فواید و مزایای یادگیری زبان ژاپنی چیست؟

آیا می دانستید که یادگیری یک زبان جدید تا چه اندازه می تواند توانایی های ذهن شما را تقویت نماید؟

مزایای یادگیری زبان ژاپنی
مزایای یادگیری زبان ژاپنی

تحقیقات علمی در مورد یادگیری زبان های مختلف، نشان می دهد که وقتی شما اقدام به یادگیری یک زبان جدید می کنید، این امر تا حد زیادی باعث رشد مغزی شما می شود. بنابراین اگر به دنبال تقویت قدرت هوش و حافظه خود هستید حتما یادگیری یک زبان جدید را در برنامه های خود بگنجانید.

اگر طالب یادگیری زبان جدیدی هستید اما هنوز به طور جدی در مورد آن تصمیم گیری نکرده اید، بایستی بدانید که زبان ژاپنی برای زبان آموزان یک گزینه بسیار محبوب است.

زبان ژاپنی شاید یکی از پردرآمدترین زبان های خارجی در ایران نباشد اما فواید و مزایایی دارد که در ادامه این مقاله با آن ها آشنا می شوید. با پرشین استار همراه باشید؛

1. می تواند پایه ای برای یادگیری یک فرهنگ جدید باشد

در طی فرایند یادگیری زبان ژاپنی، به احتمال زیاد مطالب دیگری را نیز راجع به کشور و همچنین فرهنگ ژاپن خواهید آموخت. شما تاریخ این کشور و تفاوت های گویش بین یک منطقه و منطقه دیگر را فرا خواهید گرفت. همچنین یاد خواهید گرفت که از کلماتی که مخصوص آداب و فرهنگ ژاپنی است در جای خود استفاده کنید.

یادگیری زبان ژاپنی به شما این امکان را می دهد که بیش از آنچه که تصور می کردید و انتظار داشتید در مورد کشور ژاپن، اقوام و مردم آن و همچنین تاریخ غنی و جالب توجه این کشور به آرامی اطلاعات کسب کرده و با آن آشنا شوید.

2. یادگیری این زبان آنقدر ها که گمان می کنید سخت نیست

اگرچه یادگیری هر زبان جدیدی می تواند کار دشواری باشد اما فراموش نکنید که شما قرار است این کار را با اهداف خاصی انجام دهید و همین که این تصمیم مهم را گرفته اید مزیتی برای شما نسبت به سایر افراد است.

بسیاری از افراد در حال حاضر آشنایی نسبی با زبان انگلیسی دارند و این در حالی است که زبان انگلیسی یکی از دشوار ترین زبان ها برای یادگیری است. پس گمان نکنید کاری سخت تر از یادگیری انگلیسی در پیش دارید.

یادگیری هر زبانی در اولین قدم قدری با نگرانی و استرس همراه است چراکه شما قرار است چیزی کاملا متفاوت با زبان مادری تان را بیاموزید اما این نبایستی دلیلی برای دوری شما از یادگیری زبان های جدید باشد. با این حال پس از شروع به یادگیری زبان ژاپنی خودتان هم تعجب خواهید کرد که چگونه با استفاده از تمرینات منظم به راحتی خواهید توانست بر این زبان مسلط شوید.

بسیاری از افراد یادگیری این زبان را ابتدا با الفبای هیریگانا شروع می کنند، بنابراین اگر قصد دارید خودآموز باشید و خودتان شروع به یادگیری این زبان کنید پیشنهاد ما این است که شما هم با این الفبا کار خود را آغاز کنید.

3. می تواند مزایای حرفه ای شما را افزایش دهد

هرچه اقتصاد های جهانی به طور فزاینده ای به سمت جهانی شدن حرکت می کنند، یادگیری زبان های جدید به عنوان ابزاری برای ارتباط، انشعاب، گسترش فعالیت ها و افزایش گزینه های شغلی شما امری کاملا معقول و منطقی است.

آیا به دنبال کار در ژاپن هستید؟ اگر زبان ژاپنی را بیاموزید، دیگر نیازی به دنبال کردن فرصت های شغلی در شرکت های انگلیسی زبان یا آمریکایی ندارید بلکه گستره بیشتری از مشاغل را می توانید بررسی و انتخاب کرده و بدون نگرانی و سردرگمی به کار و فعالیت خود بپردازید. بنابراین همانطور که می بینید یادگیری یک زبان جدید می تواند تا حد زیادی فرصت های شغلی شما را افزایش دهد.

4. حساسیت شما را در متمایز کردن زبان های مختلف، افزایش می دهد

هنگامی که شما شروع به یادگیری زبان ژاپنی می کنید تعجب خواهید کرد که چگونه برخی ها این زبان را با زبان های چینی، تایلندی و یا کره ای شبیه دانسته و یا با آنها اشتباه می گیرند. این اتفاق فقط به این دلیل است که بسیاری از زبان های شرق آسیا از نظر سمعی آواهای شبیه به هم دارند اما از نظر جزئیات، ویژگی ها و دستور زبان هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند.

بنابراین زمانی که شروع به یادگیری زبان ژاپنی می کنید، به راحتی خواهید توانست بین این زبان و زبان های چینی یا کره ای تمایز قائل شوید.

