مدیتیشن چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد؟

انسان های مختلف، دیدگاه های مختلف و خواسته های متفاوتی در زندگی هریک از ما وجود دارد. اما با همه این تفاوت ها یک چیز مشترک در زندگی همه ما وجود دارد : هر یک از ما در تلاش برای رسیدن به پیشرفت در زندگی هستیم چرا که ما در همه زمینه های زندگی به رشد نیاز داریم.

مدیتیشن چه فوایدی دارد؟
مدیتیشن چه فوایدی دارد؟

قطعا حضور در مهمانی ها و وقت گذراندن کنار دوستان و اقوام همیشه برای جوان سازی و شارژ مجدد ما لازم است اما با این حال داشتن آرامش ذهنی رضایت درونی و افکاری آزادانه همان چیزی است که ما را در زندگی قوی تر و بهتر خواهد کرد.

بایستی بدانید که هیچ روش مشخصی برای به دست آوردن آرامش و قدرت درونی وجود ندارد چراکه این امر برای انسان های مختلف کاملا متفاوت است. بنابراین بایستی با خودشناسی صحیح به این نتیجه برسیم که در واقع چه چیز هایی می تواند به ما بیشتر آرامش داده و قدرت درونی ما را ارتقا می بخشد تا بتوانیم نتایج بهتری را کسب کنیم.

اما یکی از راه هایی که در مورد بسیاری از افراد تا کنون موثر بوده استفاده از مراقبه و مدیتیشن است. واقعیت این است که هنگام مدیتیشن پاسخ مشکلات خود را به تنهایی خواهید یافت.

مراقبه شما را به درون خودتان و افکارتان می کشاند و به شما اجازه می دهد تا مدتی را به خودتان اختصاص داده و با خودتان زمان بگذرانید. وقتی زندگی را از یک منظر بزرگ تر ببینید به راحتی می توانید برای یک زندگی بهتر برنامه های خود را ترسیم نمایید.

در این مقاله با اینکه مدیتیشن چه تاثیری بر روی زندگی دارد؟ بیشتر آشنا خواهید شد. با پرشین استار همراه باشید؛

1. تمرکز را افزایش می دهد

اگر می توانید روی نفس کشیدن خود و یا روی یک فکر خاص تمرکز کنید با گذشت زمان توانایی تمرکز شما در حین کار در دفترتان یا در حال انجام دادن سایر امورات افزایش خواهد یافت. بنابراین کارآیی شما بالاتر رفته و با وجود زمان کم باز هم می توانید مدیریت خوبی بر روی زمان خود داشته باشید.

2. یاد می گیرید در لحظه فعلی زندگی کنید، چیزی که ذهن آگاهی نامیده می شود

ذهن آگاهی به شما امکان می دهد روابط بهتری داشته باشید و همچنین بین کار و زندگی تان تعادل ایجاد کنید.

مراقبه به شما امکان می دهد لحظه به لحظه زندگی کنید. تمام استرس و افکار مشوش خود را در محل کار رها کرده و از بودن کنار خانواده و عزیزان تان بهترین و بیشترین استفاده را ببرید. با استفاده از مراقبه ذهن شما برای نقل مکان از محیط کار به خانه و از خانه به محیط کار آمادگی کامل را پیدا می کند.

3. استرس را کاهش می دهد

استرس : کلمه ای که تقریبا همه روانشناسان بارها و بارها درباره آن صحبت کرده اند. یک مطالعه نشان می دهد که تمرین مداوم مراقبه و مدیتیشن باعث کاهش سطح استرس می شود.

4. با افسردگی مقابله می کند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که مدیتیشن در درمان افسردگی بسیار موثر است. بر اساس این مطالعات می توان با آموزش افراد در عرصه مدیتیشن، میزان افسردگی و اضطراب را در آن ها تا حد قابل توجهی کاهش داد.

از این رو ثابت می شود که تمرین و مداومت در زمینه مراقبه برای درمان افسردگی به همان اندازه ای موثر است که دارو های ضد افسردگی تاثیر دارند.

5. فواید بی شماری برای سلامتی دارد

دانشمندان دانشگاه هاروارد بر این باورند که مدیتیشن حتی می تواند منجر به تسکین درد های فیزیکی نیز شود. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان از بیماران خود می خواهند که حتما از مدیتیشن در طول درمان خود استفاده کنند.

اهمیت این امر تا حدی است که در بسیاری از مراکز درمانی معتبر دنیا مکان هایی برای انجام مدیتیشن در نظر گرفته شده است.

6. احساس آرامش و سعادتمندی می بخشد

مراقبه به شما این امکان را می دهد که از وجود خود لذت ببرید. وقتی ذهن شما آرام است، می توانید حس آرامش و سعادتمندی را در درون خود را تجربه کرده و با مرکز قدرت کائنات یعنی پروردگار ارتباط برقرار کنید.

مطمعنا احساس خواهید کرد که بیشتر به جهان و انرژی های مثبت آن متصل هستید. بنابراین شروع به قدردانی از زندگی، نعمت ها، موهبت ها و نشانه های عشقی که در زندگی تان ساری و جاری است خواهید کرد.

7. شما را خلاق تر می کند

یکی از بهترین واقعیت های زندگی این است که همه انسان ها دارای استعداد و خلاقیت هستند. یک نفر نقاش خوبی است و دیگری ایده پردازی منحصر به فرد.

برای پرورش استعدادها و خلاقیت خود، مهم ترین امر این است که ابتدا آنها را به خوبی بشناسید و این امر محقق نمی شود مگر در صورتی که ذهن خود را آرام سازید و در وجود خود عمیق تر کاوش کنید.

8. درون نگری را به یک عادت تبدیل می کند

اشتباه کردن برای هر انسانی ممکن است اما مهم این است که فرد از اشتباهاتی که در زندگی مرتکب می شود درس بگیرد و چیزی بیاموزد. بهترین راه برای این که بتوانید از اشتباهات خود درس بگیرید، این است که به طور روزانه فعالیت ها و کارهایی را که در آن روز انجام داده اید بررسی و تحلیل کنید.

از آنجایی که مدیتیشن به شما این فرصت را می دهد که زمانی را با خودتان خلوت کنید پس بهترین فرصت است که با نگاهی به کارها و فعالیت های خود نقاط مثبت را قوت ببخشید و از نقاط منفی درس بگیرید تا در آینده عملکرد بهتر و موثرتری داشته باشید.

هنگام مدیتیشن ذهن به روشی متفاوت عمل می کند. انجام این کار به ما کمک می کند که در طول زندگی متمرکز تر، خلاق تر، متعادل تر و به طور قطع بهتر عمل کنیم.

کلام آخر

مدیتیشن فواید بسیاری داشته و باعث می شود در طول روز احساس نشاط بیشتری داشته باشید. مراقبه فقط مربوط به شما و خودتان است. برای پاسخ به شک و شبهه هایی که در مورد مدیتیشن وجود دارد و این که ممکن است برخی ها بگویند انجام این کار در زندگی پر مشغله امروز قدری مشکل است، بایستی بگوییم برای کسانی که به مدیتیشن و انجام مراقبه علاقه دارند و به آن خو گرفته اند، بحث زمان و مکان دیگر مطرح نیست و حتی در حین کار نیز می توانند برای چند دقیقه کوتاه ذهن خود را از مشغله های مختلف دور کرده و با تمرکز بر درون خود، به آرامش دست یابند.

منبع : lifehack