، روز واقعه در کنار علیرضا شجاع نوری، عزت الله انتظامی و جمشید مشایخی، ناصرالدین شاه اکتور سینما، خسوف، زیردرختان زیتون، غزال را نام برد.

محمدعلی کشاورز
محمدعلی کشاورز

ازدواج و همسر محمد علی کشاورز

محمد علی کشاورز یک بار ازدواج کرد. این ازدواج در سال 1352 به جدایی انجامید و پس از آن دیگر ازدواج نکرد. حاصل این ازدواج دختری به نام نلی کشاورز است که در بلژیک زندگی و نقاشی تدریس می‌ کند.

حقایق جالب درباره محمد علی کشاورز

  • کشاورز برای بازی در فیلم مادر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.
  • او در دانشکده پزشکی نیز پذیرفته شد اما به‌دلیل علاقه و عشق زیادی که به‌ بازیگری داشت از تحصیل در این رشته انصراف داد.
  • از فارغ التحصیلان رشته نقشه‌ برداری بود.