5. خودتان یک مترجم تمام عیار ژاپنی خواهید شد

انیمیشن ها و فیلم های ژاپنی در طی چند سال اخیر طرفداران زیادی را در کشورهای مختلف پیدا کرده است اما شاید برای تان جالب باشد که در دوبله این برنامه ها چقدر ترجمه های ناقص و نادرست به مخاطبین ارائه می شود. حتی در برخی موارد داستان فیلم هم به دلیل ترجمه های نادرست با تحریف مواجه می شود.

ممکن است بسیاری از اصطلاحات این زبان در زبان های دیگر به خوبی ترجمه نشده و یا برداشت اشتباهی از آنها صورت بگیرد. بنابراین زمانی که خودتان مسلط به زبان ژاپنی باشید دیگر با خیال راحت می توانید به محتوای اصلی دسترسی داشته و درگیر ترجمه های اشتباه و معانی عجیب و غریب نشوید.

6. در پیدا کردن دوستان مجازی و بین المللی به شما کمک می کند

برای بسیاری از کاربران در سطح دنیا، اینترنت یک فضای کاملا انگلیسی زبان است. بنابراین ممکن است تصور کنید که شهروندان ژاپنی هم با همان زبان انگلیسی در فضای مجازی حضور داشته و فعالیت می کنند اما این یک تصور کاملا نادرست است.

یکی از افتخارات کشور ژاپن این است که شهروندان این کشور جزو هوشیار ترین و نخبه ترین کاربران اینترنت به شمار می آیند. شاید جالب باشد که بدانید شهروندان ژاپنی تمایل چندانی به استفاده مداوم از زبان انگلیسی نداشته و سعی می کنند بیشتر امورات خود را در فضای مجازی با بهره گیری از زبان بومی و ملی خود انجام دهند، به همین دلیل هم بیشترین مراجعه را به سایت های ژاپنی زبان دارند.

یادگیری زبان ژاپنی این فرصت را برای شما فراهم می آورد که با این کاربران زیرک در فضای مجازی ارتباط برقرار کرده و بتوانید از دانش و اطلاعات آن ها بهره مند شوید.

7. می توانید از ترانه های زیبای ژاپنی لذت ببرید

انواع هنر و به خصوص موسیقی و ترانه های ژاپنی در نوع خود طرفداران زیادی داشته و از محبوبیت قابل توجهی نیز بهره مند هستند. اما کسانی که آشنایی کافی با این زبان ندارند تنها می توانند از نظر سمعی از این موسیقی ها لذت ببرند بدون این که معنای زیبای آنها را درک کنند.

ممکن است فکر کنید که کافی است به ملودی گوش فرا دهید و متن و برخی از کلمات موجود در این آهنگ ها را با آنها همخوانی کنید. اما زمانی که به واسطه یادگیری زبان ژاپنی بتوانید مفاهیم و احساسات این ترانه ها را درک کنید متوجه خواهید شد که پیش از این هیچ لذتی از این آثار نمی برده اید.

8. مشوقی برای یادگیری زبان های دیگر شرق آسیا می شود

بسیاری از افرادی که شروع به یادگیری زبان ژاپنی کرده و با فرهنگ و مختصات این کشور آشنا می شوند معمولا تمایل پیدا می کنند که با زبان و فرهنگ سایر کشورهای آسیای شرقی نیز آشنا شوند.

اصلا تعجب نکنید که برخی از افرادی که در حال یادگیری زبان ژاپنی هستند به مرور زمان به یادگیری زبان های چینی، کره ای و یا تایلندی هم علاقه مند شوند چراکه این امر به شما این امکان را می دهد تا درک خود را نسبت به زبان ها و فرهنگ های جذاب در آسیای شرقی افزایش دهید.

بسیاری از ما تنها برخی از ظواهر این فرهنگ ها و اقوام را دیده و با آنها آشنا هستیم، در حالیکه دامنه فرهنگ و تمدن شرق آسیا دست کمی از بسیاری از تمدن های کهن در سطح دنیا نداشته و برای بسیاری از مخاطبین خود، جذاب و جالب توجه است.

9. یک رویکرد متمایز از سایرین را به شما می بخشد

گرچه کارتون ها و بازی های ویدئویی ژاپنی در سراسر دنیا محبوب هستند، اما وقتی پای یادگیری یک زبان جدید به میان می آید، بسیاری از افراد به سراغ زبان های اروپایی می روند. حتما با خیلی ها مواجه شده اید که پس از زبان انگلیسی، زبان آلمانی، فرانسه و یا اسپانیایی را برگزیده اند اما این که شما زبان ژاپنی را برای یادگیری انتخاب کنید، نشان دهنده انتخاب هوشیارانه و رویکرد متفاوت شماست که نه تنها شما را از سایرین متمایز ساخته بلکه به شما فرصت های بیشتری را برای گسترش فعالیت ها و حتی کسب و کارتان می بخشد.

10. به شما برای تحصیل در خارج از کشور کمک کند

مدارس و دانشگاه های ژاپن از معیارهای بالایی در آموزش تمامی مقاطع تحصیلی برخوردار هستند. اگر علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستید ژاپن مکانی عالی برای این کار خواهد بود.

بر هیچ کس پوشیده نیست که اگر بتوانید یک زبان را به خوبی صحبت کنید ، تحصیل در یک کشور دیگر برای تان بسیار سودمند خواهد بود. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارید، قبل از انجام هر کاری ابتدا اطمینان حاصل کنید که با هر سه الفبای ژاپنی (هیریگانا، کاتاکانا و کانجی) آشنایی کامل دارید.

منبع : lifehack